11 tipů na materiály, které můžete použít za kuchyňskou linku

Co za kuchyňskou linku? My víme. Přinášíme vám spoustu tipů na vhodné materiály, které můžete použít. Je jen na vás, pro co se rozhodnete. Jakou máte představu nebo finanční možnosti.

Co za kuchyňskou linku kromě dlaždiček? Možností je spousta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co za kuchyňskou linku kromě dlaždiček? Možností je spousta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co za kuchyňskou linku? 

Co za kuchyňskou linku dáte, je velmi důležité a výběr toho správného materiálu byste rozhodně neměli podceňovat. Vhodný čas nastává ve chvíli, jakmile máte vybranou samotnou kuchyňskou linku. Máme pro vás tipy na různá řešení.

Osvědčenou klasikou jsou dlaždičky

Nejčastěji se objevují v českých kuchyních dlaždičky, ale nejsou jediným řešením. Keramické obklady za kuchyňskou linkou používaly již naše babičky. Mohou být jednobarevné nebo vícebarevné, malé i velké, moderní i tradiční. Na trhu jsou i takové, co imitují kámen nebo jiný materiál. Nemusí mít pouze čtvercový nebo obdélníkový tvar, ale může jít také o hexagon. Jejich nevýhodou jsou především spáry, které budete muset neustále čistit – zvláště ty, které jsou u sporáku nebo indukční desky.

Mozaiky

Velmi zajímavou alternativou dlaždicových obkladů jsou potom mozaiky. Ty kromě keramiky mohou být také skleněné nebo kovové. Díky tomu pak mají metalický efekt. I ony jsou vyrobeny v různých tvarech a nemusíte se bát ani kombinace čtverců, obdélníků a hexagonů.

V současnosti jsou velmi populární MDF desky

Čím dál populárnější jsou v současnosti MDF desky s laminátovou úpravou. Je tomu tak proto, že jsou velmi odolné, i když ne tak jako kámen, a nenáročné na údržbu. Skvěle za linkou vypadají. Mohou totiž imitovat takřka cokoliv, na co jen pomyslíte, ať už kámen, dřevo nebo bambus. Nicméně pokud chcete, mohou být i jednobarevné. Pořídit si je můžete v lesklém nebo v matném provedení. Lesk vypadá moderně a vypadá nádherně, dokáže kuchyň rozzářit. Potřebuje však náležitou péči, jinak bude vypadat špinavě a vidět na něm budete úplně všechno. Mat je sice střídmější, ale nevyžaduje tolik péče. Dá se snadno sjednotit s pracovní deskou nebo s celou kuchyňskou linkou.

Velmi efektivně za linkou vypadá deska z MDF v matném provedení
Velmi efektivně za linkou vypadá deska z MDF v matném provedení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Synonymum pro luxus je kámen

Kámen je přírodní materiál, který je velmi oblíbený. Můžete za linku použít dokonale opracovaný, ale i neopracovaný. Stupeň opracování závisí jen na vás. Kámen má skvělé vlastnosti, je tvrdý a velmi odolný vůči teplotě. Nicméně je drahý. Zádrhelem může být i údržba, která se musí držet přesného postupu. Jednou za čas jej musíte ošetřit speciálními přípravky, protože jinak riskujete, že se kámen zašpiní. Levnější verzí je potom umělý kámen. Ten se vyrábí z drceného kamene, který je spojen pryskyřicí. Také vypadá skvěle a odolný. I on je oblíbený vzhledem k tomu, že je o něco levnější, avšak má obdobný problém jako přírodní kámen.

Za linku můžete použít i tvrzené sklo

Využití tvrzeného skla představuje další řešení. Sklo nejenže skvěle vypadá, ale je i praktické. Odolává vysokým teplotám při vaření i mechanickému poškození. Jakoukoliv nečistotu i mastnotu z vaření jednoduše setřete. Dá se použít i za varnou desku. Ochráníte tím dřevěný obklad a využijete výhody snadné údržby skla. Pokud váháte nad jeho podobou, vězte, že do moderní kuchyně se nejvíce hodí barevné kalené nebo mléčné tvrzené sklo. Vybrat si však můžete i zcela jiné. Na toto sklo si totiž můžete nechat natisknout i vlastní motiv. Stačí vám k tomu předložit svůj nákres nebo oblíbenou fotografii. 

Tvrzené sklo za kuchyňskou linkou vypadá velmi moderně
Tvrzené sklo za kuchyňskou linkou vypadá velmi moderně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levnou variantou je omyvatelná malba nebo tapeta

Omyvatelná tapeta nebo malba chrání stěnu, její aplikaci je možné zvládnout svépomocí a patří cenově k nejlevnějším. Z produktů dostupných na trhu jsou pro to nejlepší keramické a latexové barvy. Také tabulová nebo magnetická barva budou za linkou dobře fungovat jako dekorativní akcent na kuchyňské zdi. Musíme vás však varovat, jejich životnost není dlouhá a jedná se tedy spíše o krátkodobé řešení. Nejvíce u ní trpí stěna především v místě styku s pracovní deskou, kde je stálá vlhkost, nebo v bezprostřední blízkosti sporáku, kde jsou vysoké teploty. Tam bohužel nátěr časem popraská. Jde proto o levnou variantu pro byty v podnájmu, studentské byty nebo v případech nízkonákladových rekonstrukcí.

