Víte, jaké jsou panely na stěnu do kuchyně?

Panely na stěnu jsou oblíbené, protože se jednoduše instalují. Obvykle vám k tomu totiž vystačí jen lepidlo nebo šrouby. Mimo to se také snadno udržují a čistí bez toho, aby to bylo na úkor odolnosti nebo životnosti. Kuchyňské panely jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů, které jsou odolné proti vyblednutí, poškrábání i jinému poškození. Nabídnout mohou i nápaditý design. K čemu ale slouží? A jaké vám to dává možnosti? To se dozvíte v našem článku.

Panely na stěnu kuchyně jsou velmi praktické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Panely na stěnu kuchyně jsou velmi praktické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Panely na stěnu kuchyně – k čemu slouží? 

Panely na stěnu kuchyně chrání stěnu před skvrnami a zašpiněním. Mimo to mají stále více také estetický význam. Díky velkému výběru materiálů, které k tomu můžete použít, povrchových úprav i barevných schémat, existuje dnes nepřeberné množství různých panelů na stěnu za kuchyňskou linku, z nichž je obtížné si vybrat. Kuchyňský panel si totiž musíte vybírat nejen podle dispozice a barevného řešení kuchyně, ale i s ohledem na další kritéria, jako je snadná aplikace, čištění, údržba nebo také tepelná odolnost. My vám s tím pomůžeme.

Panely na stěnu vybírejte podle tvaru a rozměru kuchyně

Podle rozměrů kuchyně se můžete rozhodnout třeba pro panel, který je velký pouze jako varná deska nebo sporák. Mimo to však můžete zakrýt také celý prostor mezi horními a dolními skříňkami linky. S ohledem na výšku stropu a skříňkami umístěnými na stěně může kuchyňský panel klidně sahat až do stropu. V jiném případě se můžete rozhodnout pro to, že zbývající prostor nad panelem dokončíte epoxidovou pryskyřicí nebo omyvatelnou barvou.

Co jste možná nevěděli:

Kuchyňské panely na stěnu nemusíte mít pouze v prostoru, kde se vaří a připravuje jídlo (jak jsme se již zmínili), můžete je použít i nad skříňky do prostoru sahajícího až ke stropu. Kromě toho je ale můžete použít i na stěnách, kde není kuchyňská linka. Možnosti kuchyňských panelů jsou vskutku velmi rozsáhlé.

Barvy panelů na stěnu nepodceňujte 

Barvy panelů na stěnu kuchyně nepodceňujte, protože mají vliv na celou kuchyň. Důležité proto je, aby použitý panel ladil s horní částí linky. V úvahu je však nutné vzít také podlahu, strop a desku linky. Jasné a světlé barvy mohou pomoci prosvětlit kuchyň. Kontrastní panely jsou ideální do většího prostoru. Vhodné jsou i konzultace s odborníkem ohledně výběru toho nejvhodnějšího materiálu pro vaši kuchyň. Vyhnout se tím můžete různým nepříjemnostem a docílit tak můžete toho nejlepšího funkčního i estetického efektu.

A jaký materiál tedy zvolit? 

Kromě plynulého začlenění do stylu vaší kuchyně by měl kuchyňský panel odolat také vysokým teplotám, zvlášť pokud je rovněž umístěn za varnou deskou nebo sporákem. Mimo to by měl být také odolný vůči času, opotřebení, častému mytí i čisticím prostředkům. I proto je vhodné dodržet minimální vzdálenost mezi varnou deskou (sporákem) a kuchyňským panelem, lze to vyřešit i s pomocí využití kombinace s ocelovým panelem. 

Skleněné panely do kuchyně

Skleněné panely jsou obvykle vyrobeny z kaleného skla a vybraný motiv pak zdůrazňuje styl vaší kuchyně. Mohou se totiž upravit na míru, tedy potisknout graficky nebo fotograficky. Skleněné panely dokáží dokonale nahradit tradiční keramické nástěnné obklady. Skleněné panely jsou velmi estetické a obohacují vzhled celé místnosti, zdobí kuchyň a zároveň chrání také zeď před nečistotami a skvrnami od vaření. Mají totiž dobrou odolnost proti vysokým teplotám. Cena těchto panelů navíc není příliš vysoká. Oproti panelům nebo obkladům z přírodního kamene jsou rozhodně dostupnější. 

