Při výběru televizoru vsaďte na laser TV

Znáte laser TV? Pokud vás čeká výběr nového televizoru, určitě jste se již s tímto označením setkali. Co to ale znamená? Víte, jaké jsou výhody a co od těchto televizorů čekat? Odborník přiblíží, o co vlastně jde a jaké jsou rozdíly laserových TV oproti nám známým a používaným technologiím.

Technologie laser TV umožňuje skvělý obraz za světla i ve tmě
Technologie laser TV umožňuje skvělý obraz za světla i ve tmě (Zdroj: Hisense)

Co je LCD, OLED a QLED a laser TV?

V současné době tu máme televizory s podsvícením obrazovky (LCD) a bez něj (OLED), a také televizory projekční (laser TV). Hisense na rozdíl od některých jiných výrobců používá všechny dnes nejběžnější principy a výběr je tak hodně široký. LCD jsou neznámější a jsou tu už hodně dlouho. Jde o obrazovky z tzv. tekutých krystalů a podle toho, z jakého materiálu krystaly jsou, jde buď o běžné (prostě LCD), nebo výrazně vylepšené, resp. to nejlepší, co dnes můžete mít. Ty se jmenují LCD (QLED) a u Hisense se jim také říká LCD (ULED).

Designová stěna v obývacím pokoji

Tady si stačí pamatovat, že vedle toho, že jsou v rámci LCD nejlepší, je používají vyšší a tudíž kvalitnější kategorie výrobků, se kterými nešlápnete vedle. A protože krystaly LCD nevyzařují vlastní světlo, abyste na obrazovce něco viděli, musí se osvítit, tedy v tomto případě podsvítit. Zpočátku se to dělalo obyčejnými trubicemi, dnes se pracuje s diodami LED, které asi každý zná z LED žárovek. Jsou úsporné a světlo si můžete snadno navolit podle potřeby.

Podsvícení LCD: v rámu, v celé ploše a mini-LED

Z principu existuje podsvícení obrazovky buď v rámu (u malých úhlopříček dobré, u velkých slabší), nebo po celé ploše panelu LCD, tedy plošné, tzv. Direct LED. Ty nejvyspělejší televizory ho pak v druhém případě mají rozdělené do oblastí, které se ovládají samostatně, tzv. lokální stmívání (Local Dimming, nebo Full Array Local Dimming), takže světlo může být nezávisle na další zóně/zónách, utlumeno, nebo naopak intenzivněji vysvíceno. Toto lokální stmívání, někdy dokonce beroucí v potaz i intenzitu světla v okolí TV, zajistí například kvalitnější černou, a hlavně více viditelných detailů.

Dnes se to u lepších modelů provádí na základě analýzy přicházejícího obrazu, takže v podstatě na míru. A protože se tak může dít i ve zcela reálném čase, jsme rázem v nejvyšší kategorii, kterou dnes ještě vylepšuje plošné podsvícení typu mini-LED, tedy za pomoci vysloveně miniaturních žárovek LED. A protože jsou opravdu hodně malé, na plochu televizoru se jich vejdou třeba i stovky a tisíce, stmívací zóny se dají lépe ovlivňovat a může jich být také více. To už záleží na konkrétním modelu a provedení.

Když si to shrneme, vrcholem současných televizorů s obrazovkami LCD jsou ty, které používají obrazovku LCD ULED (QLED), mají plošné podsvícení za pomoci mini-LED s rozumným počtem stmívacích a navzájem nezávislých zón. Díky analýze příchozího obrazu a znalosti úrovně osvětlení v místnosti, tedy u konkrétní instalace u vás doma, mohou vytvářet obraz danému prostředí na míru, a podle dalších nastavených preferencí i vám. Tak jednoduché to je, i když se to vymýšlelo doslova desítky let!

Při výběru televizoru vsaďte na laser TV
Při výběru televizoru vsaďte na laser TV (Zdroj: Hisense)

OLED

Druhým dnes nejpoužívanějším principem obrazovky jsou OLED (Organic Light-Emitting Diode), které vytvářejí světlo organicky z přírodních materiálů. A protože si světlo vytvářejí sami, nepotřebují žádné osvícení/podsvícení. Díky tomu mohou být obrazovky doslova několik milimetrů hluboké a nabízejí úžasnou (nejlepší) černou barvu. Na druhou stranu jsou náchylné k tzv. ulpívání obrazových artefaktů (například dlouho visící statický obraz, logo TV stanice atd.), takže je zapotřebí je čistit, což si jednak dělají sami a jednak – tu a tam – je třeba zásah obsluhy. Zatímco LCD jednoduše vytáhnete ze zásuvky s 230V, u OLED to právě kvůli údržbě obrazovky nesmíte udělat nikdy! Jak vidíte, vše má své.

