Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Věnec na dveře můžete mít pro každé roční období a příležitost jiný. Nebo můžete vyrobit jeden ze sušených rostlin a mít ho pověšený na dveřích po celý rok. Takový věnec je neutrální, vhodný pro každou dobu a zároveň je vkusnou ozdobou. Pokud vás neomrzí, vydrží teplo i mráz. Jen by na něj nemělo pršet, to by brzy ztratil na kráse.

Vyrobte si věnec na dveře ze sušených rostlin
Vyrobte si věnec na dveře ze sušených rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Věnec na dveře pro každé období

Pokud si chcete pověsit na vchodové dveře věnec jako dekoraci, ale nechcete ho každou chvíli měnit za sezónní, zkuste pro výrobu použít sušené rostliny. Podmínkou pro trvalé uchování takové dekorace bude, aby vám na dveře nepršelo a nesněžilo – zkrátka mokro sušině neprospívá. Drobné vlhko zvládne, takové pouze urychlí jeho znehodnocení, ale nepoškodí věnec rázným způsobem, jako tomu je v případě deště. Takže pokud máte vchodové dveře pod stříškou, můžete se pustit do výroby věnce ze suchých rostlin.

Co budeme k výrobě potřebovat?

  • proutěný věnec, popř. proutky
  • sušené rostliny
  • provázek či vázací drát
  • nůžky

Věnec na dveře můžeme uvít

Korpus na věnec na dveře si můžeme zakoupit, dnes se dá sehnat v každém obchodě s hobby tématikou či v květinářství. Ovšem zajímavější bude, pokud si ho sami vyrobíme. K tomu nám postačí nastříhat si na zahradě několik proutků z keře. Použít můžeme i větvičky břízy, se kterými se dobře pracuje, a dají se snadno tvarovat. Zajímavě ovšem bude vypadat věnec z psího vína, tedy z rostliny přísavníku pětilistého, latinsky Parthenocissus quinquefolia. Tato popínavka je známá též jako loubinec. 

Další variantou je použití břečťanu, který stočíme v čerstvém stavu a necháme ho postupně na dveřích ve tvaru věnce uschnout. Ovšem ten nebude mít takovou trvanlivost, jako když použijeme již suché větvičky.

Věnec vytvoříme jednoduše tak, že pruty uchopíme na jednom konci, přes druhou ruku stočíme do kruhu a na několika místech stáhneme jutovým provázkem nebo vázacím drátem. Při použití drátu musíme dát pozor na ostré konce, které po uštípnutí zasuneme co nejvíc do nitra věnce, abychom se při práci neporanili.

Proutky svážeme provázkem
Proutky svážeme provázkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K dekoraci použijeme různé sušené rostliny – ty si můžeme v průběhu roku sami nasušit nebo je koupíme v hobby prodejně či květinářství. Vhodné jsou traviny, slaměnky, šípek, usušit si můžeme zlatobýl, ostrožku, glixii, řebříček, pestrovku či statici.

Rostliny si zkrátíme na potřebnou délku a postupně provázkem či drátkem navazujeme po celém obvodu věnce. Není potřeba klást rostliny příliš hustě k sobě. Proutěný korpus může tvořit součást vzhledu celého věnce na dveře. Ve spojení se sušenými rostlinami se bude dobře vyjímat.

Postupně navazujeme jednotlivé rostliny
Postupně navazujeme jednotlivé rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Můžeme si také vyrobit malé svazky kytiček, které postupně na věnec přivážeme. Způsobů, jak dekorovat věnec, který chceme pověsit na vstupní dveře, je mnoho. Záleží na naší fantazii i na tom, co máme zrovna po ruce. S květinovými svazky se bude lépe pracovat. Budou se snadno připevňovat ke korpusu a jeden takový díl zakryje mnohem větší část věnce.

Květiny střídáme se svázanými svazečky
Květiny střídáme se svázanými svazečky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na věnec nakonec připevníme stužku, ideální bude v přírodním tónu z juty, můžete ale také použít například stuhu s károvým či kostičkovým vzorem. Barvu v takovém případě volíme výraznou, která ale bude ladit s ostatními rostlinami na věnci. K červenému šípku si můžeme dovolit červenozelenou kostku apod. Zelená je v tomto případě brána jako neutrální barva, která podpoří ostatní barvy v dekoraci.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

Věnec z podzimního kvítí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyzkoušejte si výrobu věnce z podzimního kvítí.

Letní věnec na dveře

Letní věnec na dveře nemusí být jen ze živých květin. Můžete kombinovat květiny živé s umělými, okrasné rostliny s bylinkami nebo lučními květy.

Vyrobte si nevšední šálový věnec nebo vánoční židli

Vánoční věnec na dveře a vychytaná vánoční výzdoba se svící ze staré židle.

Vánoční věnec - domovní znamení

Rady, jak si doma vyrobit vánoční věnec na domovní dveře aneb tzv. domovní znamení

Věnec na dveře

Věnec na dveře s živými květinami je vhodná dekorace po celý rok. Zjistíte, jak do věnce naskládat a zadrátovat živé květiny, nejlépe macešky a jak pomocí mechu vyplnit mezery mezi květinami.

Výroba závěsného věnce

Jak vyrobit závěsné věnce jednoduše a rychle? Návod ukáže paní Martina Veisová.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.