Zapomeňte na připálenou rýži a užijte si její skvostnou chuť

Elektrický rýžovar se řadí do skupiny nesmírně užitečných spotřebičů a ocení ho velké i malé domácnosti. Navíc rýže, kterou v něm připravíte, je skutečná lahůdka, která chutná nesrovnatelně lépe, než když ji připravujeme v obyčejném hrnci.

S elektrickým rýžovarem připravíte rýži rychle a její chuti se nic nevyrovná (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S elektrickým rýžovarem připravíte rýži rychle a její chuti se nic nevyrovná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Elektrický rýžovar pro samotáře i velké rodiny

Moderní elektrický rýžovar funguje na principu vaření v páře, kdy přebytečná pára odchází malým otvorem v poklici. Zabudovaný termostat se pak postará o vhodnou teplotu a sám se vypne, když je rýže hotová. Většina rýžovarů dnes disponuje šikovnou funkcí „udržování teploty“, kdy se termostat přepne do módu, v němž rýže vydrží v servírovací teplotě i několik hodin.

Vhodný elektrický rýžovar si vybere skutečně každý, prodávají se modely pro rodiny o mnoha členech stejně jako ty malé, které využijí kuchaři „samotáři“. Správnou velikost odhadneme dobře podle objemu, ty nejmenší mají objem 0,4 až 0,6 l. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu se nejlépe hodí ty s objemem mezi 0,6 až 1 l. Větší modely kolem mají 1,5 až 1,8 la koupit lze i „obří“ elektrický rýžovar s větším objemem. U některých modelů je limitující přípustná váha rýže, většinou je to 0,7 až 1,5 kg. Pochopitelně podle velikosti se zvyšuje i příkon, který je 350 W u přístrojů s objemem kolem 1 l, ovšem velké 2l rýžovary už mají příkon až 900 W.

Plno užitečných vychytávek

Cena elektrického rýžovaru je závislá na propracovanosti modelu, ale v rodinách, kde je rýže častou přílohou, se vyplatí investovat do dražšího modelu. Ten pak zvládne nejen udržovat teplotu, ale je vybaven dnes už nezbytným displejem i časovačem, rozliší jednotlivé druhy rýže třeba pomocí čárového kódu na obalu, podle toho upraví potřebný čas pro přípravu a lze ho dokonce ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Poměrně běžná už je i funkce LowCarb (LowSugar), která je speciálně vyvinutá pro dietní přípravu, protože během vaření dokáže elektrický rýžovar oddělit nežádoucí sacharidy od rýžových zrnek.

Moderní přístroje zvládnou i vysloveně dietní úpravu rýže
Moderní přístroje zvládnou i vysloveně dietní úpravu rýže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při rozhodování, jaký elektrický rýžovar vybrat, bychom se měli zaměřit i na bezpečnostní prvky celého přístroje: například na pojistku proti přehřátí, protiskluzové nožičky nebo tepluvzdornou rukojeť. Nicméně bezpečnostních vychytávek existuje víc, některé lepší přístroje disponují tzv. studeným povrchem, tedy takovou tepelnou izolací, že nehrozí popálení. A užitečná je i pojistka proti vaření bez vody: když voda v rýžovaru dojde, sám se vypne.

Elektrický rýžovar nic nenahradí

Rýže se v rýžovarech připravuje velmi jednoduše: po propláchnutí stačí dodržet doporučený poměr rýže/voda, případně přidat sůl, koření či jiná dochucovadla. Po zapnutí funguje přístroj v podstatě automaticky. Dražší elektrický rýžovar někdy bývá zároveň i parním hrncem, a hodí se tak i pro přípravu masa a zeleniny, poměrně běžně můžeme v rýžovarech vařit luštěniny nebo obilniny.

V mnoha přístrojích lze uvařit i zeleninu a luštěniny
V mnoha přístrojích lze uvařit i zeleninu a luštěniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snadná je i jejich údržba, protože jsou vyrobeny z materiálů, které bez problému zvládnou mytí v myčce. Vedle elektrického rýžovaru jsou na trhu i přístroje tlakové nebo určené pro vaření rýže v mikrovlnné troubě, ale výsledná kvalita, a hlavně chuť za jejich elektrickým „příbuzným“ značně pokulhávají.

Zdroj informací: www.bydlimekvalitne.cz; www.recenzer.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Rizoto se smaženými hřiby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si připravíme recept z rýže a hub. Pan Jan Horký nám uvaří rizoto se smaženými hřiby.

Suchý teplý obklad

Výroba suchého teplého obkladu na zdravotní potíže.

Rizoto s hráškem a chřestem

Dnes si uvaříme chutnou verzi všem dobře známého rizota. Dnes bude s chřestem a hráškem.

Beskydská rýže

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme jídlo z Hořovic. Paní Libuše Ziková nám uvaří beskydskou rýži.

Salát z červené rýže

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept z Prahy. Paní Ivana Mádrová nám uvaří salát z červené rýže.

Grilované papriky

V tomto videu si s panem Kratochvílem připravíme grilované papriky. Součástí bude i kari rýže.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.