Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Kuchyňská pracovní deska je takovým centrálním bodem každé kuchyně. Její vhodný výběr dokáže zásadním způsobem ovlivnit vzhled místnosti, funkčnost linky i její životnost. Jedná se o mimořádně zatěžovaný povrch, který musí odolat každodennímu používání. Kromě její odolnosti vůči poškození musí navíc perfektně ladit s kuchyňskou linkou.

Pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně
Pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kuchyňská pracovní deska

Výběr kuchyňské pracovní desky představuje velice důležité a zodpovědné rozhodnutí. Její designová stránka je jedním, nikoliv jediným podstatným prvkem. V úvahu musíme vzít více faktorů. Vhodný výběr představuje souhrn praktických i estetických požadavků. Kuchyňská deska by měla ladit s linkou, odpovídat životnímu stylu, designovým preferencím i funkčním vlastnostem.

Základním parametrem je výběr vhodného materiálu. Každý má své přednosti. Mezi oblíbené materiály pracovních desek patří nejen přírodní materiály, jakými jsou kámen a dřevo, ale i keramika, umělý kámen nebo laminát.

Kuchyňské pracovní desky musí odolávat mechanickému opotřebení, vysokým teplotám i vlhkosti. Zapomínat nesmíme ani na udržitelnou stránku desek v podobě snadného čištění. Pracovní deska by měla být dostatečně velká, aby pojala spotřebiče, které běžně používáme při každodenním provozu v kuchyni.

Estetická hodnota nesmí být nijak podceňována. Kuchyňské pracovní desky dokreslují vzhled celé kuchyně. Důležitým faktorem je samozřejmě i finanční stránka. I když se snažíme co nejvíce ušetřit, musíme si uvědomit, že výběrem odolného a dobře udržovatelného materiálu může pracovní deska vypadat skvěle i po mnoha letech pravidelného používání. Na materiálu by se zkrátka šetřit nemělo. Jedná se o investici, která zvyšuje hodnotu kuchyňské linky.

Pracovní deska musí být funkční i estetická
Pracovní deska musí být funkční i estetická (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Materiál na kuchyňskou pracovní desku

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu kuchyňské pracovní desky je bezesporu laminát. Jedná se oblíbené řešení pro všechny, kteří hledají poměr mezi cenou a výkonem. Laminátové pracovní desky disponují zajímavými vlastnosti. Patří mezi ně hlavně dostupná cena a snadná údržba. Vysokotlaké pracovní desky jsou odolné proti poškrábání, působení vysokých teplot i průniku vody. Desky se vyrábějí v mnoha barevných provedeních i přírodních dekorech. Disponují jak barevnou, tak i rozměrovou stálostí. Negativní vlastností je však nižší míra mechanického poškození. U laminátové pracovní desky si musíme dávat pozor na nůž. Bez použití prkénka bychom mohli desku znehodnotit pořezáním.

Laminátová deska se vyrábí v mnoha dekorech
Laminátová deska se vyrábí v mnoha dekorech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V těsném závěsu za laminátem najdeme umělý kámen. Kuchyňské pracovní desky z umělého kamene mají celou řadu výjimečných vlastností pro kuchyň tak zásadních. Nemusíme se obávat poškrábání ani skvrn od citronu či vína. Příjemným bonusem je i možnost opracování povrchu i hran desek stejně, jako je tomu u přírodního kamene. Při výběru se nemusíme držet při zemi. Škála nabízených barev a nejrůznějších dekorů se hodí opravdu do jakékoliv kuchyně.

Přírodní materiály na kuchyňskou pracovní desku

Milovníci přírodních materiálů preferují při výběru kuchyňské pracovní desky dřevo. Jedná se o materiál, který bezesporu zútulní prostor a dodá mu klidný hřejivý nádech. Dřevěné pracovní desky jsou velmi oblíbené. Disponují odolností vůči vysokým teplotám i možností jejich oprav v případě poškrábání či jiného poškození.

O tyto pracovní desky se však musíme správně starat a poskytovat jim náležitou péči. Alespoň jedenkrát za rok bychom měli dřevěnou desku opatřit impregnací, která bezesporu prodlouží jejich životnost. Zabráníme tím vsakování mastnoty i jiných nečistot do povrchu pracovních desek. Na lehkou váhu nesmíme brát ani nízkou odolnost proti vlhkosti. Abychom zajistili krásný vzhled dřevěné desky, musíme ji nechat v pravidelných intervalech opětovně zbrousit a opatřit povrchovou úpravou.

O dřevěnou pracovní desku musíme správně pečovat
O dřevěnou pracovní desku musíme správně pečovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mimořádně krásným materiálem pro výrobu kuchyňské pracovní desky je mramor. Září luxusem a opírá se o originalitu a jedinečnost. Mramor však nepatří mezi nejdoporučovanější materiály pro výrobu pracovní desky. Není odolný proti kyselinám a skvrnám – např. od červené řepy nebo vína. Jedná se o materiál s menší tvrdostí, než je tomu u žuly. Tím se stává náchylnějším na nejrůznější poškrábání. Ani stálobarevnost mu není vlastní. Postupem času získává patinu a pro něj typická tmavá kresba na bílém podkladu vybledne.

Mramorová deska není odolná proti skvrnám
Mramorová deska není odolná proti skvrnám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naprosto unikátní kuchyňskou pracovní desku získáme použitím žuly. Každý kus kamene je originální a dodá tak kuchyni neodolatelný vzhled a jedinečnost. Pracovní deska je tvrdá a odolná. Jestliže o ni budeme správně pečovat, vydrží v původním stavu i po desítky let.

Žula je chladná na dotyk
Žula je chladná na dotyk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žulu nemáme možnost poškrábat ani znehodnotit nejrůznějšími skvrnami např. od vína či dezinfekčních prostředků. Jediným negativem je její schopnost přejímat teplotu z interiéru, kde je nainstalována. Žulová deska se tak stává chladnější na dotyk.

Zdroj informací: www.kuchynskastudia.cz, www.hezkynabytek.cz, www.baumax.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Hranění lamina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hranění lamina

Umělé kamenné desky jako dlažba

Umělé kamenné desky jako dlažba.

Konstrukční prvky pracovního stolu Workbench

Workbench je poctivý pracovní pevný stůl, který jen tak něco nerozhodí.

Na co myslet před rekonstrukcí bytu

Tomáš Marx popovídá o tom na co si dát pozor před rekonstrukcí bytu nebo domu

Podložka pod hrnec z provazu a látky

Návod na výrobu podložky.

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?