S dubem se váš domov rozzáří přirozenou elegancí

Krásné dubové dřevo v interiéru je stálicí, která se nikdy neomrzí, protože je odolné, dobře se udržuje a s léty zraje jako to nejlepší víno. Hodí se nejen na obložení stěn nebo na schodiště, ale pochopitelně i na nejrůznější menší i větší kusy nábytku.

Dubové dřevo v interiéru vynikne ve všech částech bytu, včetně koupelny, kde se hodí jeho vysoká odolnost (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dubové dřevo v interiéru vynikne ve všech částech bytu, včetně koupelny, kde se hodí jeho vysoká odolnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dubové dřevo nikdy nezklame

Dubové dřevo v interiéru je tradičně spojováno s rustikálním bytovým designem, nicméně své nenahraditelné místo má i tam, kde vévodí minimalismus, zvláště ten inspirovaný skandinávským stylem bydlení. Navíc je v našich podmínkách dřevo z dubu velmi dobře dostupné. A pokud nad ním váháte vzhledem k jeho vyšší pořizovací ceně, pak ta je naprosto opodstatněná, protože dub díky své dlouhověkosti bude v domácnosti sloužit ještě vašim dětem a nejspíš i vnukům.

Jeho proslulá odolnost je jen jednou z předností, které má. Je pevné, má hustou strukturu, odolává nárazům a poškrábání stejně jako škůdcům, snadno se udržuje a vzhledem k tomu, že existuje mnoho druhů dubu, nabízí i širokou škálu odstínů i struktur. V moderní bytové architektuře mu patří čestné místo i proto, že vypadá velmi dobře v kombinaci s jinými oblíbenými materiály – třeba s kovem nebo se sklem.

Barva zraje jako víno

Tradičně se dubové dřevo v interiéru používá už po staletí jako materiál pro výrobu podlah a schodišť. Jeho přirozený vzhled dodává interiérům útulnosti a působí solidně. Takové dubové schodiště se pak právem stává nepřehlédnutelnou dominantou třeba rekonstruovaného venkovského domu nebo vily projektované ve skandinávském duchu. Podlahy zase vydrží zátěž způsobenou častým chozením i tím, že se v prostoru pohybují malé děti a čtyřnozí mazlíčci.

Velmi krásně ovšem vypadají také dubové dveře nebo okenní rámy a pochopitelně i nejrůznější druhy nábytku, včetně kuchyňské linky – v současnosti jsou velmi moderní například ty z dubového dřeva v kouřovém odstínu.

Dubová kuchyně je sázka na jistotu
Dubová kuchyně je sázka na jistotu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Milovníci přírodní atmosféry pak ocení dubové obložení stěn, ať už bude z palubek, nebo prken, a barevně uzpůsobené kvalitním nátěrem podle vašeho osobního vkusu. Ale někdy je doslova škoda měnit přirozenou barvu dřeva z dubu, protože to se léty mění a získává velmi efektní patinu, když se postupně zabarvuje do atraktivního tmavšího odstínu.

Dubové dřevo v interiéru se skvěle kombinuje

Dubové dřevo v interiéru přímo láká ke kombinaci s bytovými doplňky z přírodních materiálů, jako jsou bavlněné nebo lněné polštářky, přehozy či závěsy. Ve spojení se zemitými barvami, například béžovou, hnědou, cihlovou nebo terakotovou získá váš domov hřejivou atmosféru ovlivněnou spojením dřeva a teplých odstínů. V takovém interiéru pak pěkně vyniknou i doplňky z poddajných kovů, tedy z bronzu nebo mosazi.

Na kombinaci dubu s decentními studenými barvami sází skandinávský rustikální styl
Na kombinaci dubu s decentními studenými barvami sází skandinávský rustikální styl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro minimalističtější interiéry se hodí spojení dubového dřeva s chladnějšími barvami jako bílá, sytě tmavé odstíny modré a šedé či antracitové. To vše pak podtrhuje jednoduchý nábytek s ostřejšími konturami a kovem, případně i stěny obložené kameny.

Ať už se ale rozhodnete pro dubové dřevo v jakékoliv variantě, s jeho údržbou netratíte mnoho času. Občas ho stačí otřít vlhkým, nikoliv ovšem mokrým, hadříkem, abyste odstranili prach a usazeniny. Většinou tak není zapotřebí použití chemických prostředků. Pokud už po nich budete muset sáhnout, tak použijte skutečně jen takové, které jsou určeny na dubové povrchy, aby se krásné přírodní dřevo nepoškodilo. 

Zdroj informací: www.nabytekzlesa.cz; www.utulne.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Dub zimní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Procházka s Václavem Větvičkou podzimní zahradou a představení krásného stromu dubu zimního

Výroba vánočního prkénka

Prkénko ze zbylých desek jako vánoční dárek

Výroba dřevěných sudů

Výroba dřevěných sudů

Sbírka betlémů

Navštivte sbírku betlémů

Na návštěvě u Aleše Hámy

Na návštěvě u Aleše Hámy v jeho novém domě.

Jak na smradlavé nohy

Kosmetička Vlasta Libotovská ukáže jak si doma připravit odvar a mazání na smradlavé nohy

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?