Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje

Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně, protože nabídka je dnes doopravdy široká. Vybrat tu správnou proto není vůbec snadné. Víte třeba, co při koupi zvážit a na co si dát pozor, abyste se nespálili? Přečtěte si našeho průvodce, který vám výběr té správné postele do dětského pokoje usnadní.

Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně
Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postel do dětského pokoje – na co se při jejím výběru zaměřit?

Postel do dětského pokoje může mít různou podobu. Neměli byste ji však v prvé řadě vybírat podle jejího vzhledu. Mnohem důležitější je její velikost, funkčnost, bezpečnost a celkové provedení. Vzhled postele by měl být vždy až na posledním místě.

Postele a ložnice: co je potřeba k dobrému spánku

Velikost postele

Nejprve se zaměříme na velikost postele. Dětské postele jsou různě veliké. Vybírat si tak můžete mezi postelemi velkými od 120 až po 180 cm, které jsou široké 70 až 90 cm. Pokud nevíte, jakou postel pro dítě vybrat, vězte, že délka dětské postele by měla být minimálně o 30 cm delší, než je výška dítěte. I tak však počítejte, že vám taková postel nevydrží příliš dlouho. Dítě totiž poměrně rychle roste, takže za pár let budete potřebovat postel novou, není to tedy příliš ekonomické. Stojí proto zvážit, jestli to není zbytečný výdaj. U klasického rozměru máte jistotu, že vám tato postel vydrží až do dospělosti (samozřejmě pokud jste si vybrali kvalitně vyrobenou postel). Dalším důležitým faktorem při výběru postele do dětského pokoje je proto materiál.

Náš tip: Zlatou střední cestou jsou rostoucí postele

Dětská rostoucí postel má nastavitelnou délku a výšku lůžka, díky níž je vhodná pro děti od 3 do 18 let. Takováto postel doslova roste s vaším chlapcem nebo holčičkou.

Výběr postele podle materiálu

Masivní postel do dětského pokoje

Postele vyrobené z masivního dřeva jsou kvalitní a vyznačují se dlouhou životností. V případě nutnosti se snadno opravují. Jsou 100% nezávadné. Jejich největší slabinou je vyšší cena a náchylnost k poškrábání. Aby i po letech vypadala tato postel pěkně, je ji nutné jednou za čas ošetřit vhodným přípravkem na dřevo.

Postel z dřevotřísky nebo lamina

Tyto postele patří k těm nejlevnějším. Jejich výhodou je i to, že se snadno udržují. Stačí je totiž jednoduše otřít vlhkým hadříkem. K mínusům pak patří kratší životnost, špatná opravitelnost a také i to, že vzhledem k tomu, že obsahují různá lepidla, je u nich nutné při nákupu hlídat nezávadnost.

Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje
Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čalouněná postel

Čalouněné postele mohou lákat svou cenou, faktem ale je, že to nejspíš asi její jediné pozitivum. Bohužel nemají příliš dlouhou životnost. Velmi obtížně se udržují i opravují. Nedá se u nich vyměnit matrace. Jsou absolutně nevhodné pro alergiky. Oslovit vás však mohou svým designem a barevností.

Kovová postel

Kovové postele se mohou pochlubit maximální životností. Snadno se udržují i opravují. Jsou velmi odolné a ideální pro alergiky. Nejsou však nejvhodnější pro nejmenší děti. Nejsou vždy designově pěkné. Nehodí se proto svým vzhledem do každého dětského pokoje.

Výběr postele podle jejího typu

Postel do dětského pokoje můžete vybírat i podle toho, zda mají úložný prostor, přistýlku nebo jestli jde třeba o patrové postele. Každý typ postele má svá pozitiva.

Postele s přistýlkou

Postel s přistýlkou v sobě ukrývá další matraci. To oceníte ve chvílích, když je dítě nemocné, protože u něj budete moci přespat. Matrace se ale hodí i ve chvíli, když u dítěte přespává kamarád. No a použít ji můžete i jako pojistku proti pádu.

Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem jsou praktické. Můžete do nich ukládat třeba peřinu. Úložný prostor u takových postelí může mít podobu výsuvných zásuvek, nebo výklopnou matraci. S vysouvacími zásuvkami dokáží manipulovat i menší děti. Výklopné matrace jsou pro změnu vhodné spíše pro větší děti.

Zvýšené a patrové postele

Zvýšené a patrové postele vám ušetří prostor v pokoji. Hodí se především do malých místností. Zvýšené postele jsou takové, které jsou alespoň 80 až 100 cm od podlahy. Takovéto postele jsou ideální pro čtyřleté až pětileté děti. Díky zvýšenému postavení postele tím dítě získá prostor pro hraní. Větší dítě už může mít postel ve výšce 120 až 150 cm. V prostoru pod takovou postelí získá vhodný prostor pro učení i pro hraní. Tam, kde je málo místa a více dětí, mohou pomoci patrové postele. Tyto postele mohou být pod sebou, ale také v pozici písmene “L”. Horní patro takovéto postele by mělo být ve výšce minimálně 120 cm, ale ideálně 150 cm. Dejte si však pozor na výšku stropu. Tyto postele nejsou vhodné do pokojů s nízkými stropy. Měly by být vyrobeny z masivního dřeva nebo kovu. Pohlídejte si u nich stabilitu konstrukce, bezpečnost a kvalitu provedení. Mějte rovněž na paměti, že menší dítě by mělo spát dole.

Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje
Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co byste si měli dát při výběru postele do dětského pokoje ještě pozor

  • Při výběru postele do dětského pokoje si dejte pozor, aby měla zaoblené hrany a zarovnaný povrch, a to jak u nohou, tak i u hlavy.
  • Zvažte také možnost přidání bočnic, mohou zabránit nečekanému zranění (u pádu z postele). Nejvíce je potřebují děti od 2 do 9 let. U patrových postelí jsou bočnice dokonce povinností.
  • Pro zajištění maximálního pohodlí a kvalitního spánku je zapotřebí zvolit tu správnou výšku postele. Pro menší dítě je to 25 cm (to proto, aby dítě nemuselo do postele pracně šplhat s cizí pomocí) a u větších pak 45 cm.
  • Nezapomeňte také vybrat kvalitní matraci. Mějte na paměti, že levné molitanové matrace jsou už pasé. Rychle se proleží a nejsou ideální pro zdravý vývoj dítěte. Děti potřebují spíše tvrdou matraci, která podporuje přirozený růst páteře.

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: baumax.cz, benlemi.cz, bezvapostele.cz, expedo.cz, otopedicke-matrace.cz, pokojik.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Zdravé spaní - výběr vhodné postele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdravé spaní - výběr vhodné postele

Jednoduchý návod na šikovnou poličku nejen na hrníčky

Čelo staré postele může ještě posloužit jako polička nejen na hrníčky.

Vyrobte si lavici ze staré postele

Sháníte sezení před baráček? Vyrobte si z postele lavici

Zajistěte si čerstvý vzduch v domácnosti

Jak zajistit čerstvý vzduch v domácnosti

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?