Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Moderní rokoko vypadá skvěle i v současných interiérech. Chcete vědět, co byste měli udělat, abyste do svého interiéru vnesli aspoň trochu rokoka? Hledáte inspiraci? Pojďte se s námi podívat, jak může vypadat moderní interpretace rokoka. Budete překvapeni!

Moderní rokoko je v trendu
Moderní rokoko je v trend (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní rokoko 

Moderní rokoko je stále zasněné a aristokratické. I dnes se povětšinou inspiruje extravagantními interiéry z minulosti. V současnosti ho oživila nová generace umělců, kteří vytvářejí ohromující umělecká díla v rokokovém stylu. Tento styl je proto v současnosti oblíben také mezi bytovými dekoratéry a interiérovými designéry, kteří oceňují jeho krásu a eleganci.

V současné době se tak moderní rokoko hojně objevuje v moderních palácových návrzích a luxusních vilách, kde s modernistickým přístupem a s použitím inovativních přístupů vzniká neotřelý moderní vzhled se zachovaným kouzlem z minulosti. Interiér ve stylu moderního rokoka je díky nádheře a přepychu skvělou volbou pro většinu luxusních bytů. Chtěli byste ze svého domova také udělat nádherný palác? Existuje mnoho způsobů, jak začlenit rokokový styl do vašeho domova, inspirujte se. Poradíme vám vše potřebné. 

Původ rokoka 

Původní rokoko vzniklo v 18. století. Bylo nejoblíbenější ve Francii, kde vzkvétalo především za krále Ludvíka XV. Z Francie potom rokoko putovalo do Bavorska, Pruska, Rakouska, České republiky a Polska, až se nakonec dostalo dokonce i do Ruska. Pro tento styl jsou typické především vlnovky. Kromě toho se také hojně používaly obklady a štuky. Interiér byl potom zdoben jemnými pastelovými barvami. Velmi často se ke zdobení používaly mušle, květiny, girlandy, ovoce, rostliny a exotické motivy. Rokokové nohy nábytku byly zakřivené a zdobené intarziemi. Čalounění nábytku bylo potom pastelové a zdobené květinovými motivy.

Moderní rokoko je elegantní a luxusní
Moderní rokoko je elegantní a luxusní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rokoko v současném interiéru

Jemné a stylizované nohy nábytku se objevují i v současných moderních rokokových interiérech podobně jako i cetky a figurky – i ty je možné snadno zakomponovat do moderního, minimalistického obývacího pokoje a vytvořit tak letmý odkaz na rokoko. V rokokovém interiéru by pak neměla chybět také zrcadla v bohatých rámech. Skvěle v moderních interiérech vypadají i malby, štuky a nástropní malby. Při zařizování moderního rokokového interiéru je však velmi důležité, aby rokokový styl nedominoval a nepřehlušil současný styl.

Klíčové prvky v moderním rokokovém interiéru

V minulosti se nábytek a architektura v rokokovém stylu vyznačovaly bohatě zdobenými ornamenty, křivkami a barvami. Nábytek býval obvykle vyveden v jemných barvách a na stylovosti mu přidávalo zlacení. Rokokový nábytek má dodnes pozoruhodnou formu, je zaoblený a je tvořen jemnými liniemi. Nohy stolů a židlí jsou zvlněné a nejinak na tom jsou i čela a madla. Rokokový nábytek bez ostrých hran je nápadný a bezpečný. Stoly potom zdobí podnosy s anděly, květinami nebo květinovými motivy z porcelánu. Stěny zdobí malované a zlaté štuky a na stropech malby. V rokokových interiérech rovněž nesmí chybět ani nástěnná svítidla ze skla, pastelové dřevěné komody nebo měkká křesla.

Výrazná zrcadla jsou pro rokoko typická
Výrazná zrcadla jsou pro rokoko typická (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní interpretace rokoka 

Rokoko 21. století je ohlédnutím a odkazem na realitu 18. století. Moderní rokoko se často kombinuje se současným stylem. Moderní interpretace rokoka používá všechen výše zmíněný nábytek a mimo to také rokokové figurky, drobnosti, ozdoby a nádobí. Použít lze i tapisérie zobrazující hry v parku nebo zahradní posezení. Měděnka a zvířata najdou v interiéru rovněž své uplatnění. Mezi rokokové motivy patří rovněž i malované věnce, girlandy a kytice ve vázách. Pro méně odvážné stačí přidat do interiéru jen pár prvků, které budou na rokoko stylově odkazovat. Skvělé na tomto stylu je, že k tomu můžete použít starý nábytek, který vyčistíte a renovujete ho v rokokovém stylu. Některé věci si můžete dokonce vyrobit i sami, jiné se dají koupit na bleším trhu. K vytvoření rokokového nádechu nemusíte kupovat nový nábytek. 

Moderní rokoko můžete vnést do interiéru pouze několika prvky
Moderní rokoko můžete vnést do interiéru pouze několika prvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak dodat svému domovu rokokový nádech? 

  • Zapomeňte na symetrii a přemýšlejte ve smyslu rozmáchlých forem, mušlí a svitků.
  • Přidejte kus nábytku se zakřivenými nohami a smyslnými tvary.
  • Vyberte si vzory plné květin, ptáků, zvířat a listů.
  • Zaveďte jeden kus v rokokovém stylu do moderního nebo minimalistického interiéru. Jemné detaily a řemeslné zpracování rokokového kusu budou dokonale kontrastovat s minimálním nastavením.
  • Rozhodněte se pro bílé a pastelové odstíny.
  • Přidání rokokového zrcadla je velmi snadný způsob, jak přidat francouzský styl.
  • Přemýšlejte o použití látky nebo tapety s rokokovým vzorem, abyste svému schématu dodali nádech rokokové elegance.

Zdroj informací: bakstone.az, homeanddecor.com, gentlewoman.eu

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy muškátů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rokoko, black velvet a další nově vyšlechtěné odrůdy muškátů představuje Otka Plavcová. Mezi nejzajímavější pak patří odrůdy bez pylu.

Naučte se techniku patinování s Láďou Hruškou

Dejte nábytku "starý" vzhled pomocí patinování

Výstava Casadecor

Ve španělské Barceloně jsme navštívili výstavu a veletrh moderního bydlení.

Dřevostavba nebo víkendový dům? Co třeba obojí!

Jak si zařídit víkendovou chatu jako dřevostavbu poradí Václav Zahradníček.

Vyrobte si ze starých dveří novou šatnu

Staré dřevěné plné dveře se mohou rázem proměnit v dokonalou šatní stěnu. Chce to jen šikovný nápad.

Výroba zahradní lavičky ze starých dřevěných palet

Video návod na výrobu lavičky na vaší zahradu krok za krokem.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.