Víte, jak by měla vypadat udržitelná kuchyně? My ano

Design eco kuchyně je skutečně nadčasový a mnohem praktičtější než módní moderní kuchyně se stylizovanými výstřelky. A vzhledem k tomu, že zařízení kuchyně nepatří k nejlevnějším, obvykle také chceme, aby nám nějakou dobu vydrželo. Místo módních výstřelků je proto mnohem výhodnější udržitelný design kuchyně – a to nejen proto, že ani po letech nevyjde z módy, ale i proto, že snižuje dopad na životní prostředí, a také proto, že dost výrazně v mnoha směrech šetří vaše peníze. Nevíte, co si pod eco kuchyní představit? My vám napovíme.

Design eco kuchyně je rovněž nadčasový (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Design eco kuchyně je rovněž nadčasový (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Design eco kuchyně 

Design eco kuchyně je pozitivní nejen v ohledu na životní prostředí, ale i našeho zdraví a financí. S takovou kuchyní totiž můžete výrazně ušetřit na provozních nákladech a zároveň také budete využívat méně zdrojů, které jsou navíc šetrnější k životnímu prostředí. A vzhledem k tomu, že ekologické kuchyně by neměly obsahovat materiály, které obsahují těkavé organické sloučeniny, formaldehyd a jiné chemické sloučeniny, nemusíte se již obávat ani zdravotních problémů, které běžné moderní kuchyně mohou způsobit. Kde však při tvorbě takové udržitelné kuchyně začít? 

Začněme pěkně od podlahy 

Tedy od té nejpoužívanější části kuchyně. Pokud chcete do své kuchyně ekologickou podlahu, zkuste to s korkem nebo bambusem. Dodají kuchyni hlubší výraz. Jde však o drahý materiál. Levněji vás vyjde beton nebo recyklované dřevo, které si můžete vybrat v různých designech i barevných variantách. 

Dalším krokem při zařizování udržitelné kuchyně by měly být ekologické spotřebiče 

Do své moderní ekologické kuchyně vyberte jen takové spotřebiče, které jsou energeticky nejúčinnější a nejudržitelnější. Za upgradování rozhodně stojí lednice, myčka i pračka (pokud ji máte v kuchyni). Budete překvapeni, kolik můžete ušetřit. 

Udržitelná kuchyně může mít i betonovou podlahu
Udržitelná kuchyně může mít i betonovou podlahu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posléze se zaměřte také na světla 

Věděli jste, že jedním z největších požíračů energie v domácnostech jsou světla? A přitom LED osvětlení nabízí dostatečné osvětlení bez toho, aby tolik poškozovaly planetu. Při zařizování kuchyně se proto zeptejte, zda vaše kuchyně potřebuje jen jedno dominantní osvětlení. Nebude lépe, když kuchyň rozdělíte do několika zón, kam umístíte úsporné světlo o různé intenzitě?

Udržitelná kuchyňská linka 

Je jedno, jestli kuchyň teprve budujete od nuly, nebo děláte rekonstrukci – moderní kuchyňské linky by měly být v každém případě udržitelné. Záměrné použití udržitelných materiálů zajišťuje vytvoření bezpečného prostoru s nízkým obsahem VOC (čili toxických těkavých organických sloučenin), o nichž je známo, že způsobují zdravotní problémy. V případě, že si nemůžete dovolit masivní dřevo, recyklované dřevo je vynikající alternativou. Při výběru kuchyňské linky nezapomeňte na mycí plochu. V současné době již existuje celá řada ekologických dřezů. V případě baterií jsou nejlepší volbou ty s nízkým průtokem nebo bezdotykové. Vhodné je i automatické přerušení dodávky vody, což minimalizuje plýtvání vodou. 

Design eco kuchyně se neobejde bez úsporných spotřebičů a úsporného osvětlení
Design eco kuchyně se neobejde bez úsporných spotřebičů a úsporného osvětlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V neposlední řadě jsou tu ekologické pracovní desky 

Pokud hledáte ekologickou pracovní desku, skvělou volbou je v tom případě Quartz (čili pracovní deska vyrobená z křemene), má totiž skvělé vlastnosti a dlouhou životnost. Jeho velkou výhodou je i jeho snadná možnost recyklace. V případě, že hledáte něco jiného, dalšími vhodnými variantami jsou pak dřevo nebo mramor.  

Zdroj informací: greenandprosperous.com; kitchinsinsider.com; kitchen-experts.co.uk 

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Dvířka pro uzávěr vody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak přidělat dvířka pro uzávěr vody

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

Jak instalovat odpady v kuchyni a na WC v tiny house?

Nainstalovat si opad v kuchyni nebo koupelně v tiny house není jen tak.

Instalace varné desky do pracovní desky kuchyně

Instalace varné desky do pracovní desky kuchyně

Proměna kuchyně

Jak se postavit k proměně kuchyně?

Zahradní kuchyně s grilem a pecí

Ukážeme vám, jak postavit zahradní kuchyni s grilem a pecí.

ČTĚTE DÁLE

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok
V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Interiér

Námořnický design sahá až do dob slavných mořeplavců a pirátů, a díky němu se nám ani v zimě nebude tolik stýskat po prohřáté písečné pláži.