Lesklé skleněné panely se hodí do moderní kuchyně
Lesklé skleněné panely se hodí do moderní kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

MDF desky 

MDF desky mají povrchovou úpravu s laminací. Laminát je extrémně všestranný materiál, který je možné i při montáži snadno tvarovat a ořezávat. Díky lehkosti je potom možné tyto panely na stěnu připevnit pomocí tmelu nebo oboustranné PVC lepicí pásky bez nutnosti zednických prací. Jde tedy o velmi praktické řešení, které je vysoce odolné. Vybrat si můžete laminátový panel z široké škály designů, barev a povrchů, který je rovněž nenáročný na údržbu. Laminátové panely mohou být dokonalými reprodukcemi kovu, dřeva i kamene. Pokud vyberete ten správný design, který splyne s kuchyňskou linkou, docílíte tak zcela kompaktního prostoru. Vhodné jsou však i kontrastní designy, které pro změnu umožní vyniknout kuchyňské lince. Lesklé panely pak působí skvěle v moderní kuchyni, jsou však náročnější na údržbu. 

Ocelové panely 

Ocelové panely jsou ideální do prostoru za sporák nebo varnou desku. Ocel je přirozeně antibakteriální a vysoce odolná proti nárazům, poškrábání i oděru, teplu a vlhkosti. Snadno se čistí, ale vyžadují péči a častou pozornost, aby se zabránilo nevzhledným skvrnám a otiskům prstů. Stejně jako tvrzené sklo, je i ocel obtížně tvarovatelná při montáži. Z tohoto důvodu volte rozměry panelu velmi obezřetně. 

Mramorové panely 

Mramorové panely se vyznačují odolností vůči nárazům a zvláště tvrdým povrchem s přídavkem nízké pórovitosti. Jsou proto také velmi odolné i vůči kyselinám a mastnotě. Křemenné desky jsou potom dostupné hned v několika variantách tvarů, rozměrů a tlouštěk. Vybírat si můžete z prakticky nekonečné škály barev. Tenčí mramorové desky je možné tvarovat a ořezávat i během montáže, ale musí to provádět profesionálové. 

Panely na stěnu mohou mít různou podobu
Panely na stěnu mohou mít různou podobu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Keramické panely 

Keramické panely patří k tradičním velmi oblíbeným materiálům, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. I ty se vyrábějí v široké škále barev. Jejich velkou výhodou je snadné čištění. Použití keramických panelů místo běžného obkladu navíc minimalizuje existenci spár. Keramické panely jsou dostupné nejen v obdélnících, ale i čtvercích nebo kosočtvercích. 

Panely z kameniny 

Kameninové panely jsou moderní evolucí keramických panelů. Jsou neuvěřitelně odolné a dostupné jsou v různých velikostech. Jde je osadit s takřka neviditelnými spárami. Vybírat si můžete z široké nabídky barevných schémat, matných, lesklých, hladkých nebo strukturovaných povrchových úprav. Hodí se proto k jakémukoliv stylu kuchyně. Kamenina je navíc odolná a snadno se udržuje. Pokud však na ni budete chtít umístit police, tyče nebo jiné příslušenství, radši si na to objednejte kvalifikovaného odborníka, abyste si panely zbytečně nepoškodili. 

Zdroj informací: baumax.cz; inspirace.siko.cz; downtonabbeycooks.com

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Dvířka pro uzávěr vody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak přidělat dvířka pro uzávěr vody

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

Jak instalovat odpady v kuchyni a na WC v tiny house?

Nainstalovat si opad v kuchyni nebo koupelně v tiny house není jen tak.

Instalace varné desky do pracovní desky kuchyně

Poradíme vám, jak si vyměřit odstupy, vyvrtat otvory a přímočarou pilou vysekat díru na varnou desku. A nakonec jak varnou desku nainstalovat.

Proměna kuchyně

Jak se postavit k proměně kuchyně?

Zahradní kuchyně s grilem a pecí

Ukážeme vám, jak postavit zahradní kuchyni s grilem a pecí.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.