Víte, jaké samostatně stojící krby budou v roce 2024 žádané?

Moderní krby, stejně jako ty vintage, často slouží jako ústřední bod obývacího pokoje, k němuž se schází celá rodina. Když je venku chladno, není nic přitažlivějšího než sálající teplo ze samostatně stojícího krbu. Vybrat si dobře a ten správný krb je velmi důležité, protože může prostoru dodat texturu, tvar, styl a atmosféru.

Moderní krby nemusí být pouze vestavěné, ale i samostatně stojící (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní krby nemusí být pouze vestavěné, ale i samostatně stojící (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní krby do obývacího pokoje stojící samostatně nebo raději ty vestavěné? 

Moderní krby stojící volně jsou nejčastěji na dřevo, nebo na plyn. Jejich výhodou je flexibilita instalace, protože mohou být umístěny kdekoliv v domácnosti. Kolem volně stojícího krbu je volný prostor, není zapotřebí okolo něj stavět žádné stěny. Nejsou instalovány ve zdi. Náklady na pořízení takového krbu jsou proto mnohem nižší než v případě vestavěného krbu. Volně stojící krb umožňuje maximalizaci tepla v oblastech domu, v nichž potřebujeme vytápět. Hodí se proto do centrální části domu, pokud chcete vytápět celý domů nebo více prostor.

Nicméně mějte na paměti, že krby spalující dřevo potřebují, abyste spaliny odváděli nebo odvětrávali vertikálně přes střechu. Plynové krby je však možné odvětrávat nejen vertikálně, ale i horizontálně, což poskytuje větší flexibilitu v jeho umístění – hlavně tedy ve vícepodlažním domě. Volně stojící dřevěné a plynové krby prospívají domácnosti tím, že topeniště je zcela odkryté a velké plocha krbu umožňuje sálání tepla ze všech jeho stran.

Jaké jsou trendy volně stojících krbů v roce 2024?

Závěsný krb

Modernistického vzhledu interiéru dosáhnete s pomocí závěsného krbu. Je tomu tak v tom případě, když se do prostoru umístí usměrněný, uzavřený, ocelový závěsný krb. Závěsný krb však do moderní místnosti dokáže přidat i tradiční nebo rustikální dojem. Stane se tomu tak tehdy, když do místnosti dáte otevřený závěsný krb. 

Volně stojící krby mohou být otevřené, prosklené nebo i uzavřené
Volně stojící krby mohou být otevřené, prosklené nebo i uzavřené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krb s velkými plameny

Jedním z výrazných trendů roku 2024 jsou otevřené plynové krby nebo plynové krby bez bezpečnostního skla s vysokými plameny. Nehodí se sice do každé domácnosti nebo komerčních prostor, vypadají však úžasně. Vrhají nejen teplou a příjemnou záři, ale dodávají prostoru i nádech sofistikovanosti, díky čemuž je celková atmosféra pro přítomné zábavná a nezapomenutelná.

Chic krb 

Dalším výrazným trendem jsou i tzv. chic krby, které v sobě umně spojují funkčnost i styl. Tyto volně stojící moderní krby jsou interaktivním středobodem místnosti, okolo něhož je umístěno posezení. To vše by přitom mělo být výsledkem promyšleného a účelového designu. 

Volně stojící krby můžete použít k rozčlenění místnosti
Volně stojící krby můžete použít k rozčlenění místnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krby, které se používají k rozdělení místnosti

Přestože je otevřené bydlení velmi oblíbené, vhodná je jemná segmentace (čili členění prostoru). A právě tyto krby použité k tvorbě takových vymezených prostor a přechodných zón jsou čím dál více oblíbené. Umožňují totiž vylepšit praktičnost otevřených bytových prostor a zároveň si zachovat expanzivní a přehledný dojem. Můžete tak třeba oddělit kuchyň od obývacího pokoje nebo jídelnu od zábavní zóny, či pracovní prostor od odpočinkové zóny. Využít k tomu můžete nejen moderní plynový krb, ale vhodné jsou i elektrické modely krbu. 

Zdroj informací: imaginfires.co.uk; architecturaldigest.com; chemphilaust.com.au

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Exkluzivní návštěva ve starém mlýnu s pecí na chléb

Miniseriál o vytápění - plynový kondenzační kotel

V našem miniseriálu o vytápění jsme se tentokrát zaměřili na plynové kondenzační kotle a zodpovíme nejčastěji kladené otázky.

Co přináší servis plynových kotlů

Jak servisovat plynový kotel?

Krb z polystyrenu

Krb z polystyrenu

Udírna a gril ze starých sporáků

jak si vyrobit třípatrový gril s udírnou ze starých sporáků

Údržba plynových kotlů

Jak se provádí údržba plynových kotlů?

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?