Umělecký styl art nouveau

Pozvednout bydlení na vyšší úroveň můžete díky modernímu stylu, který byl populární v Evropě díky svému charakteru a využití rozmanitých materiálů. Pokud zvolíte ve svém domově secesní styl, vytvoříte si tak jedinečný styl a díky dekorativním prvkům můžete mít pocit, že jste se ocitli v minulém století. Tímto jedinečným stylem, který vás bude hýčkat, je art nouveau.

Secesní styl je velmi zajímavý na solitérních částech nábytku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Secesní styl je velmi zajímavý na solitérních částech nábytku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Secesní styl

Je moderní umělecký směr poloviny 19. a počátku 20. století a jedná se tzv. nové umění. Významné popularity zaznamenal v letech 1888–1914. Ovlivňoval všechny prvky vizuální kultury od výtvarného umění, designu až po architekturu a grafiku. Je charakteristický elegantními křivkami a dlouhými liniemi, a proto byl považován za moderní umělecký styl.

Tento styl je průkopníkem avantgardních uměleckých směrů, které poté následovaly. Styl art nouveau neboli secesní styl vznikl z touhy sjednotit všechny prvky umění a zbavit se hranice mezi výtvarným a dekorativním uměním. Secese tak upustila od omezení tradičního umění a znamenala nový styl pro nové století. Byla to doba industrializace, kde se moderní identita definovala průmyslovým přístupem a rostoucí masovou výrobou. Secese tak reagovala na průmyslovou revoluci, oslovovala řemeslné umění a dovednosti umělce a zahrnovala stylizované formy automatizace a industrializace.

Secesní styl v barvách a vzorech

Secesní styl je charakterizován inspirací v přírodě. Odrážejí se v něm tvary a linie organických forem se secesním uměním, architekturou a designem. Jedná se především o hladké křivky doplněné půvabnými ohyby s tančícími liniemi.  Asymetrické vzory s prvky designu se plynule spojují a vytvářejí tak harmonickou estetiku. Tvary a čáry mají tendenci být výraznější než barva. Neutrální paleta slouží velmi vhodně jako podtržení kompozice a vzoru, proto není barva určujícím prvkem tohoto stylu a rovněž není nijak zvlášť odvážná nebo nápadná. Secesní styl používá tlumené barvy od oranžové, hořčicově žluté až po olivově zelenou a světle modrou. Velkou inspirací secese bylo Japonsko, pro které jsou typické rovné linie, hladké stěny, nízké stropy staveb a také barevnost japonského umění.

Secesní osvětní působí originálně
Secesní osvětní působí originálně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Secesní styl a jeho využití

Tento styl se objevuje na užitém umění, jakým jsou předměty každodenní potřeby, půvabné ohyby na částech nábytku či osvětlení. Tlumené barvy použité na keramice a textilních látkách vytvářejí společně s výraznými liniemi jedinečné vzory, které jsou tak charakteristické pro secesní styl. Květinové motivy, abstraktní ornamenty a ornamenty a tvary vycházející z geometrie společně s výraznou křivkou jsou hlavními prvky secese. Dalším ornamentem byl éterický typ ženy se subtilní postavou a dlouhými vlasy. Téma flóry a ženy byl tak oblíbený, že vznikl jakýsi hybrid, který byl posléze pojmenován „femmefleur“. Pokud ochutnáte kávu nebo čaj ze servisu, který má typické secesní prvky, zažijete tak jedinečnou atmosféru počátku minulého století.

V ložnici můžete využít secesní motivy na čele a zádi dvojlůžka
V ložnici můžete využít secesní motivy na čele a zádi dvojlůžka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plakáty    

Jedno z hlavních uměleckých odvětví, kam se secesní styl promítl, je výroba barevných plakátů prostřednictvím barevného tisku. Tyto plakáty většinou sloužily k reklamním účelům. Nejčastěji zobrazovaly ženu obklopenou květinovými ornamenty coby symbol krásy, půvabu a modernity. Mezi nejznámější tvůrce plakátů patřil mimo jiné Alfons Mucha.

Secesní styl ve světě

Vrcholem byla světová výstava v Paříži v roce 1900. Výstava se konala od dubna do listopadu a navštívilo ji přes 50 miliónů lidí z celého světa. Tímto stylem byla celá výstava velmi ovlivněna – nejen podle vystavovaných předmětů, ale také z hlediska architektury. Vstupní brána, několik pavilonů a staveb až po vznik pařížského metra byly velmi významně ovlivněn tímto stylem. Secesní styl se začal šířit nejen do architektury, tak i do designového textilu nebo návrhů šperků.

Secesní styl v Česku a na Slovensku

Tento nový umělecký styl se rozvinul i do tehdejšího Rakousko-Uherska, a to především do architektury. Velké množství secesních staveb je k vidění v hlavním městě nebo v Brně. Mezi nejvýznamnější představitele tohoto uměleckého stylu patří architekt Dušan Jurkovič a český malíř a designér Alfons Mucha.

Zdroj informací: linkedin.com; is.muni.cz; bydlet.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si zrenovovat starý nábytek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si zrenovovat starou almaru, kterou jste našli na půdě?

Bytový design? Co třeba Afrika?

Designový byt v africkém stylu představí designérka Zuzana Schubertová.

Moderní stylové bydlení a chalupaření

Jak se bydlí na vodě a na malém prostoru?

Kouzelná zahrada

Jak si vytvořit kouzelnou zahradu?

Toskánský dům na Slovensku

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.