Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin? (Zdroj: shutterstock)

Čím začít?

Ještě než začnete procházet nabídky prodejců, ujasněte si, co od podlahy očekáváte. Chcete podlahu, která bude působit teplým dojmem nebo takovou, která zvládne vysokou zátěž?

V každém domě existují prostory, kde je podlaha namáhána mnohonásobně více než v jiných místech. Jedná se o kuchyň, chodbu a koupelnu. Oproti tomu v ložnici či v dětském a obývacím pokoji tolik času denně netrávíte. V neposlední řadě je nezbytné zvážit, zda je pro zvolený druh podlahy podlahové vytápění vhodné.

Dřevěná podlaha

Pravděpodobně jeden z nejčastěji používaných materiálů. Dřevo vytváří nejen pocit teplého obydlí, ale také teplo dobře akumuluje, a tak i fyzický požitek z tepla pocítíte i několik hodin po ukončení vytápění.

To, co je ovšem jeho výhodou, je v případě podlahového topení také jeho silným negativem, které vás může od koupě odradit. I přestože výrobci dnes vyrábějí mnoho typů podlah, které jsou dřevěné, a přesto jsou pro podlahové vytápění vhodné, není tak jednoduché s nimi pracovat. U dřevěných podlah je nutné topit velmi pozvolna a na provozní teplotu se tak dostanete mnohdy až po několika hodinách, které i tak musíte platit, i přestože ještě nemáte teplo.

Počítejte také s tím, že dřevo je přírodní materiál, a tak je nutné dodržovat optimální hodnotu vlhkosti mezi 40–60 %. Při nižší vlhkosti dochází k vysychání dřeva a tvoří se trhliny, naopak při vyšší vlhkosti může dřevo doslova vystoupit nad úroveň okolní části podlahy. Dřevěné podlahy se dnes vyrábí v mnoha provedeních jako například vícevrstvé plovoucí podlahy, klasické palubky či parkety.

Keramická podlaha

Keramická dlažba patří mezi nejtypičtější řešení do namáhaných nebo vlhkých prostorů. Nevytváří sice takový dojem teplé místnosti, ale zato je jednoduchá na údržbu a vydrží i poměrně výrazné zatížení.

V kombinaci s podlahovým topením se jedná o bezproblémovou podlahovou krytinu. Oproti dřevu ale nemá tak velkou schopnost akumulovat teplo. Je proto vhodné mít v místnosti ještě krbová kamna, která dodají vašemu tělu příjemné teplo, nebo používat vhodnou domácí obuv.

Čtěte také:

Korková podlaha

Další typ v dnešní době často používaných podlah. Mezi pozitivní vlastnosti korku patří jeho pružnost a vyšší odolnost. Jeho pokládka je také vhodná do dětských pokojů, kdy při občasném spadnutí malých dětí není dopad tolik tvrdý.

Korek je také velice teplý materiál a tím se i stává vhodným adeptem do ložnic a dětských pokojů. I přestože je jeho odolnost poměrně vysoká, nevydrží vše, a tak položení tohoto typu podlahy do kuchyně či předsíně není příliš vhodné. Dále nemá rád vlhkost a v silné vrstvě ho není možné používat v kombinaci s podlahovým topením, jelikož je to velmi dobrý izolační materiál.

Myslete také na údržbu

Údržba podlahy závisí vždy na zvoleném řešení. Některé typy podlah mají údržbu velmi jednoduchou a jiné jako třeba v případě dřevěné podlahy je údržba více náročná. Na tento parametr se vždy pečlivě poptejte a srovnejte si několik možných typů materiálů vedle sebe.

Zvažte také, zda budete schopni udržovat podlahu i za delší dobu než jenom v prvních pěti letech. V neposlední řadě také záleží na povrchové úpravě podlahy. Ta udává nejen možná řešení údržby, ale také vizuální podobu materiálu.

Velmi podstatná tak bývá otázka, zda mít ošetřenou podlahu lakem, který krytinu uzavře a oprava kousku podlahy je náročnější, nebo zvolit namísto laku olejovou úpravu, která nechává materiál dýchat a oprava kousku podlahy je méně náročná.

text: Jan Vrbata, odborník ve stavebnictví, foto: shutterstock

Publikováno: před 11 měsíci

Mohlo by vás dále zajímat

Jak moderně rekonstruovat podlahu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Znáte pojem lehké podlahy? Jedná se v podstatě o suché plovoucí podlahy. Naučíme vás, jak si takovou podlahu položit, aniž byste museli čekat na specializovanou firmu.

Jak položit podlahu v koupelně tiny housu

Podlaha v koupelně tiny housu potřebuje položit. Začneme PIR deskami, přes které položíme překližku a díky tomu se začne rýsovat celá koupelna včetně sprchového koutu

Podlaha z keramzitu

Pro novou podlahu je podstatný rovný podklad. Zjistíte, jak využít lehký beton na zarovnání a kdy ještě ho můžete využít.

Jak položit podlahu nejen v koupelně

Pokládka podlahy v koupelně

Na návštěvě u Aleše Hámy

Na návštěvě u Aleše Hámy v jeho novém domě.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?