Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Psychologie barev zkoumá, jak barvy v prostoru kolem nás ovlivňují lidské chování (nálady, pocity a fyzické zdraví). Myšlenka, že barvy mají schopnost nás ovlivnit, není nová, zajímali se o ni již ve starověkém Egyptě a Řecku. Dnes existuje již řada studií, ale stále ještě není vliv barev na člověka prozkoumán zcela dokonale. Pojďte se přesto s námi podívat na to, jakou roli mají barvy v interiérovém designu a jak tyto vědomosti můžete využít při tvorbě svého domova.

Psychologie barev zkoumá vliv barev, které nás obklopují, na naši psychiku
Psychologie barev zkoumá vliv barev, které nás obklopují, na naši psychiku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Psychologie barev v interiéru 

Psychologie barev v interiéru je možno využívat k tomu, abyste v interiéru dosáhli specifické nálady. Barvami totiž můžete potlačit nebo naopak povzbudit nějakou konkrétní činnost v místnosti. Vzhledem k tomu, že různé barvy vyvolávají různé pocity, je proto důležité předem přemýšlet o tom, jakou náladu chcete v dané místnosti vytvořit. Výběr barev do místnosti proto nepodceňujte. Vybírejte obezřetně. 

Jaké emoce vyvolávají barvy? 

Barvy ve skutečnosti ovlivňují každý náš bdělý okamžik, přesto si většinu z toho neuvědomujeme. Tyto reakce souvisí jak s přímo naučenými asociacemi, tak i s asociacemi z přírody. Věděli jste třeba, že čím dále žijí lidé od rovníku, tím pravděpodobněji preferují světlejší odstíny? Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, barva může vyvolat emocionální nebo fyziologickou reakci. Bylo třeba prokázáno, že zelená na pracovišti zvyšuje kreativitu až o 15 % a produktivitu o 6 %. Dále bylo prokázáno, že modrá snižuje krevní tlak a rychlost srdečního tepu, červená naopak srdeční frekvenci zvyšuje.

Barva je jedním z mnoha způsobů, jak do interiéru můžete vnést design inspirovaný přírodou, který může pomoci zmírnit stres a duševní únavu, podpořit soustředění a celkovou pohodu. Efektivní používání psychologie barev může pomoci podpořit pocit klidu, relaxace a pohody, což je zvláště důležité v místnostech, které jsou určeny pro odpočinek nebo spánek. Zvládněte proto použití psychologie barev v interiérovém designu, jen tím získáte.

Výběr barev by měl být vždy dobře promyšlen, a to nejen s ohledem na naše preference a umístění pokoje, ale i na další faktory, které ovlivňují to, jak se v něm pak budeme cítit
Výběr barev by měl být vždy dobře promyšlen, a to nejen s ohledem na naše preference a umístění pokoje, ale i na další faktory, které ovlivňují to, jak se v něm pak budeme cítit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak tedy využít psychologii barev ve svém interiéru?

Bílá patří k těm nejoblíbenějším

Bílá je spojena s čistotou, rovnováhou, harmonií, svěžestí, celistvostí a nevinností. V důsledku toho je bílá převládající barvou v minimalistickém interiérovém designu. Vidět ji proto můžete v celé řadě hotelů, nemocnic, letovisek, lázní, wellness center, kaváren a restaurací. 

Červená může vyvolat silné emoce

Červená je barva plná síly a energie, dokáže proto vyvolat silné emoce. Stimuluje smysly, díky čemuž je také vášnivá, ambiciózní a vzrušená. Nejlépe se hodí do restaurace typu rychlého občerstvení nebo tělocvičny. V závislosti na svém odstínu se však může hodit do jakéhokoliv stylu interiérového designu.

Hnědá dokáže zázraky 

Hnědá barva je světlejší a měkčí odchylka od červené. Díky tomuto přirozenému tónu a jemné uklidňující esenci dokáže dělat zázraky ve velkých prostorách, kde synchronizuje různé prvky. Uvolňuje smysly. Pozor, když je jí mnoho, zklidňuje někdy až příliš, což pak vede k nečinnosti a bezcílnosti! V kombinaci se zářivými tóny a dalšími přírodními odstíny může symbolizovat odolnost a jistotu.

Růžová je plná lásky 

Růžová je plná lásky, ženskosti a citlivosti. Jednoduché motivy a sofistikované designy mohou pozvednout růžovou barvu na novou úroveň v moderních trendech interiérového designu. Pokud ji navíc doplníte o přírodní nebo zářivé odstíny červené a bílé, získá rovněž na funkčnosti.

Žlutá může působit přehnaně

Žlutá je velmi pozitivní barva plná radosti, energie, mládí, optimismu a intelektu. V interiérovém designu dodá žlutá lidem v místnosti energii a dobrou náladu. Perfektně se hodí do retro projektu inspirovaného Bauhausem. Žlutá je také dobrá barva do bohémských nebo maximalistických interiérů. Pozor, když je jí ale v místnosti příliš mnoho, působí přehnaně, a proto je vždy lepší používat v malých dávkách a v akcentech.

