Budete na jaře stavět dům? Pozor na rozvody v domě!

Článek se také mohl jmenovat : „…aneb, co je dobré vědět o plynu a vytápění“, nicméně, společně s projektem budoucího domu se vyplatí nechat vyprojektovat systém rozvodů, který bude stejně výhodný z hlediska ceny materiálu, tak i z hlediska rychlosti a ceny montáže při dodržení norem a správných technologických postupů. Každý dům je jiný a rozdílné předpoklady vyžadují nejen individuální poradenství, ale i realizaci.

(Zdroj: archiv redakce)

Rozvody v domě? Na začátek trochu technického čtení

V každém případě se doporučuje svěřit zpracování návrhu nebo projektu kvalifikované osobě, která při respektování požadavků majitele a technických kritérií zvolí tu nejvhodnější soustavu rozvodů, armatur, zařízení a regulační techniky.
Rozvody se kreslí do zjednodušených výkresů stavebního objektu bez kótování. Výkresy projektu musí jednoznačně určit funkční vlastnosti rozvodů, jejich polohu, tvar, rozměry, typ, umístění topných těles či zařizovacích předmětů a strojního vybavení, jakož i vzájemné vztahy jednotlivých zařízení vůči budově. Do půdorysu se kreslí v pohledu shora, vodorovným řezem se zobrazují pouze svislá potrubí, která se přenášejí do vyššího podlaží. Výkresy se zpracovávají zvlášť pro jednotlivé profese. U jednodušších staveb se půdorysy mohou vypracovat společně pro několik profesí (kanalizace, vodovod, plynovod), což projekt zlevní.

Rozvody v domě: rozvod plynu

Instalační materiál rozvodů, odběrné zařízení a jejich instalace musí vyhovovat požadavkům normy a realizaci musí provádět výhradně odborné firmy s vyškoleným personálem. Po určení místa napojení objektu na uliční plynovod je třeba u dodavatele plynu dohodnout místo osazení regulačního zařízení a plynoměru. Tato zařízení jsou majetkem dodavatele. Domovní plynovod rozvádí plyn ke spotřebičům s přetlakem do 5 kPa. Plynový rozvod začíná hlavním uzávěrem plynu a končí uzávěry před spotřebiči.

S ohledem na konstrukční provedení zařízení se plyn většinou připojuje přímo na plynovou armaturu. Připojení spotřebičů může být pevné nebo pružné. Výhodné je připojení s flexibilní hadicí, protože usnadňuje montáž, přístup a zabraňuje případnému přenesení pnutí plynovodu na plynovou armaturu. Před každým plynovým spotřebičem v téže místnosti by měl být instalovaný uzávěr. Před plynové armatury se doporučuje osadit odlučovač nečistot.

Domovní plynovod se skládá z ležatého rozvodu, stoupacích potrubí, odbočky k plynoměrem a rozvodů ke spotřebičům. Všechny rovné trubky a tvarovky musí mít hladký povrch bez nerovností, což platí i pro styky a spoje jednotlivých potrubí. Plynové potrubí se nesmí vést přes komínové průduchy, ve výtahových a větracích šachtách, přes povaly a v podlahách, v místech s teplotou nad 35 ° C a pod pevně zabudovanými předměty, např.. vanou. Stoupací potrubí nesmí být v obytných místnostech.

Rozvody v domě: topné systémy

V rámci posouzení tepelnotechnických parametrů stavební konstrukce projektant vypočítá tepelné ztráty a následně podle lokality  a našich  požadavků a možností navrhne zdroj tepla, odpovídající otopnou soustavu, potrubní rozvody, armatury, regulační techniku a filtraci.

Nejčastější druhy materiálů, které se používají na potrubní rozvod topných systémů jsou ocelové závitové bezešvé trubky, dále plastové a měděné. Nejčastěji používané regulační zařízení představují radiátorové ventily s termostatickými hlavicemi, prostorové termostaty a ekvitermní regulátory.

Rozvody v domě: tepelná čerpadla

Základem tepelného čerpadla je agregát – kompresor, který stlačuje chladící médium. Při tomto procesu se uvolní tepelná energie a ve výměníku se přebytečné teplo odebere a přesune do topného systému. Pokud bychom chtěli použít čerpadlo voda – voda, měla by být vydatnost zdroje podzemní vody pro rodinný dům min. 30 l / min. Pro čerpadlo země – voda při plošném kolektoru je potřebný pozemek asi 450 m2 a při vertikálním vrt, hluboký 180 cm. Čerpadlo vzduch – voda vyžaduje stálý přívod vzduchu do vzduchového výměníku.

Rozvody v domě: podlahové vytápění

Při tomto způsobu vytápění je topným tělesem celá podlaha. Samotné řešení otopné plochy může být různé. Uložení topných systémů v podlaze může být mokrým způsobem přímo do cementového potěru nad tepelně-zvukovou izolací nebo suchým způsobem, kdy je topný rozvod uložen do izolační vrstvy a od cementového potěru  je oddělen plastovou či kovovou fólií. Nejznámější je ukládání do systémových desek, které zajišťují rychlou montáž. Deska má také funkci tepelné izolace, představuje také izolaci proti kročejovému hluku a také proti vlhkosti. Celý systém doplňují regulátory teploty, které snímají teplotu vzduchu i podlahy (dá se naprogramovat nižší teplota v noci, víkendový program a jiné).

Další informace a inspirace ve článku Patří komín do nízkoenergetického či pasivního domu?

Irena Forejtová
Foto firem: AWAC Trade, Instalatérství Vlastimil Plza , Gapa Servis

Publikováno: 25.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Filtrace vody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Hančil představuje způsob filtrování vody.

Údržba vytápění po sezóně

Jak se udržuje vytápěcí systém po sezóně?

Fachmani se pustili do pokládky podlah suchou cestou

Jak říká Pepa, jelikož máme suchý únor, tak se na stavbě pustíme v tomto duchu do pokládky suché podlahy. Stavbyvedoucí Josef Beneš vysvětlí Pepovi, jak postupovat a na co si dát pozor při pokládce suchých podlah.

Řemeslníci začali rozvádět nové vodovodní trubky

V Tišících nastala chvíle na nové rozvody vody. Staré železné rozvody půjdou pryč, vytrhají se a odvezou do sběrného dvora.

Rekonstrukce koupelny pokračuje - 2.díl

Jak využít sádrokarton v koupelně

Výroba vozíku na štípané dřevo

Návod na výrobu vozíku na dřevo. Míra pokračuje v plánu na topnou sezónu, pořídil si štípačku a naštípal si spoustu dříví.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?