Useň lze využít v interiéru

Různé druhy materiálů lze využit v interiéru jako designové prvky zajímavých barevných provedení a tvarů. Vhodně zvolený materiál do bytu, domu nebo na chalupu vám může interiér velmi originálně obohatit. Poradíme, jak se dá využít useň v interiéru – jak dodat celému prostoru nadčasovost.

Useň v interiéru působí luxusním dojmem
Useň v interiéru působí luxusním dojmem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Useň v interiéru

Useň v interiéru se užívá jako nejoblíbenější materiál desítky let. Jedná se o materiál, který má dlouhou životnost. Je možné jej využít v mnoha barevných provedeních i v různých úpravách. Useň neboli kůži je možné v interiéru kombinovat s dalšími materiály. Z tohoto důvodů se jedná o nadčasový materiál, který by neměl chybět v žádném interiéru.

Useň v interiéru má své místo

Useň v interiéru má své místo z několika důvodů. Jedná se především o její životnost. Kvalitní kožený nábytek, o který je vhodně postaráno, vám může vydržet po dlouhá léta. Čím je starší, tím získává větší patinu, která je symbolem jedinečného designu. Využití usně je opravdu široké. Hodí se do různých stylů. Své místo bude mít v rustikálním, skandinávském, industriálním i minimalistickém stylu. Vhodná je i pro glamour nebo boho styl.

Univerzálnost usně z hlediska různých úprav a barev s možností různých kombinací najde své místo v každém interiéru. Můžete zvolit kůži hladkou, broušenou či s chlupem. Důležitá je pravidelná péče s nenáročnou údržbou – postačí vám k tomu jen vlhký hadřík a jednou za čas promaštění vhodným přípravkem. Kůže je brána jako udržitelný materiál jak z pohledu původu, tak jejího zpracování. Useň je mnohdy spojena s luxusem, který vyvažuje jednoduchostí a přírodou. Díky své vůni, struktuře a vzhledu působí na vaše smysly a dokáže přinést krásu a teplo do každého interiéru.

Useň může být v různých barvách a lze ji kombinovat s jinými materiály
Useň může být v různých barvách a lze ji kombinovat s jinými materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy usní

V interiéru se užívá useň v různých barvách i úpravách. Pravá kůže (tedy useň) je nejčastěji hovězí, v menší míře vepřová, doplněná o ovčí nebo kozí. Výhoda pravé kůže je v její životnosti, vysoké kvalitě a v neposlední řadě i v příjemném povrchu. Nevýhodou pro některé může být její vysoká cena a také etická stránka, neboť jde o kůži ze zvířat. Proto je možné využít veganskou variantu kůže, která nemá živočišný původ. Známější je pod názvem „eko kůže“ nebo také „koženka“. Nevýhodou tohoto umělého materiálu byl dlouhá léta jeho zdroj. Koženka byla vyráběna z ropných produktů, ke kterým bylo nutné přidat toxická změkčovadla.

V současnosti je možné zvolit přírodní veganskou kůži vyrobenou z korku, ananasových listů nebo hub. I u tohoto materiálu můžeme hovořit o jeho udržitelnosti, především z pohledu použitého materiálů a jeho původu. Podle kvality a nezávadnosti se také odvíjí i výdrž a cena tohoto materiálu. Do interiéru lze využít i recyklovanou kůži, která je ze všech variant tou nejekologičtější. Můžete si zvolit variantu recyklované kůže živočišného původu, která je vyráběna ze zbytků, které by jinak skončily v odpadu. U veganské kůže může být využit původní materiál, a to především PET lahve nebo pneumatiky. Kvalitní recyklované materiály jsou dražší, ty levnější bývají nekvalitní.     

Výroba nábytku

Pro výrobu nábytku se nejčastěji zpracovává hovězina z evropských býků. Někdy se používá kůže z buvolů nebo antilop. Kvalitnější a dražší kousky pocházejí z Jižní Ameriky, Austrálie nebo Nového Zélandu. Než se kůže využije na výrobu nábytku, je nutné mnoho zkrášlovacích procedur. Po základní očistě, kdy se zbaví špíny a chlupů, se musí naštípat na dvě vrstvy. Horní vrstva je sice pevná, ale ne dostatečně pružná, a proto se v koželužně vloží do chromové koupele, někdy se namáčí v přísadách na přírodní bázi. Spodní vrstva, která vzniká štípáním, je jemnější a citlivější a díky anilinu je hebčí a poddajnější. Useň se barví v bubnech na požadovanou barvu. Poté se tloušťka kůže zredukuje na třetinu. Pro výrobu nábytku je vhodná tloušťka od 0,9 do 2 mm.     

Využití usně v interiéru

Vzhledem k tomu, že useň v interiéru vytváří jedinečnou atmosféru, není nutné to s jejím využitím přehánět. Příliš kůže působí příliš studeným dojmem, který je v interiéru nežádoucí. Vhodnější je zvolení kombinace s jinými materiály s výraznými barvami, které podtrhnou její krásu a dodají další úroveň. Asi nejčastěji se využije do interiéru sedací souprava.

Nejčastěji se využívají kožené sedací soupravy
Nejčastěji se využívají kožené sedací soupravy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento kus nábytku bude vhodný nejen do pracovny, kde lze využít recyklovanou kůži, ale i do industriálního obýváku. Eleganci dodá hladká bílá nebo béžová varianta. Hnědá barva dodá pocitu tepla pohodlí. Kožená křesla nebo židle jsou vhodné pro minimalistický skandinávský interiér. Tento drobný prvek nenaruší jeho jednoduchost. K jídelnímu stolu je vhodné zvolit židle z přírodního materiálu s koženým čalouněním. V obývacím pokoji, hale nebo předsíni využijte kožená křesílka. Centrem pozornosti se v každém interiéru stane kožená deska konferenčního stolku, kterou obohaťte pěknými podtácky pro studené nebo teplé nápoje. Stejně bude v interiéru působit kožený koberec, který obohatí čalouněnou sedačku.

Snažte se vybírat kvalitní kousky, které budou sice dražší, o to vám déle vydrží. Nezapomínejte, že nízká cena se obvykle odráží na životnosti.   

Další využití usně v interiéru

Useň v interiéru lze využít i jako kožený dekor do kuchyně v podobě kuchyňského náčiní nebo doplňků. Zajímavě bude vypadat kožené prostírání nebo vybavení baru. Jedinečně budou v interiéru působit i kožené úchyty konstrukce poliček nebo jedinečná vinotéka.

 Zdroj informací: veneti.cz, westwing.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit vlastní sandály

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sandály a jednoduché nazouváky jsou praktické botičky. Věřili byste tomu, že si je zvládnete vyrobit i doma?

Tělový scrub

Pokud si nechcete kupovat drahé tělové scruby z obchodu, ukážeme vám, jak si z třtinového cukru a kokosového oleje vyrobit domácí tělový scrub.

Jak léčit nemocné průdušky?

Zábal na průdušky z křenu a medu

Jak vyrobit přívěsek na batoh ve tvaru zajíčka

Chcete si vyrobit originální přívěsek pro sebe nebo jako drobný dárek? Inspirujte se naším návodem.

Domácí tlačenka

Domácí tlačenka je ozdobou každé správné zabijačky. Důležité je mít správné ingredience.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.