Teplé barvy jsou spojeny se zcela jinými emocemi než studené barvy
Teplé barvy jsou spojeny se zcela jinými emocemi než studené barvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelená je spojená s přírodou

Zelená barva je spojena nejen s přírodou a růstem, ale i s penězi, harmonií a plodností. Dokáže v interiéru vytvořit pocit klidu a míru, takže je dobrou volbou pro prostory, kam lidé chodí relaxovat – jako lázně, ložnice, pracovny nebo meditační místnosti.

Oranžová podporuje chuť k jídlu 

Oranžová je velmi hřejivá barva, která podporuje apetit, optimismus, instinkt a společenství. Je proto ideální volbou pro prostory, kde se lidé stýkají, jako třeba kuchyně, jídelny a herny. Je velmi zajímavou barvou pro restaurace, protože vyvolává hlad a družnost – dokonalé duo pro ziskový byznys. 

Fialovou milují umělci a teenageři

Fialová barva je velice noblesní, luxusní, bohatá, kreativní a plná fantazie. Protože fialová inspiruje kreativitu, můžete ji přidat do šaten, převlékáren, uměleckých studií nebo do meditačních místností. Tato barva je oblíbená především u teenagerů, protože je inspiruje ke kreativnímu umění. Fialová dobře funguje i ve veřejných prostorách, kde přináší esenci klidu, elegance a luxusu. 

Modrá je nadčasová

Psychologie barev prozrazuje, že světle modrá uklidňuje – díky ní máte pocit, že máte vše pod kontrolou. Modrá je spojena s duchovnem, inteligencí a klidem. Safírové odstíny dodávají designu na důležitosti. Modrá barva je ideální pro koupelny, ložnice a společné obytné prostory. Lze ji použít všude, kde potřebujete dotek relaxace.

Tmavě modrá barva je spojována s úspěchem, elegancí, luxusem, důvěrou, sebevědomím, loajalitou a mírumilovností. Celkově vzato (ať světlá nebo tmavá modrá) se hodí ke všem moderním a současným trendům interiérového designu.

Šedá barva je kontroverzní

Šedá je barvou bezpečnosti, solidnosti, inteligence, klidu a jistoty. O účincích šedé barvy na lidskou mysl se vedou určité kontroverze. Při správném použití však i ona může mít pozitivní vliv. Nicméně, někteří lidé ji považují za depresivní. Šedou lze použít jako neutralizátor pro zářivé barevné kombinace. Vězte, že tmavě šedá na stěně působí vždy lépe než světle šedá. Pokud chcete šedou zakomponovat do vašeho interiéru, nejlepší způsob, jak toho můžete dosáhnout, je jednu šedou stěnu obklopit barevnými stěnami (bílými, žlutými nebo růžovými).

Světle šedá a stříbrná 

Světle šedá a stříbrná představuje sofistikovanost, high-tech, sílu, glamour a eleganci. Nicméně pokud můžete, vyhněte se světle šedé na stěnách. Zkuste ji do interiéru implementovat spíše v podobě nábytku, vnese tak do interiéru eleganci a sofistikovanost. 

Zlatá a starozlatá 

Zlatá je znakem triumfu, tradice, opulence, srdečnosti a bohatosti. Zlaté a hořčičné akcenty vnáší do prostoru eleganci a lehkou hravost. Starozlatá je přirozená, komfortní, uvolňující, strukturovaná a podporující. 

Místnost, v níž je černá na všech stěnách, působí ponuře
Místnost, v níž je černá na všech stěnách, působí ponuře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černá 

Černá je mystická, dramatická, sofistikovaná, silná a elegantní. Z psychologického hlediska může být celá černá místnost ohromující a ponurá. V kombinaci s červenou, bílou, modrou nebo téměř jakoukoliv jinou barvou poskytuje vynikající kontrast.

Zdroj informací: hindustantimes.com, rockfon.co.uk, foyr.com, mhanational.org

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Inspirace pro barvy v bytě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavíte, rekonstruujete, nebo jen chcete doma vyměnit barvy? V tom případě vás potěší náš host, se kterým si popovídáme o vhodných barvách do bytu.

Výroba servírovacího tácu z betonu

Jak vyrobit servírovací tác ze zbytku betonu jednoduše a rychle

Přípravky proti škůdcům a chorobám

Přípravky proti škůdcům a chorobám.

Patinování

Václav Postránecký si povídá s odborníkem o patinovaní.

Štědrovečerní tabule s nejmodernějšími barvami

Štědrovečerní tabule také podléhá módním trendům, letos zazáříte pudrově růžovou, mentolovou a stříbrnými odstíny šedé.

Zvládnete úplnou renovaci staré terasy?

Vypadá vaše terasa, jako když už má to nejlepší za sebou? Dřevo je šedé a poškozené, takže může do budoucna hrozit i úraz? Je načase s tím něco udělat.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.