Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Využijte mramor v interiéru, jeho jedinečná struktura a typické barvy jsou symbolem luxusu a využívají se ve veřejných i soukromých domech už po staletí. I vy ho můžete mít doma – v koupelně, kuchyni, obývacím pokoji i na schodech.

Mramor v interiéru využijete v každé místnosti
Mramor v interiéru využijete v každé místnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít mramor v interiéru?

Mramor v interiéru je královský materiál s dlouhou historií, který zažívá svůj návrat do všech typů interiérů. Stojí za tím jeho elegance a nadčasovost i to, že je luxusním materiálem, který interiér pozvedne. Můžete ho použít jako honosnou krbovou římsu, dokonalou kuchyňskou pracovní desku či obklad stěn v koupelně. Využijete ho ale i v ložnici či na chodbách – ať už v podobě součásti nábytku či obkladu, nebo jako nejrůznější dekorace.

  • Dlaždice dodají interiéru luxusní a elegantní vzhled. Hodí se do všech obytných prostor, včetně kuchyně a koupelny.
  • Obklady stěn dokáží opticky zvětšit prostor. Použít se dají v obývacím pokoji, jídelně, koupelně i na schodišti.
  • Pracovní plocha z mramoru je hygienická, odolná a snadno se udržuje. Navíc dodá kuchyni luxusní a elegantní vzhled.
  • Parapety jsou elegantní a odolné a zároveň skvěle doplňují okna a mramorové obklady stěn.
  • Dekorace z mramoru v podobě soch, váz, stolků a dalších dekorativních předmětů dodají interiéru luxusní a sofistikovaný vzhled.
Mramor lze využít na dlažbu i obklady
Mramor lze využít na dlažbu i obklady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mramor v interiéru má své výhody o nevýhody

Jaké výhody a nevýhody přináší mramor v interiéru? I když jde o luxusní a drahý materiál, najdete u něj obojí. Mezi jeho hlavní výhody patří odolnost, snadná údržba i široká škála barev a vzorů, která umožňuje sladění s jakýmkoli stylem interiéru. Mramor je ideální materiál pro podlahy, kuchyňské linky i koupelnové obklady. Dodává prostoru luxusní a nadčasový vzhled.

Je však nutné brát v potaz i jeho nevýhody. Mramor je poměrně drahý materiál a jeho pokládka vyžaduje odborníka. Je náchylný k poškrábání a skvrnám, proto je nutná jeho pravidelná údržba speciálními přípravky. Mramorová podlaha také může být kluzká, zvláště když je mokrá.

Mramor se hodí do různých stylů interiéru, od klasického až po moderní, do velkých i malých prostor. V malých prostorech ho však používejte s mírou, aby nepůsobil stísněně.

Deska z mramoru dodá kuchyni luxusní vzhled
Deska z mramoru dodá kuchyni luxusní vzhled (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mramor hraje všemi barvami

Tento ušlechtilý kámen ukrývá celou škálu odstínů a díky obsahu různých minerálů vytváří nádherné vzory a žilkování, které hrají ve vzhledu mramoru zásadní roli. Může být jemné a nenápadné, nebo naopak výrazné a kontrastní. Žilkování dodává mramoru dynamiku a jedinečný charakter a často tvoří zajímavé vzory.

  • Bílý mramor je ztělesněním elegance a čistoty, příkladem je Carrara nebo Thassos. Tyto odstíny opticky zvětší prostor a skvěle se hodí do moderních i klasických interiérů.
  • Béžový mramor, jako je Crema Marfil nebo Botticino, nabízí teplý a útulný vzhled. Je ideální pro ty, kteří touží po mramoru, ale preferují jemnější barevnost.
  • Šedý mramor, například Carrara Venata nebo Bardiglio, působí sofistikovaně a elegantně. Hodí se do minimalistických interiérů a skvěle ladí s chromovými a nerezovými doplňky.
  • Černý mramor jako Nero Marquina dodá interiéru netradiční a luxusní nádech. Působí skvěle v kombinaci se světlými barvami a zlatými prvky.
  • Barevný mramor v odstínech zelené (Verde Alpi), růžové (Rosa Aurora) nebo hnědé (Emperador) je ideální pro vytvoření výrazného a jedinečného designu.
Vybrat si můžete z mnoha barev
Vybrat si můžete z mnoha barev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak mramor udržovat, aby byl krásný?

Pro udržení krásy mramoru je důležitá pravidelná péče. Čistěte ho vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem, vyhněte se však kyselinám a abrazivům. Impregnace každý rok až dva ochrání mramor před skvrnami a působením vlhkostí. Rozlité tekutiny okamžitě utřete, mastnotu otřete roztokem teplé vody a saponátu. Na odolné skvrny či opravy raději pozvěte profesionály. Chraňte mramor před horkými předměty, poškrábáním a v případě potřeby využijte služby specialisty na renovaci tohoto kamene.

Zdroj informací: westwing.cz, obkladyvilimek.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Online stavební deník a vybouraný mramor

Pepa se při kontrole baráku zmínil, že ještě není dořešený ten průšvih s vybouraným mramorem v koupelně. Tento problém pak následně spolu řešili. Docela zajímavě, koukněte, jaký byl z toho výsledek.

Cesta Slivenec - Choteč

Dnes jsme se vydali na cestu Slivenec - Choteč, Podíváme se i na naučnou stezku.

Renovace stěny a pracovního koutku

Pokud se vám už nelíbí tapety nebo výmalba v interiéru, můžete vyzkoušet novinku jménem samolepící kamenná dýha jako obklad stěn.

Mramorový koberec

Mramorový koberec

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.