Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Vnitřní alergeny mohou být pro alergika opravdovou výzvou. Vzhledem k tomu, že alergiemi dnes trpí až 40 % lidí, i proto z mnoha domácností zaznívá dotaz: „Jak to alergikovi doma ulehčit?” Je to vůbec možné? Poradíme vám, protože to skutečně možné je.

Vnitřní alergeny – to je především prach
Vnitřní alergeny – to je především prach (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vnitřní alergeny – to je nejčastěji prach

Vnitřní alergeny, a to především prach, jsou silným alergenním činidlem. Prach tvoří lidská pokožka, vlasy, zvířecí chlupy, roztoče, části hmyzu a jejich exkrementy, peří polštářů, bakterie, plísně, vlákna z čalounění a oděvů a v teplých ročních obdobích také pyly rostlin. Alergeny způsobují alergickou reakci, která je spojena především s kýcháním, rýmou, svědivýma a slzícíma očima, kašlem, ucpaným nosem, kopřivkou a vyrážkou. Příznaky se přitom mohou různě kombinovat.  

Jak to alergikovi doma ulehčit? 

Při zařizování interiéru obydlí pro alergika byste měli začít tím, že přesně zjistíte, na co je dotyčný alergický, a kde se mohou alergeny vyskytovat. Naopak je dobré se vyhnout úkonům, které podporují jejich množení. Podlaha by proto měla být hladká a snadno čistitelná. Koberce (a hlavně ty s dlouhým vlasem) jsou zapovězeny. Vhodným řešením jsou naopak desky, panely, kamenina, korek a také i PVC podlaha. V případě, že se nechcete koberce vzdát, vyberte si ten s krátkým vlasem a nezapomeňte jej pravidelně vyklepávat a čistit. Udržujte ve svém domově tu správnou teplotu (tedy 20–21 °C), protože příliš vysoká teplota v místnostech je rájem pro roztoče. Větrání je také základem prevence v boji proti vnitřním alergenům. 

Stěny v domě alergika 

I stěny v domově alergika by měly být hladké. Nejlepší jsou sádrové omítky, které zajistí příznivé mikroklima a zabrání přílišnému zvlhčení místnosti. Místnosti pak natírejte barvami s příslušnými atesty, a pokud chcete instalovat tapety, vybírejte takové s dokonale hladkým povrchem, které je možné otřít vlhkým hadříkem. 

Odvlhčovače a čističky vzduchu 

Pokud je u vás příliš vlhko, vyplatí se pořídit odvlhčovač. Čistička vzduchu se rovněž postará o kvalitu vzduchu odstraněním alergenů. Podobně funguje i vysavač s HEPA filtrem. Nezapomeňte ale vysátou podlahu také ještě vytřít. Pozor ale na mokro! K úklidu používejte přípravky pro alergiky, které nejsou dráždivé a agresivní. Obvykle se vyznačují i jemnou vůní. Použít ale můžete i osvědčené recepty na domácí úklidové prostředky.

Pomoci může i čistička vzduchu
Pomoci může i čistička vzduchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Textilie pro alergiky 

Dekorační textilie jsou skvělým útočištěm prachu a roztočů – zbavte se jich proto. Obývací nábytek by měl být ideálně kombinován s umělou nebo přírodní kůží. Jestli si ale neumíte představit svůj domov bez záclon, závěsů a dekorativních polštářů, vyberte si takové, které jsou ušité z hladké látky a které můžete prát na 60 °C. Optimální volbou jsou přírodní materiály jako biobavlna. V případě matrace může pomoci pěnová matrace se snímatelným potahem a s antialergickým prostěradlem a povlečením. Všechny použité textilie často měňte a perte. K praní pak používejte hypoalergenní prací prostředky. 

Místo textilií je lepší kůže nebo umělá kůže
Místo textilií je lepší kůže nebo umělá kůže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký nábytek je vhodný pro alergiky?

Nábytek v interiéru by měl být nejlépe dřevěný. Co se týká skříní a komod, měly by mít jednoduché tvary a hladká čela, nejlépe bez úchytek, aby se neměl na čem usazovat prach. Knihy a drobnosti, kterých se nemůžete zbavit, schovejte do vitrín. Omezte počet doplňků a dekorací umístěných na desce a poličkách. Zkuste si vybrat nábytek s nožičkami, usnadníte si tím čištění všech zákoutí. V jídelně jsou dobrým řešením plastové nebo dřevěné židle. Místo ubrusu zvolte prostírání, které můžete po jídle snadno vyčistit.

Omezte textilie na minimum
Omezte textilie na minimum (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny v domě alergika

V domě alergika by kupodivu neměly chybět živé rostliny. Je však nutné o ně dobře pečovat (aby nevznikaly třeba plísně). Rostliny čističce pomohou filtrovat vzduch, a pokud nekvetou (ne všechny rostliny jsou totiž pro alergika vhodné), alergikům jsou obvykle doporučovány.

Zdroj informací: mayoclinic.com, cedars-sinai.org, bhg.com, merrymaids.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Publikace bydlení pro alergiky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Prof. Václav Špičák mluví o alergiích v bytě a o tom, jak minimalizovat zdroje alergenů.

Jak na letní alergie

Jak na letní alergie

Alergie u psa

Alergie netrápí pouze lidi. Jaké jsou nejčastější alergeny, které pejsky trápí?

Jarní alergie

Alergolog Martin Fuchs odpovídá na dotazy Přemka Podlahy a Kateřiny Duškové týkající se alergií.

Atopická alergie u psů

O alergické nemoci u psů, způsob léčení

Potravinové alergie

Potravinové alergie

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.