Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku?

Topení elektrokotlem sice patří k těm dražším, ale v mnoha případech se vyplatí. Při zohlednění nízké pořizovací ceny, kvalitního zateplení objektu, bezpracnosti a nepotřebě dalších instalací, jako je například komín, se při rozpočítání všech nákladů můžeme dostat k nečekaným číslům.

(Zdroj: shutterstock.com)

Na chalupě ovládejte kotel dálkově dle venkovní teploty

Představte si situaci, kdy máte chatu či chalupu, ale navštěvujete ji nepravidelně. Nicméně pro stav budovy je dobré udržovat přes zimu teploty nad nulou, aby zbytečně nedocházelo k jejímu zbytečnému provlhání a chátrání. Navíc víte, že ji několikrát přes zimu navštívíte, a chcete se vyhnout vytápění vymrzlé budovy. A právě v takovém případě je elektrokotel s termostatem vhodným řešením, aby udržoval vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy.

Navíc moderní elektrokotle nabízejí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu.

Pokud plánujete víkendový pobyt na chatě, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Jde o luxus, který je až překvapivě dostupný. Za GSM modul ke kotli zaplatíte minimálně 5 000 korun.

Stálá teplota

Většina rodinných domů v ČR používá kotle na pevná paliva a i přes štědré kotlíkové dotace zdaleka ne všechny disponují automatickým přikládáním. Elektrokotlem pak můžete přitápět v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak opakovaně znovu vytápět.

Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna.

Dřevo je v současnosti nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu a velký prostor na skladování.

Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný, a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

TIP Living.cz: Při výběru topení počítejte nejen cenu paliva, ale také pořizovací náklady na zdroj vytápění, odvod spalin a s tepelnou ztrátou objektu. Drahý kotel na levné palivo při rozpočítání všech nákladů na deset či patnáct let může být mnohem nákladnější než drahé palivo s levným kotlem.

Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku?
Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku? (Zdroj: shutterstock.com)

Zateplení vytápění zlevní

Zatímco používat elektrokotel ve starších či nedostatečně zateplených domech je nehospodárné, u moderních domů s nízkou tepelnou ztrátou ho lze použít i jako primární zdroj vytápění.

Při dnešních minimálních nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m² ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 50 kWh/m²), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Pokud máte v domě rekuperaci můžete elektrokotel využívat jen ve velmi chladných a mrazivých dnech.

V případě nízkoenergetických a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

Vejde se i do miniprostoru

Zjednodušeně řečeno platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech.

Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru.

Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku?
Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku? (Zdroj: shutterstock.com)

Bezúdržbovost

Koupě elektrokotle a jejich následná instalace patří v porovnání s ostatními zdroji vytápění k nejlevnějším – pořídit se dá i za 20 tisíc.

V chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění.

V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové.

Publikováno: 26.01.2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak snížit náklady na vytápění

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dostaneme několik dobrých rad, jak snížit náklady na vytápění.

Bezemisní vytápění

Jak si zajistit bezemisní vytápění?

Správné vytápění

Ukážeme si jak topit levně a ekologicky.

Kotle a kotelny na dřevní palivo

Jak vybrat kotel na dřevo?

Kotel na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva, povinná kontrola kotlů.

Co vše zkontrolovat na dřevním kotli?

Proč servisovat kotle na dřevní paliva?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?