Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Bydlení pro seniory by mělo splňovat nejen estetické nároky, ale i jejich potřeby. Mělo by proto být vytvořeno s myšlenkou na ně. Mějte na paměti, že s věkem také přichází omezení pohybu, zhoršená mobilita i koordinace těla. Lidé se s narůstajícím věkem stávají křehčí, hůře vidí, jsou celkově zranitelnější, a proto je zapotřebí zařídit jim jejich bydlení s tím největším citem a empatií. Řídit byste se přitom měli ale také i jistými pravidly. Jakými? A jak vlastně takové ideální bydlení pro seniory vlastně zařídit? Vše se dozvíte v našem článku.

Bydlení pro seniory má svá specifika
Bydlení pro seniory má svá specifika (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bydlení pro seniory by mělo být uzpůsobeno jejich potřebám

Bydlení pro seniory je hlavně o bezpečnosti. Průměrný běžný domov je totiž plný nástrah, které mohou pro seniory představovat velké riziko a ohrožení při vykonávání každodenních činností. A proto je dobré, když při proměně bydlení začnete pěkně od podlahy, protože právě ta dokáže spoustě seniorům zkomplikovat život. Je důležité, aby v bytě seniora byly takové podlahy, které minimalizují riziko pádu.

Mobilní telefon pro seniory

Měly by být proto v prvé řadě zbavené vysokých prahů, a pokud je to možné, tak i schodů. V případě, že jsou skutečně nutností, by však rozhodně nemělo jít o točité schody. Schody by měly mít široké stupně a měly by být lemovány pořádným zábradlím. Schodiště pro zvýšení bezpečnosti je dobré označit kontrastní protiskluzovou páskou a osvětlením s pohybovým čidlem ideálně ve výšce nohou.

Podlaha v koupelně by měla mít kvalitní protiskluzovou dlažbu. Nebezpečné mohou být také koberce, zvláště ty kusové – představují totiž značné riziko pádu. Když už koberce, tak pevně připevněné k podlaze.

Nainstalujte v celém bytě vhodné osvětlení

Je zcela přirozené, že se s věkem zhoršuje nejen pohyblivost, ale i zrak. Věděli jste, že i proto je špatně osvětlený interiér pro seniory absolutně nevhodný? Zvyšuje riziko úrazu a dost výrazně snižuje komfort bydlení. Pokud tedy v bytě není dostatek přirozeného světla, je vhodné ho doplnit o dostatečný počet světel. Pozor, důležitý není pouze jejich počet, ale také strategické umístění. Světelné body v místnostech vždy doplňte tak, aby osvětlovaly celý interiér. V předsíni se osvětlení u nohou nevyplatí pouze tam, kde je schodiště, ale i tam, kde schodiště není. Nejlepší jsou LED pásky s pohybovým senzorem, které se rozsvítí při zaznamenání pohybu. V noci se tak vyhnete tápání při cestě na toaletu. V kuchyni je potom více než dobré světlo umístit rovněž i nad pracovní desku.

Zařízení předsíně

V případě vstupu mějte na paměti, aby vstupní dveře (ale vlastně všechny dveře v bytě), byly dostatečně široké (minimálně 80 cm). Vhodné jsou i automatické dveřePokud je předsíň úzká, rezignujte na umístění nábytku. Umístěte do ní pouze úzkou skříňku na boty. V žádném případě nenechávejte boty jen tak válet na podlaze, protože je o ně možné zakopnout! Vhodný je též předsíňový věšák. Dobré je také nainstalovat vypínače tak, aby bylo možné světlo vypínat jak u vstupních dveří, tak i na druhé straně místnosti.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ideální obývací pokoj

Ideálně zařízený pokoj pro seniory nemá rohy a je především čalouněný. Pohovka, židle i křesla by měly mít područky, o něž je možné se při vstávání opřít. V případě křesla je důležité, aby bylo dostatečně vysoké, aby o něj šlo opřít hlavu. Dbejte na to, aby pohovka, ani křeslo nebyly příliš měkké, protože i když se tak jeví pohodlně, špatně se z nich potom zvedá.

Při hledání toho správného vybavení se také dívejte na výšku tohoto nábytku, vyzkoušejte ho. Ten správný by měl mít ve chvíli, když se posadíte, stehna a lýtka v pravém úhlu. Ostatní nábytek, zejména ten vysoký a police, by měl být pořádně přišroubován ke stěně. V místnosti by samozřejmě neměla chybět ani televize, pokud je senior milovník seriálů, nebo útulný a dobře osvětlený čtenářský koutek. V každém případě je však dobré snížit množství nábytku na minimum.

