Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí

Léto je ideální doba, kdy řešit zimní vytápění, protože máte ještě dostatek času vše promyslet. Tento rok je navíc výjimečný v tom, že od září 2022 již nebude možné používat staré neekologické kotle na tuhá paliva. Proto se očekává na podzim mnohem větší vlna nákupů, minimálně u kotlů na tuhá paliva. Tak příliš neotálejte.

(Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Jak se vytápí v domech a na chatách

Nejběžnější způsoby vytápění jsou krby, plynové kotle, tepelná čerpadla, elektrokotle a právě kotle na tuhá paliva. Představte si nyní zimu a chlad venku a pojďme si jednotlivé možnosti vytápění trochu přiblížit.

Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí
Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí (Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Krb a krbová kamna nejen že krásně prohřejí prostor, ale zároveň u nich můžete relaxovat, příjemně posedět i se do nich jen tak zahledět. Samozřejmě se v nich nedá zapálit oheň dříve, než přijedete. Proto se často kombinují s vytápěním, které je možné zapnout na dálku a udržuje vám potřebnou teplotu stabilně.

Elektrokotel vytápí topnou spirálou, ta ohřívá vodu v kotli, a tím v radiátorech. Dá se zapnout na dálku. Na druhou stranu má vyšší náklady na vytápění a není možné ho mít u novostavby jako výhradní zdroj tepla – energetický specialista vám neschválí Průkaz energetické náročnosti budov.

Plynové kotle spalují v plynovém hořáku zemní plyn, kterým ohřívají vodu na vytápění i vodu na koupání. Konkrétně u nás nyní oblíbené kondenzační plynové kotle dokážou využít i spalné teplo obsažené ve spalinách. Pracují i s nižšími teplotami spalin a díky tomu mají vyšší účinnost. Navíc nechají páru obsaženou ve spalinách v kotli zkondenzovat na kondenzát, který je z kotle odváděn ven.

Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí
Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí (Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Kotel na tuhá paliva vytápí prostor spalováním tuhého paliva, které hoří v topeništi. Běžně se jedná o dřevo, uhlí, brikety nebo pelety. Současné kotle na tuhá paliva jsou velmi účinné. To znamená, že spalováním promění palivo na teplo pro vás. Také vypouštějí do ovzduší minimum emisí a téměř žádný prach. Dokážou udržovat stabilní teplotu, pokud budete doplňovat v určitých intervalech palivo do zásobníku. Moderní kotle na tuhá paliva dokáží uživatelům nabídnout komfort a také lze na jejich financování využít dotace na nový kotel.

Jsou i další možnosti?

Dále jako vytápění můžete zvážit tepelné čerpadlo. Vstupní investice je kolem 200 000 Kč, i zde si však cenu můžete snížit díky dotaci. Myslete ale na to, že jakmile se něco pokazí, je oprava většinou velmi nákladná a finanční návratnost čerpadla bývá téměř shodná s jeho životností.

Nejprodávanější kombinace čerpadla je vzduch-voda. To znamená, že využívá teplo venkovního vzduchu k tomu, abyste ho přeměnilo na teplo v domě. Převod tepla na vyšší teplotní hladinu je možný díky stlačení páry chladiva v kompresoru, při kterém dojde k jeho zahřátí. Je to stejný princip, jako když pumpičkou foukáte kolo. Vzduch i pumpička se při stlačování vzduchu výrazně zahřejí.

Někdy chalupáři v odlehlejších oblastech, kde není dostupný plyn, vytápějí topným olejem. V kotli je umístěný olejový hořák, který ohřívá vodu v tělese kotle. Jedná se o neekologickou a drahou variantu. Výhodou ovšem je, že kotel můžete aktivovat na dálku a zajistit si teplo hned při příjezdu do domu.

Myslete o krok napřed

Pokud se vyplní předtucha odborníků, s blížícím se datem nutné výměny kotlů začnou jejich majitelé ve velkém vybírat nový kotel na tuhá paliva nebo přecházet k jinému zdroji vytápění. A prodejci i montážní firmy budou vytížení.

Myslete proto na teplo vašeho domova dříve, než bude zima za dveřmi.

Publikováno: 24.08.2021, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Kotel na tuhá paliva

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kotle na tuhá paliva, povinná kontrola kotlů.

Miniseriál o vytápění - plynový kondenzační kotel

V našem miniseriálu o vytápění jsme se tentokrát zaměřili na plynové kondenzační kotle a zodpovíme nejčastěji kladené otázky.

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Jak nejlépe využít kotel na dřevo?

Jak nejlépe využít kotel na dřevo? Tak především určitě na topení a vyhřátí interiéru. Ale umíte s ním správně zacházet? Nebo správně skladovat dřevo?

Co vše zkontrolovat na dřevním kotli?

Proč servisovat kotle na dřevní paliva?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?