V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Atmosféru přímořských letovisek a mámivou vůni slunného léta – to vše dokáže vykouzlit námořnický design. Hodí se do venkovských domů i městských bytů a v oblibě je už několik století.

Z námořnického designu sálají vzrušující dálky i domácí pohoda
Z námořnického designu sálají vzrušující dálky i domácí pohoda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Námořnický design nás přenese na břeh moře

Námořnický design, jemuž se říká také námořní nebo přímořský styl, má svůj původ už v 17. století, kdy se velké evropské mocnosti vydaly ve velkém po světových mořích dobývat kolonie a obchodovat se vzácným zbožím. Tehdy byl pochopitelně inspirací především pro šlechtu a bohaté obchodníky, ale jeho dnešní podoba je určena pro každého.

Je tak připomínkou krásných chvil, které trávíme na dovolené v půvabných rybářských vesničkách a letoviscích na březích moře. Když využijeme námořnický design doma, můžeme si tak ony nezapomenutelné momenty připomínat po celý rok. Je jen na nás, jestli změníme v přímořském duchu celý interiér, nebo jen některé jeho části – třeba koupelnu, pracovnu či dětský pokoj.

Světlé barvy a přírodní materiály

Interiéry v tomto stylu se vyznačují lehkostí a pohodou, vévodí v nich přírodní materiály a typické barvy – ponejvíce pochopitelně modrá a bílá. Pokud nás námořnický design uchvátí natolik, že ho chceme využít ve všech místnostech, měli bychom tomu přizpůsobit i podlahy a stěny. K přímořskému stylu se tak nejvíce hodí jako podlahová krytina dřevěná prkna nebo parkety v přírodních světlých odstínech a bílé, případně světle modré stěny, které lze například v ložnici obložit dřevem v odstínu ladícím s tím, jaký má podlaha.

Modrá a bílá jsou základním prvkem námořnického stylu
Modrá a bílá jsou základním prvkem námořnického stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z přírodních materiálů je v námořnickém designu vyroben pochopitelně i nábytek, nejlépe v teplých světlejších odstínech, případně natřený jemnými pastelovými barvami. Ten má navíc schopnost prosvětlit a zvětšit prostor, což přijde vhod zvláště v menších bytech. K tomu se pěkně hodí židle, křesla i pohovky z ratanu, i když dobře zvolený jednoduchý čalouněný kousek také nic nezkazí.

Modrá, bílá, červená…

Vedle základní modrobílé kombinace se pro námořnický design někdy používají i vhodné odstíny šedé, žluté, a někdy dokonce i tlumené červené. Tyto barvy najdou využití na potahových textiliích, ubrusech a závěsech i na menších dekoracích.

Kdo bere námořnický design skutečně vážně, sáhne při volbě správných dekorací ke kořenům a pro ozdobu stěn si vybere třeba historickou námořní mapu, kotvu, dalekohled, model staré plachetnice, zkrátka něco, co nás atmosférou přenese do modravých dálek, a tak trochu i na stránky dobrodružných románů.

Do obývacího pokoje se hodí pruhované textilie a "mořské" dekorace
Do obývacího pokoje se hodí pruhované textilie a "mořské" dekorace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Námořnický design je i pro malé piráty

Mořská tématika najde uplatnění všude. Jako stvořená je pro ni ovšem koupelna, kde s pomocí kulatého zrcadla připomínajícího okénko lodní kajuty, ručníků s námořními motivy a třeba věšáky ve tvaru kotev, vyčarujete přímořskou atmosféru prakticky okamžitě.

Ložnice využívající námořnický design nás pak každý večer přenese do středomořského klidu a harmonie. K bílým stěnám se hodí široká manželská postel a dekorace s odpovídajícími motivy: vedle modrobílých proužkovaných textilií jsou to třeba dekory mušlí, majáků nebo lodí – ty najdou využití i v dětském pokoji, kam se ovšem hodí například i pirátské truhly nebo hračky jako vystřižené z dobrodružství proslulých Pirátů z Karibiku.

Námořnické dekorace pěkně ladí s přírodním dřevem
Námořnické dekorace pěkně ladí s přírodním dřevem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kuchyně inspirovaná lodní kajutou dobře doplňuje podobně zařízená jídelna. Pokračovat můžeme v obývacím pokoji, kde využijeme světlých přírodních materiálů a decentních námořních dekorací, jako jsou polštářky, přehozy a obrázky na stěnách. Vše kolem nás tak doslova ožije a získá uvolněnou příjemnou atmosféru, v níž se bude každý cítit skvěle.

Pro fajnšmekry je tu styl New Hampton

Pro ložnice nebo obývací pokoje je vhodná luxusnější verze námořnického designu, tzv. New Hampton styl. Základní prvky zůstávají stejné, ale nábytek i dekorace jsou honosnější a elegantnější, což podtrhují ještě v rozumné míře užité zlaté a patinové doplňky. Základními barvami je opět modrá a bílá, kterou ale často doplňuje červená a béžová.

Zdroj informací: www.vesna.cz, www.stylainterier.cz, www.lahome.cz, www.baumax.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Skvělý dárek pro pány: vlastnoručně vyrobený náramek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu pánského náramku jako dárek.

Vyrobte si s Pepou Libickým námořnickou postel

Pepa Libický vyrábí postel pro syna ve stylu lodě.

Jak pomocí techniky dekupáže vykouzlit nový šat pro starou komodu

Sarou komodu můžeme snadno oživit pomocí techniky dekupáže.

Bytový design? Co třeba Afrika?

Designový byt v africkém stylu představí designérka Zuzana Schubertová.

Jak vytvořit originální design dřeva šroubem

Jestli hledáte nějaký jednoduchý a originální design na dřevo, zjistíte, jak pomocí kladiva a vrutů vytvořit zajímavý design.

Jak na lití svítícího dekoru pryskyřicí

Chcete si vytvořit neomšelý design v dřevěné prasklině? Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak vylít takovou prasklinu pryskyřicí, a jak to udělat, aby po tmě svítila.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.