Stěrka

Velmi elegantně za linkou vypadá plošná aplikace stěrky na stěnu, která se hodí do minimalistického nebo industriálního interiéru. Podle výběru vzoru připomíná strukturu kamene nebo velmi oblíbeného moderního betonu. Díky stěrce ochráníte stěnu a vzhledem k její celistvosti nemusíte řešit spáry. Aby stěrka odolala nečistotám, je vhodné vybrat co nejméně pórovitou, popř. ji ještě přetřít odolným lakem. Pokud se rozhodnete pro pryskyřičnou, nemusíte ji ošetřit lakem. 

Touto technikou lze skvěle sladit stěnu s podlahou. Nevýhodou stěrky je bohužel její životnost. Nejvíce dostává zabrat hlavně v místech, kde je v kontaktu s pracovní deskou. Je tedy poměrně nepraktická.  Jsou však i takové unikátní stěrky, které se osvědčily i ve velmi horkém a vlhkém prostředí. Jde o dvousložkový epoxid, což je vlastně tvrdá umělá hmota, která je absolutně nesavá, a tedy je i odolná vůči vodě a případné mastnotě. Vytírá se lazurou, takže je odolná i vůči zátěži. Bohužel nevýhodou těchto stěrek je jejich vysoká cena a potřeba odborné aplikace. 

Zajímavou alternativu představuje nerezový plech

Nerezový plech se poprvé na stěně objevil v profesionálních kuchyních. Teprve až potom si našel cestu do domovů. Je k dispozici ve 3 verzích: hladký, kartáčovaný nebo strukturální. Při výběru plechu si musíte dát pozor na to, abyste ho nezasáhli něčím těžkým nebo abyste ho nepoškrábali. Pokud ale chcete minimalistickou chladnou kuchyň, dejte nerezu lesklý povlak. Nerez v kuchyni není příliš praktický, protože na něm budete vidět všechny nečistoty. Na matném povrchu budou nečistoty samozřejmě méně viditelné. Plech se navíc obvykle používá pouze na určité stěny, aby nedošlo k nadměrné monotónnosti. Ponejvíce ho najdete za sporákem (nebo varnou deskou).

Pohledové cihly vypadají za linkou velmi efektivně

Především pro severské země je použití cihel do prostoru kuchyňské linky jakýmsi standardem. Dnes je na trhu nepřeberné množství jejich podob. Mohou být hladké, strukturované, s ostrými nebo zaoblenými hranami a v různých barevných variacích.

V skandinávském stylu jsou za kuchyňskou linkou často cihly
V skandinávském stylu jsou za kuchyňskou linkou často cihly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Za kuchyňskou linku můžete dát i dřevo

Za linkou velmi dobře vypadá jak masivní deska, tak i palubky nebo plovoucí podlaha. Samozřejmě, že takto použité dřevo by mělo korespondovat s celým konceptem kuchyně, protože čím více různorodých a dekorativních materiálů, tím více se prostor opticky roztříští.

Další možností je i lino nebo marmoleum

Pozor, ne každé lino je vhodné k použití za kuchyňskou linku, vybírejte proto pečlivě. Pokud se ale budete správně ptát, najdete ho. Marmoleum je přírodní linoleum, které je vysoce odolné a je nabízeno ve vysoké škále barev. Co je na linu obzvláště sympatické, je jeho cena, snadná instalace a jednoduchá údržba. Podobného efektu docílíte i s tapetou, lino má však přece jen delší životnost. Lino musí být odolné a určené pro tu největší zátěž. Je vhodné tam, kde nechcete investovat příliš mnoho peněz, ale stále chcete mít pěknou a elegantní kuchyni. 

Zdroj informací: kvalitni-kuchynske-linky.cz; obkladyvilimek.cz; domusaurea.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Kameny na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kameny lze využít v zahradě jako dekoraci, ale i do zídek a nebo do břehu umělého potoka.

Jak renovovat kamna

O renovaci starých kamen v reportáži popovídá pan Libor Trakal

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Jak vypadají raketová kamna?

Co si představit pro raketovými kamny? Pojďte se podívat k Lole, která má jedny ve sklepě!

Vodní filtry

Vilém Hampl si povídá s odbornicí o kvalitě vody a vodních filtrech.

Odstranění zubního kamene psů

Jak odstranit psovi zubní kámen?

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.