Vrchol představují laser TV

Posledním principem, který Hisense používá, jsou tzv. laser TV. Skládají se z televizní projekční konzoly a pevné obrazovky nebo promítacího plátna s úhlopříčkou až 120 palců, aby byl obraz co nejdokonalejší. Přestože jde o projekční televizory, nemyslete, že potřebujete mít vše připraveno na míru přímo u vás doma. Nikoli! I když laser TV patří mezi tzv. projekční televizory (světlo nezajišťuje klasická lampa, nebo žárovka typu LED, nýbrž laser – jeden nebo tři), pracuje se s principem tzv. ultrakrátké vzdálenosti. Zkrátka laser TV stačí umístit třeba dvacet, třicet centimetrů od projekční plochy (plátna, zdi), přivést signál do tunerů, seřídit obraz a hotovo!

Výsledkem je, že ze zařízení o velikosti „krabice od zimních bot“ dostanete obraz klidně i s úhlopříčkou 250 a více centimetrů. A protože Laser TV používá stejný operační systém VIDAA jako běžné televizory, a má také běžné tunery pro příjem televizního signálu, můžete sledovat jak živé TV vysílání, tak pracovat s aplikacemi pro příjem internetových televizí a on-line videoték. Chová se tedy, a také se tak ovládá, jako běžný televizor. Jak vidíte, pro Laser TV nepotřebujete žádnou speciální instalační přípravu, jen patřičně velkou volnou stěnu. Potíž může dělat obrazové seřízení, ale to Hisense, společně s celou instalací, nabízí u vás doma zdarma (v ceně), a to včetně případné instalace plátna, které můžete nebo také nemusíte použít. Výhodou je obří úhlopříčka, vysoký světlený výkon laserů, takže se dá TV sledovat i za dne (záleží na konkrétním místě). Už jsme nakousli, že Laser TV, používá stejný operační systém jako ostatní „chytré“ televizory Hisense. Konkrétně jde o firemní řešení VIDAA.

Při výběru televizoru vsaďte na laser TV
Při výběru televizoru vsaďte na laser TV (Zdroj: Hisense)

Operační systém na míru televizoru – rychlý a intuitivní

VIDAA je linuxový operační systém televizorů Hisense, který je rychlý, přehledný a spolehlivý. Vidět je to například při vyvolávání programové nabídky EPG/Guide, při práci se síťovým obsahem i aplikacemi. Těch je k dispozici celá řada, včetně těch českých, slovenských nebo dobře lokalizovaných. Najdete tu tak například přístup na internetové televize Antik TV, goNET.TV (SK), Lepší.TV,  SledovaniTV (SledovanieTV), on-line videotéky Disney+, Netflix, Voyo (CZ i SK) a samozřejmě nechybí ani Youtube, a to i v podobě dětské Youtube Kids.

Některé potěší i Amazon Prime video, Apple TV+, FIFA+, Sweet.TV (CZ i SK) či UEFA.tv. Vše najdete na domovské obrazovce (Home), kterou vyvoláte na dálkovém ovladači přes tlačítko domečku. Aplikace si zde můžete umístit (některé i vymazat) podle svého tak, abyste k nim měli co nejpohodlnější přístup. Příště se dozvíme, jak správně dopravit domů a zprovoznit nový televizor, abyste ho hned zkraje nepoškodili. A jak televizor k plné spokojenosti nastavit, abyste si naplno užili sportovní přenosy, filmy a seriály nebo hraní her.

Publikováno: 08.05.2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: Bohumil Herwig, Hisense

Mohlo by vás dále zajímat

Tipy na nákup televizoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tipy na nákup televizoru

Výroba dětské kuchyňky

Návod na výrobu dětské kuchyňky

Jak vyrobit korálkové kytičky

Paní Svobodová vyrábí kytičky z barevných korálků a upevňuje je na kůru.

Nechybí vám u dveří vítací cedule?

Vyrobte si doma svou vlastní vítací ceduli ze starých prken a korkových zátek.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?