Bydlení budoucnosti

Futurismus v interiéru může bydlení pozvednout na vyšší úroveň, která má co do činění se sci-fi prvky, známými z filmů odehrávajících se ve vesmíru. Inspirací jsou rozmanité kosmické lodě nebo stanice, které nesou nejnovější materiály a techniky. Pokud zvolíte ve svém domově tento styl, vytvoříte si tak jedinečnou atmosféru, a díky dekorativním prvkům můžete mít pocit, že jste se ocitli v budoucnosti. Tento velmi specifický styl si mohou oblíbit nejen milovníci „mimozemských“ civilizací.

Futurismus se vyznačuje originálními kusy nábytku
Futurismus se vyznačuje originálními kusy nábytku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Futurismus

Jedná se moderní umělecký směr, který se prolíná do literatury, architektury, ale i filmu nebo hudby. Především architektura vychází z futurismu z počátku 20. a 21. století a inspiruje se prvky sci-fi a kosmických prostředků. Počátkem 20. století se v architektuře začaly objevovat horizontální linie, které se zaměřují na rychlost, pohyb a naléhavost. Po druhé světové válce se do tohoto stylu promítl vesmírný věk, kultura automobilismu a plastu. Pro futurismus jsou charakteristické kontrastní a dynamické linie s použitím technologicky vyspělých materiálů. Interiéry jsou obohaceny stylovým osvětlením, kreativními kusy nábytku a celkové rozvržení, které se vymyká standardu – především jde o zajímavé individuální prvky a určité přísnosti v designu.

V architektuře jsou futuristické prvky znakem budoucnosti
V architektuře jsou futuristické prvky znakem budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Futurismus a využití materiálu  

Futurismus v interiéru se vyznačuje nejnovějšími a nejmodernějšími materiály společně s dynamickou formou, která vytváří atmosféru budoucnosti. V tomto stylu převládá v interiéru lehký hliník, odolné organické sklo, ocel, polykarbonátový plast a kůže. Všechny tyto materiály jsou obohaceny o nejmodernější výdobytky elektroniky chytré domácnosti propojené přes Wi-Fi s chytrými hodinkami nebo telefony. Lze tak jednoduše s využitím moderních systémů snižovat energetickou náročnost celé domácnosti.

Futurismus a využití barev

Futurismus v interiéru využívá spíše neutrální barvy – především bílou, akcenty šedé a béžovou. Zajímavě vypadá i černo-bílá kombinace. V některých interiérech lze nalézt i modrou či červenou, které jsou ovšem jen doplňkovými barvami. Specifikem futurismu v interiéru je jeho redukovaná výzdoba. Stěny mohou být opatřeny originálními fotografiemi anebo abstraktními obrazy. Pozadí by mělo být neutrální s jasnými akcenty. Lze kombinovat i prvky z minulosti s prvky z budoucnosti, které tak díky kombinaci nejnovějších technologií a přísnými liniemi vytvoří ohromující efekt. Dekorace lze umístit do skleněných nebo kovových regálů, které tak skvěle propojí minulost s budoucností.

Jednoduchost a tlumené barvy patří k tomuto stylu
Jednoduchost a tlumené barvy patří k tomuto stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Futurismus a nábytek

Futurismus je charakteristický svým specifickým nábytkem a osvětlením. Především se jedná o hladké plochy, pravidelné tvary, jednoduché linie a zaoblené hrany. V tomto stylu by měly převládat organické formy, jednoduchost a nekonečno, které ovšem nebudu vypadat vůbec nudně. Pro tento styl vybírejte jedinečné kousky nábytku. Do ložnice vyberte kulatou postel, v jídelně se bude skvěle vyjímat zakřivený či geometricky minimalistický stůl. Do obývacího pokoje umístěte oválnou pohovku a lesklý konferenční stolek.

Významnou roli hraje v tomto stylu i osvětlení, které by mělo být nejen přímé ale i tlumené – nepřímé, které může být vytvořeno v ložnici LED páskem umístěným pod rámem postele. V obývacím pokoji vytvoříte tlumené světlo LED páskem umístěným za televizí nebo přímo v nábytku. Bodová světla mohou na stropě vytvořit mléčnou dráhu, nástěnné lampy zase navodit zdání hvězd nebo okýnek kosmické lodi. Dominantní závěsný lustr vytvoří dojem majestátného slunce. Osvětlení zvolte s možností korigování barvy a intenzity, vytvoříte tak dokonalý futuristický styl.

Zaoblené opěradlo vypadá nadčasově
Zaoblené opěradlo vypadá nadčasově (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uspořádání interiéru  

Futuristický styl skvěle vynikne ve velkém otevřeném prostoru, který je rozdělen do specifických zón pomocí barev a průsvitných materiálů – díky tomu lze v interiéru docílit prostornosti a rovnováhy. Ti z vás, kteří nedisponují velkými prostory, nemusí truchlit. Malý prostor lze opticky zvětšit pomocí zrcadel a lesklých ploch. Stěny opatřete jednoduchou omítkovou úpravou nebo betonovou stěrkou. Stylově budou vypadat i stěny zdobené panely v lesklé úpravě. Panely mohou být hladké a mít různé tvary.

Podlaha by měla barevně ladit se stěnami, získáte tak jednotný vzhled vytvářející a větší prostor a vzdušnost. Ideálním materiálem je lamino nebo dlažba. Příčky zvolte poloprůhledné nebo hladké s leštěným povrchem. Vhodným prvkem, který učiní interiér neobvyklým, je využití kódových zpráv. Tuto techniku využijte v koupelně nebo v kuchyni, kde bude vydat působivě. Docílit kódovaných zpráv můžete využitím řádků čísel a písmen na zrcadlených nebo skleněných površích. Využít můžete klidně Morseovu abecedu nebo jiný způsob, kterým zachytíte významná data nebo události vaší rodiny. Díky tomu bude místnost působit příjemněji s nádechem vzpomínek. Futurismus v interiéru je nekonečně rozmanitý, nemá hranice a představuje budoucnost vlastním způsobem. 

Zdroj informací: veneti.cz, decor.desigusxpro.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Jak dnes designer navrhuje interiér?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Navrhnout funkční a zajímavý interiér není legrace. Designér Pavel Vrzák vysvětlí, co je základním kamenem úspěchu.

Rostliny jako čističky vzduchu

Veronika Nováková si povídá se svým hostem o čištění vzduchu v interiéru pomocí pokojových rostlin.

Jak minimalizovat tepelné mosty

Máte doma plísně? Dnes Vám ukážeme, jak se ji zbavit.

Rekonstrukce domu ze 70. let

Rekonstrukce domu ze 70. let

Nábytek z palet

Inspirace na nábytek z palet.

Dvojdomek

Dvojdomek

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.