Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Gotický styl spojuje aristokratickou eleganci se sofistikovaností a vznešeností. Gotika je jedinečný styl, který kombinuje eleganci a temnou podstatu. Barevné schéma by mělo odpovídat mystickému ovzduší tohoto stylistického směru.

Gotický styl v temných barvách přesto působí harmonicky
Gotický styl v temných barvách přesto působí harmonicky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Gotický styl v interiéru není jen černá barva a ponurost

Gotický styl vládl v Evropě více než tři století. Rozvoj gotiky provázely důležité architektonické inovace, díky nimž bylo možné navrhnout nový typ stavby: lehčí, vyšší, složitější a rafinovanější. To je rozdíl od novodobého gothic stylu, který v sobě soustřeďuje prvky viktoriánské éry s důrazem na punk v jeho nejtemnější verzi. Gothic styl je velmi okázalý, umí ale zdůraznit i křehkost a zasněnost svého nositele.

Gotický styl v interiéru upřednostňuje přírodní materiály. Odvíjí se od toho pradávného, kdy se interiéry zdobily převážně kameny, cihlami, mramorem, dřevem, ale také kovem a sklem. Téměř povinný detail gotického interiéru je cihlový krb. A může být pouze dekorativní.

Gotický styl v interiéru se vyznačuje svou jedinečností a atraktivní aurou záhad a magie, má v sobě určitý druh mystiky. Pro dokonalý dojem interiéru v gotickém stylu byste měli využívat spíše velké a vysoké místnosti – zde pak velký význam hrají okna, oblouky a dveřní portály. Podlahu je lepší udělat prkennou nebo kamennou.

Lomený oblouk jako hlavní prvek gotického slohu lze přenést i do moderních interiérů imitací falešných oblouků okolo oken a dveří. To vše je doplněno ideálně úzkými okny s barevným sklem bez záclon.  Dříve byla klenba lomeného oblouku vyrobena pro pevnost stropní konstrukce, nyní slouží jako výrazná dekorace a náznak stylu interiéru.

Velká okna a světlo jsou typické pro gotické interiéry
Velká okna a světlo jsou typické pro gotické interiéry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vitráže vyrobené z barevného konvexního skla jsou žádané, světlo pak prochází skrze barevná sklíčka a vytváří úžasné duhové odrazy, které vyplňují prostor barvami, i když jsou pokoje vyzdobeny černě. Černá barva a tmavé odstíny navozující pocit ponurosti a věčnosti jsou dalším zásadním prvkem gotického stylu.

Stěny se zdobí minimálně ve spodní třetině kamenem – vítaný je pískovec, vápenec, žula nebo mramor. Zbylé plochy stěn se zdobí buď tapisériemi, nebo se "odkrývá" zdivo, které je ale v moderním interiéru vytvořeno dodatečně štukováním a lepením umělého kamene. Povinný rys viktoriánské gotiky jsou tapety a dekorace či závěsy stěn s textilem.

Gotický styl v interiéru přináší do prostoru vznešenost, tajemno a historickou atmosféru
Gotický styl v interiéru přináší do prostoru vznešenost, tajemno a historickou atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stěny mohou být natřeny černě, šedě nebo jakýmikoliv odstíny přírodních barev, stropy se naopak natírají jasně bílou barvou. Gotický styl je bohatý na výzdobu interiéru. Stěny a strop mohou být zdobeny freskami, štuky, mozaikami a gobelínovými malbami se středověkými erby a vlajkami.

Masivní dřevěný nábytek v gotickém stylu se používá pro zdobení prostorných i malých místností, krb zdobený policemi, ve kterých je umístěno měděné a bronzové nádobí a kuchyňské náčiní. Masivní židle, taburety, skříně, stoly. Přírodní materiál se nesmí natírat, vítány jsou dekorativní řezby dřeva. Interiér ložnice by měla doplnit postel s nebesy, s výrazným a masivním čelem. Dřevěné prvky v interiéru lze vyměnit za kované. Postel v ložnici musí mít také sloupy a baldachýn.

Bohatá ozdoby, ctižádostivé detaily, závěsy a polštáře doplňují nábytek
Bohatá ozdoby, ctižádostivé detaily, závěsy a polštáře doplňují nábytek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na stěnách jsou žádoucí masivní zrcadla v dřevěných a kovových rámech, obrazy s dobovými výjevy bitev a středověkého života. Přítomnost obrovských lustrů, stojacích i nástěnných lamp, případně lucerny a stojany na svíčky jsou dalším výrazným prvkem interiéru, kde vládne gotický styl.

Kromě železa jsou vítané slitiny bronzu a mosazi, případně měď – na dekoračních předmětech či na nádobí i na nábytku, vedle toho potom zlato a stříbro. Mezi látkami pak vyniká samet a těžké gobelínové látky s nápadnými vzory. Jako cenné dřeviny se využívá tmavý dub, buk, modřín, olše, cedr, jalovec.

Dekorace musí mít mystický a středověký nádech. Staré poháry, číše, stolní náčiní, ale také předměty připomínající čarodějnictví. Zvolte tmavé barvy, jako je černá, vínová, námořnická nebo fialová.

Velký krb zdobený přírodním kamenem a kovanými kovovými prvky je v gotickém interiéru vítán
Velký krb zdobený přírodním kamenem a kovanými kovovými prvky je v gotickém interiéru vítán (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při zařizování gotického interiéru pamatujte na jednoduchost, eleganci a atmosféru tajemna, a přeneste se do dávného středověku vhodným uzpůsobením svého interiéru.

Zdroj informací: adinfinitum.cz, my.designexpts.com, casopis.info

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Dekorace ze starých kartonových krabic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Staré kartonové krabice nemusí sloužit jen jako obalový materiál, ale lze z něj vyrobit spoustu dalších užitečných a dekorativních věcí.

Cesta Slivenec - Choteč

Dnes jsme se vydali na cestu Slivenec - Choteč, Podíváme se i na naučnou stezku.

Hrusice

Hrusice

Staré Hrady: Zámecký dobový obchod

Návštěva zámeckého dobového obchodu v zámeckém komplexu Staré Hrady

Přestavba chaty k celoročnímu bydlení

Přestavba chaty k celoročnímu bydlení

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.