Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?

Zateplení fasády je jednou z možností, jak výrazně ušetřit na nákladech za vytápění a zvýšit tepelný komfort budovy, a to nejen v zimě, ale i v létě, kdy zabraňuje prohřátí budovy. Existují dva způsoby zateplení – kontaktní a provětrávaný. Pojďme se na ně podívat blíže.

(Zdroj: shutterstock.com)

U kontaktní fasády na sebe všechny vrstvy těsně navazují, a to tak, že se na konstrukci stěny lepí desky tepelné izolace a na ně je nanesena finální vrstva, zpravidla tenkovrstvá probarvená omítka. Naopak provětrávaná fasáda si udržuje od obvodové stěny domu odstup tak, že mezi ní a teplenou izolací s fasádním obkladem ze dřeva, cihel, kovu nebo jakéhokoli libovolného materiálu je vytvořena vzduchová mezera.

Kontaktní fasádu pouze na suché zdivo

Vnější zateplení domu kontaktním způsobem, mezinárodně označované zkratkou ETICS (External thermal insulation composite system), je nejčastěji využívaným řešením u novostaveb i rekonstrukcí, kdy jednotlivé vrstvy skladby systému – nosná, tepelně izolační a pohledová jsou navzájem celoplošně spojeny. Jde o technologii léty prověřenou a dobře zvládnutou, přičemž materiál je relativně levný a vzhled domu se prakticky nezmění. Systém převažuje zejména u zděných domů, jejichž finálním vzhledem je omítka.

Dodatečné kontaktní zateplení domu vyžaduje suchý, řádně očištěný, vyrovnaný a únosný podklad. Vzlínající zemní vlhkost, která se často objevuje u starších domů, musí být odstraněna dodatečnou hydroizolací. Zeď je třeba podříznout a vložit hydroizolační fólii, druhá možnost tkví v naražení nerezových plechů do spáry.

Pak je potřeba důkladně očistit a oklepat odpouklé a zvětralé omítky. Zdivo nebo panelové dílce je nutné mechanicky očistit, nejlépe otryskat vysokotlakým čističem. Opravy nesoudržných a křivých povrchů vyžadují čas k vyzrání a vyschnutí a posunují dobu možné realizace o týdny až měsíce, ale bez toho byste prokázali svému domu medvědí službu, neboť zateplením se problém s vlhkostí ještě zvýší.

Tloušťka tepelné izolace a její materiál se volí s ohledem na konstrukci domu, jeho kondici a to, jakým podmínkám je vystaven. Nejčastěji se používá pěnový polystyren pro svou nízkou cenu a dobré tepelně-izolační vlastnosti, do obliby stále více přichází minerální vlna, například v podobě snadno aplikovatelných desek z kamenné vlny. Kromě nezbytné vlastnosti tepelně izolovat umožňuje minerální vlna lepší odvod vlhkosti z konstrukce než polystyren a je nehořlavá.

Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu?
Kdy použít kontaktní a kdy odvětrávanou fasádu? (Zdroj: shutterstock.com)

Provětrávaná fasáda pomůže s vlhkostí

Skladba provětrávané fasády se od kontaktního systému zateplení liší vložením provětrávané vzduchové mezery mezi vrstvu tepelné izolace a vrstvu vnějšího obkladu. Ve vzduchové mezeře komínovým efektem dochází k proudění vzduchu, které má vliv na účinnější odvod vlhkosti z obou přiléhajících povrchů (izolace i opláštění) a zároveň zabraňuje přehřívání fasády. Větrané fasády se uplatňují u dřevostaveb i novostaveb, protože přinášejí široké možnosti použití finálních povrchů.

Čtěte také:

Skladba s předsazeným opláštěním, provětrávanou vzduchovou dutinou a pohltivou výplní z minerální vlny efektivně zvyšuje neprůzvučnost konstrukce, laicky řečeno tlumí hluk přicházející z ulice. Průběh montáže neomezují vnější teploty ani technologické přestávky nutné k vysychání vody a zrání materiálů. Pohledová vrstva oddělená od zbytku souvrství vzduchovou mezerou umožňuje zvolit obklad z jakéhokoli materiálu od cihly a dřeva po ocel a přírodní kámen, ale lze na ně použít i klasickou omítku. Konstrukci opláštění lze kdykoli rozebrat. Vrchní obklad lze kdykoli odejmout, nosný rošt posunout, vrstvu tepelné izolace rozšířit a nový nebo stejný obklad nasadit zpět.

U dodatečného zateplení starších domů provětrávanou fasádou není nezbytně nutné nesoudržné povrchy omítek upravovat. Větraná mezera je také výhodná pro rekonstrukce budov s nadměrnou vlhkostí ve stěně, kdy je požadován efektivní odvod vlhkosti. Neznamená to ale, že se jedná o metodu vysoušení zdiva, na velmi vlhké zdivo není ani odvětrávaná fasáda vhodným řešením bez předchozího alespoň částečného vyřešení problému (například chemickou metodou nebo elektroosmózou). Dokonce by časem mohlo dojít k vážnému poškození zvláště cihlového zdiva, a to ze dvou důvodů. Vzlínající voda se odpařuje a k tomu si bere teplo ze stěny, čímž ji ochlazuje. Spolu s vlhkostí se dostávají do stěny soli, které tam krystalizují a narušují pevnost cihel, a ty se časem začnou drolit.

Aby větraná fasáda fungovala tak, jak se od ní očekává, musí izolant umožňovat prostup vodních par a být z vnější strany opatřen difuzní fólií, která ho chrání před venkovním prostředím a zároveň dovoluje odvedení vlhkosti ven z konstrukce. Z hlediska požární bezpečnosti vyhovuje pouze nehořlavý izolant, polystyren užít nelze. Využívá se tedy zpravidla minerální vlna (Naturboard), občas se setkáme i s použitím foukané celulózové izolace (např. Climatizer či Templan).

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 09.06.2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Na stavbě proběhlo čištění fasády před vlastním zateplením

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chlapi vzali wapky do ruky a začali čistit fasádu. Proč? Vždyť je docela zachovalá? Protože na současnou fasádu přijde vrstva zateplení/izolace. Tím, že se nejdříve očistí a následně vyspraví, připraví si řemeslníci fasádu pro novou vnější izolaci.

Jak a čím obložit fasádu svépomocí?

Obkládání fasády a usazení parapetu

Postavte si s Pepou libovou letní kuchyň - 6. díl

Jak postavit letní kuchyň z hospodářského stavení VI. obklad fasádními prkny

Skládaná fasáda

Skládaná fasáda

Proběhlo zazdívání pozednice

Josef ukazuje Pepovi, jaké zednické práce se prováděly při zazdívání pozednice a jak se folie parobrzdy připevňuje pomocí lišty na fasádu. Dále pak kontrolují, jak byla zazděna nová okna a jakou musíme nechat vůli pro budoucí izolaci fasády.

A bude se lepit zateplení fasády

Nastává na stavbě moment, kdy baráku budeme dávat nový kabát. Fasáda se nám zateplí izolací Weber Therm Clima. Desky jsou uskladněné po celém domě, tak si tak i trochu chlapi uklidí.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?