Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Ekodesign je v současné době jedním z nejvýraznějších trendů, který převratně mění smýšlení o zařizování interiéru a umožňuje vytvářet mnohem ekologičtější prostory, v nichž naleznete recyklované kusy nábytku. V současné době ekologické povědomí neustále roste a stalo se již nedílnou součástí našich každodenních rozhodnutí. Stále více lidí totiž volí být v ekologickém interiérovém designu, který je šetrnější k životnímu prostředí. Chcete i vy propadnout jeho kouzlu? Chcete zjistit, proč lidé tak blázní? Tak my vám to povíme…

Ekodesign je klíčovým stylem budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekodesign je klíčovým stylem budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ekodesign nebo také udržitelný design 

Ekodesign lze definovat jako zlepšování kvality života lidí využívajících vnitřních prostor při minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Při výběru ekologického nábytku, ale i dalšího nábytku, bychom proto měli uvažovat celistvě a zvážit dopady každého kroku na životní cyklus, a to od výběru suroviny přes výrobní proces až po konec životnosti produktu. Máme hned 3 rozměry: týkající se životního prostředí, ekonomický a sociální.

Nábytek v udržitelně zařízeném interiéru 

Vše, co si do svého domova vybíráme, má nějaký dopad na životní prostředí. Samotné prostory pak mohou také ovlivňovat naše zdraví i fyzickou a duševní pohodu. V roce 2024 společnost Dyson představila výsledky studie Global Connected Air Qualita Data, která ukazuje, že ve ⅔ domácností jsou vnitřní prostory více znečištěné než venkovní prostředí. Vzhledem k tomu, že trávíme mnoho času uvnitř svých domovů, je proto velmi důležité je zařídit takovým nábytkem, který nebude mít negativní vliv na naše zdraví. Bude tedy bezpečnější a rovněž bude méně poškozovat životní prostředí. 

Ekodesign si zakládá na používání kvalitního nábytku a doplňků
Ekodesign si zakládá na používání kvalitního nábytku a doplňků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nábytek do ekologického interiéru  

  • Nábytek pořízený do interiéru v rámci ekodesignu by měl být ideálně z místní produkce, přičemž by měl být vyroben i z lokálních materiálů. Ušetříte tím nejen na dopravě, ale také tím snížíte spotřebu energie i uhlíkové emise. Mimo to budete mít větší kontrolu nad tím, zda nábytek vzniká v dílně, kde fungují spravedlivé podmínky pro pracovníky. 
  • Udržitelný nábytek by měl být vyroben z organických surovin, jako jsou rostlinná vlákna (dřevo, juta, len, ratan, bambus a podobně), která jsou snadno dostupná, mají vysokou recyklovatelnost a lze je snadno znovu použít, což přináší nízký dopad na životní prostředí. Nábytek z přírodního dřeva je snadno dostupný a má prakticky neomezenou životnost – navíc je odpad obvykle 100% biologicky rozložitelný. 
  • V případě čalouněného nábytku by měly být použity přírodní textilie. 
Ekodesign je nadčasový, šetří přírodu, vaši peněženku a má pozitivní vliv na zdraví
Ekodesign je nadčasový, šetří přírodu, vaši peněženku a má pozitivní vliv na zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Pokud si do svého interiéru vyberete korkový nábytek, zvolíte nejen kvalitu, ale i odolnost. Takový nábytek je navíc i antialergenní, protože korek neabsorbuje prach a zabraňuje výskytu roztočů – zlepšuje tedy kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách. 
  • Při výběru nábytku dbejte na to, aby byl bez škodlivých chemikálií. Rozhodně by neměl obsahovat těkavé sloučeniny VOC. Je to prospěšné nejen životnímu prostředí, ale minimalizuje to také alergie, migrény a astmatické záchvaty. 
  • Nábytek souznící s ekodesignem by měl mít především dlouhou životnost. Měl by tedy být vhodný k renovacím, upcyklacím nebo restaurování. Nábytek může být sám o sobě z druhé ruky. Opětovné použití stávajícího nábytku je nejen hospodárné, ale omezí to rovněž i tvorbu odpadu a má to pozitivní vliv na životní prostředí. Takový nábytek navíc dodává vnitřním prostorám charakter a osobitost. 

Zdroj informací: woodtailorsclub.com; decorilla.com; topmoments.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy dřevěného zahradního nábytku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Z jakých dřev se dnes vyrábí zahradní stolek nebo židle? Poradíme Vám s ideálním výběrem zahradního dřevěného nábytku.

Péče o zahradní nábytek

Reportáž o péči o venkovní zahradní nábytek. Postup, jak nábytek ošetřovat a jaké nátěry na něj použít, aby ošetření vydrželo co nejdelší dobu.

Ošetření zahradního nábytku po zimě

Ošetření zahradního nábytku po zimě

Globální oteplování a odpady

Beseda s dr. Vladimírem Kočím na téma životního prostředí a ekologická výchova u nás.

Oprava rýhy v keramickém dřezu

Jak opravit keramický dřez a vzniklou rýhu

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?