Ta nejlepší ložnice

Vzhledem k tomu, že vysoký věk je spojen i s potřebou většího odpočinku, nemělo by se zařízení ložnice podceňovat. Jejím hlavním prvkem je samozřejmě postel. Její velikost vybírejte podle velikosti člověka v domácnosti. V úvahu vezměte nejen jeho váhu, ale i výšku. Kromě toho by měla být také dostatečně vysoká, což znamená, že když si na ni sednete, vaše nohy položené na podlaze by měly být v pravém úhlu. Pokud váháte, zda postel s čelem, nebo bez čela, tak vězte, že postel s čelem je praktická, protože umožňuje, aby se o něj člověk opřel.

Komfort postele dále zvyšuje polohovatelný rošt (pod hlavou i pod nohama). Se vstáváním vám potom může pomoci madlo nebo žebřík. V případě zhoršené mobility zvažte pořízení bočnice. Postel v ložnici umístěte tak, aby ležící osoba z postele viděla vchod do místnosti. Vyvarujte se ale tomu, aby byla viditelná při vstupu do bytu. Je také fajn, když je z ní možné sledovat to, co se děje za oknem.

Co se týká matrace, tak ta by měla být pohodlná a přizpůsobená danému věku i potřebám. Vůbec není od věci, když se před její koupí poradíte s lékařem, abyste se dozvěděli, co by bylo nejlepší. Jinak vezměte v úvahu, že by měla skýtat oporu páteře a pomáhat ležícímu s termoregulací. Dobré jsou také rehabilitační polštáře, protože dokáží ulevit krční páteři.  Dále už toho v ložnici příliš mnoho nepotřebujete. Vedle postele patří noční stolky k odložení brýlí, vody nebo třeba knihy. Pak ložnici ještě doplňte o skříň, komodu a židli nebo křeslo s opěrkami. Při zařizování ložnice je dobré také pamatovat na vypínač světla. Je velmi praktické, pokud máte v ložnici nastavitelnou intenzitu světla a zhasínání na dálkové ovládání.

Praktická a funkční kuchyň

Kuchyň by měla být postavená na míru a měla by vyhovovat potřebám uživatele. Pokud tedy není fanouškem vaření, můžete ji klidně minimalizovat. Stačí, když taková kuchyň má jen to nejužitečnější a nejméně komplikované zařízení. Díky tomu nebude přeplněná a vše v ní budete mít po ruce. Jestli je to možné, eliminujte horní skříňky. Jinak je alespoň snižte nebo odstraňte ty nejvyšší, k nimž by bylo zapotřebí použít schůdky nebo židli.

Ohýbání je možné pro změnu eliminovat pomocí výsuvných polic. Těžké nádobí by potom mělo být optimálně uloženo ve výšce natažených rukou. Ostatně v této výšce by měla být správně i trouba, přičemž pro větší bezpečnost je vhodné kuchyň zařídit modelem se studenými dvířky i během pečení. Klasický plynový sporák je pak dobré vyměnit za indukční varnou desku, která je nejbezpečnější. Výborná je na nich především funkce automatického vypnutí. V neposlední řadě stojí také za zvážení instalace požárního hlásiče.

Při zařizování bydlení pro seniory nezapomeňte na toaletu a koupelnu

Kromě toho, že by v koupelně měly být dlaždice, které nebudou klouzat, a to ani tehdy, když budou mokré a vy na ně stoupnete bosou nohou, je dobré vanu nahradit sprchou. Vana totiž pro seniory není příliš bezpečná. Pomoci si sice můžete tím, že do ní umístíte speciální židličku nebo sedák, ale stále je to spojeno s komplikovaným přelézáním. Vana s dvířky řešením tohoto problému sice je, jde však o poměrně vysokou investicí.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejlepší je proto sprchový kout s brouzdalištěm, do něhož si můžete velmi snadno postavit i koupací židličku. Kromě židličky doporučujeme do sprchy nainstalovat termostatickou baterii, která umožňuje nastavit si stálou teplotu, což může pomoci předejít spálení. U sprchy i toalety je vhodné nainstalovat madla, která pomohou se vstáváním i vylézáním.

Podle evropských norem je optimální výška záchodové mísy stanovena na 45–50 cm. Jenže vše je ve skutečnosti velmi individuální. Může se tak stát, že zrovna tato výška může způsobit spoustu potíží. A přitom stačí změnit polohu toalety a její používání se rázem stává intuitivní a pohodlné.

Publikováno: před 6 měsíci

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o psího seniora

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pečovat o starého psa?

Úprava bytu pro stárnoucí kočku

Jak upravit byt stárnoucí kočce?

Modelářství autíček

Modelář Jan Chadraba představí svou velkolepou sbírku autíček.

Tipy na velikonoční dekorace

Tipy na velikonoční dekorace

Mobilní telefon pro seniory

Mobilní telefon pro seniory

Očkování proti chřipce

Představení očkování proti chřipce, jeho výhod i nevýhod, reakcí,...

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?