Garáž: Jak ji účelně využít?

Také se vaše garáž mění v průběhu roku ve skladiště? Je-li vaše odpověď ano, pravděpodobně jste se někdy dostali do situace, kdy vaše garáž úspěšně pojmula vše, kromě toho zásadního – auta. Vraťte spolu s námi vaší garáži systém a řád.

(Zdroj: archiv redakce)

Nemáte-li pro ukládání sezónních, zahradních či sportovních potřeb jiné prostory, jako je například sklep či zahradní domek, organizaci garáže nepodceňujte.

Přemýšlejte vertikálně

Pro začátek si vytvořte seznam předmětů, které chcete v garáži skladovat. Nakreslete si plánek garáže a nezapomeňte do něho zaznamenat elektrické zásuvky a pojistky, případně dvířka, za kterými se schovávají měřáky na vodu apod. Ta budou muset zůstat nezastavěná. Prostor garáže rozdělte na úložné zóny pro zahradní náčiní, sportovní potřeby, pomůcky na grilování, dětské hry a hračky na zahradu, univerzální pomocníky (koště, lopata na sníh, štafle) a potřeby k autu. Pokud máte v domácnosti kutila, který se neobejde bez ponku, zvažte možnost sklápění pracovního stolu ke zdi. Stěny poskytují velké množství místa, a s vhodným rozplánováním vytvoříte dostatek úložného prostoru.

Dříve, než se pustíte do úprav a instalace úložných systémů, zjistěte si stavební specifikaci garáže. Máte-li garáž postavenou jako součást domu, budete kromě elektrických rozvodů muset prozkoumat také stav izolace. Garáž je nevytápěným prostorem a aby přes zimu teplotně neovlivňovala obytné prostory, musí být izolována. Často se využívá principu vzduchové izolace, kdy je mezi stěnou garáže a domem hluché místo. Ve chvíli nadšení s vrtačkou v ruce by vás mohl nepříjemně překvapit fakt, že sebedelší vrut se nemá jak ve zdi uchytit. Pokud nemůžete využít k instalaci nosného systému stěnu bez izolace, pomůže vám takzvaná chemická kotva.

Zvolte vhodný systém

V současné době se na trhu objevuje řada specializovaných firem, které dokáží úložný systém vytvořit na míru. Oproti volně stojícím regálům z kovu či překližky jsou sice speciální garážové systémy finančně nákladnější, ale vyplatí se o nich alespoň uvažovat. Jejich velkou výhodou je možnost zavěsit na garážové stěny téměř cokoli – jsou tvořeny kolejničkami, na které uchytíte jednotlivé závěsné komponenty. Případně si můžete nakoupit komponenty a instalovat systém sami.

Základním kritériem při výběru by měly být rozměry úložného systému a jeho variabilita, podceňovat byste neměli ani odolnost materiálu a snadnou údržbu. Systém by měl poskytovat úložiště pro drobné i objemnější předměty a neměl by překážet při manévrování s autem. Při zaměřování garáže  nezapomínejte na rozpětí dveří vozu, ze kterého by se mělo dát pohodlně vystoupit.

Několik rad pro zachování pořádku

Aby systém plnil svůj účel a vaše auto nepřicházelo o svou střechu nad hlavou, je dobré dodržovat několik zásad:

  1. Garážový systém nepřetěžujte.
  2. Snažte se po sobě uklízet. Pokud se jednou pro organizační systém v garáži rozhodnete, snažte se jej využívat.
  3. Na drobnosti si pořiďte boxy (případně shromažďujte krabice od bot a podobné) a popište je.
  4. Uklízejte logicky. Pokud do prázdného květináče narychlo uklidíte podpalovače ke grilu, s největší pravděpodobností je další sezonu nenajdete.
  5. Snažte se nesyslit vše, co by se „ještě mohlo hodit“. Při jarním úklidu buďte nekompromisní a skutečně nepoužívané a nepotřebné zbytečnosti likvidujte.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

Publikováno: 08.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Proběhla montáž nového zabezpečovacího systému

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na stavbě je už velké množství věcí, předmětů a materiálu a tak je potřeba vše řádně zabezpečit. Fachmani se rozhodli pro pořízení nového zabezpečovacího systému.

Pepa si přetvoří garáž na pořádně libovou dílnu

Jak předělat garáž na dílnu poradí Pepa Libický

Jak si doma vybudovat saunu

Jaké jsou možnosti vybudování si domácí sauny?

Renovace střechy garáž

Jak zrenovovat střechu garáž

Renovace staré terasy pomocí dlaždic Transform

Renovace terasy na střeše garáže a výroba květináče z pórobetonu.

Dřevěné hračky a garáž z bedýnky od jablek

Láďa Hruška navštíví paní Danu Ransdorfovou, která vyrábí hračky ze dřeva. V závěru Láďa vyrobí garáž pro autíčka z bedýnky od jablek.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?