Komíny – sanace a opravy

Komín společně se schodištěm jsou odjakživa považovány za srdce a páteř domu. Přitom komín slouží k odvedení spalin do kouřového hrdla zdroje tepla. Aby vše probíhalo bezpečně, jsou nutné pravidelné revize komínů. V případě zjištění závad je nutné provést jejich opravu či sanaci.

(Zdroj: archiv redakce)

Mezi nejčastější závady komínů, a to starých jednovrstvých, patří netěsnost komínového pláště. Ta následně způsobuje zhoršení komínového tahu a snížení účinnosti spotřebiče. Navíc vede k nebezpečnému průniku spalin do přilehlých prostor. V pořadí druhou nejčastější závadou je prosáknutí či dokonce promočení komínového pláště a jeho narušení dehtem.

Při sanaci takto poškozeného komína je nejdůležitější odstranit příčinu takovéhoto poškození. V tomto případě to může být špatná kvalita paliva anebo nesprávná funkce spotřebiče paliv. Bez odstranění příčiny závady by oprava neměla žádný význam.

Před samotnou rekonstrukcí komína by jej měl prohlédnout odborník. Ten by měl přesně určit, způsob rekonstrukce, případně typ komínové vložky, která má být v daném případě použita. Dále odborník stanoví výpočtem velikost komínového průduchu. Ta je důležitá pro bezpečný odvod spalin do ovzduší a také zabezpečí hospodárnost provozu připojeného spotřebiče paliv. Jestliže jste svěřili tuto rekonstrukci specializované firmě, ta by vám měla poskytnout záruku pět i více let.

Komíny – sanace a opravy
Komíny – sanace a opravy (Zdroj: archiv redakce)

Nejjednodušším a také nejspolehlivějším způsobem rekonstrukce jednovrstvého komína je jeho vyvložkování komínovou vložkou. Tak se vytvoří komín vícevrstvý.  Pro připojení spotřebičů na kapalná a plynná paliva je tato možnost rekonstrukce jediná. Pro spotřebiče na paliva tuhá, je tento typ rekonstrukce přinejmenším velmi vhodný. Jelikož vložkováním se průduch komína zmenší, je takováto rekonstrukce podmíněna dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu. Pokud je stávající průřez komínového průduchu nedostačující, je potřeba jej zvětšit, například frézováním.

Správná volba materiálu komínové vložky je při rekonstrukci nejdůležitější. Z pohledu použití jsou nejuniverzálnější keramické komínové vložky. Jsou totiž použitelné pro všechny druhy paliv. Dají se však použít i komínové vložky kovové – pevné nebo ohebné. ČSN 73 4201 tabulkou v příloze A určuje kvalitu materiálu pro kovové komínové vložky. Keramické vložky nepodléhají korozi, a tak jsou z hlediska životnosti výhodnější. Na trh se však již dostávají i netradiční materiály, patří mezi ně pevné a ohebné komínové vložky z plastu a z kompozitního materiálu. Ty z plastických hmot disponují vysokou odolností vůči kondenzátům spalin.

Komíny – sanace a opravy
Komíny – sanace a opravy (Zdroj: archiv redakce)

Oprava komína vyžaduje důsledný postup, navíc je nutné přihlížet při ní na celkovou míru poškození konstrukce. Oprava pláště komínového tělesa zahrnuje odstranění omítky komínového zdiva a vyškrabání spár ve zdivu do hloubky 3 cm. Poté se komínové zdivo omítne znovu, a to jakostní omítkou, která po zatvrdnutí nesmí vytvořit trhlinky. Zde nacházejí své využití malty s plastifikátory anebo vyztužení maltové vrstvy rabicovým pletivem.

Mějte na paměti, že za stav komínů je zodpovědný majitel objektu a za bezpečný provoz spotřebiče odpovídá jeho uživatel. Na komín tudíž nelze pohlížet jako na bezúdržbové zařízení.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: chimney-duct.com, finedesignlandscaping.com, highschimney.com, structuretech1.com, scarlettchimney.com, 100acrewoodhouse.com, calderlead.co.uk, d.lib.ncsu.edu, chimneyresource.com, diyreviews.net, fireplacevillage.net, highschimney.com, lindbjergchimney.com, raleighroofcontractor.blogspot.com

Publikováno: 19.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Fachmani se pustili do instalace komínových vložek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Komín je konečně celý oplechovaný řemeslníky od ROKA komíny a tak se fachmani spolu s nimi pustili do instalace komínových vložek. Dozvěděli jsme se od nich, jaký je postup při instalaci těchto komínových vložek.

Využití komínové stavebnice

Reportáž o tom, jak se využívají komínové stavebnice, jaké jsou její výhody, v případě, že nemůžeme využít komínové stavebnice je možné využití komínových systémů, jejich popis, jak často se musí komíny čistit.

Komínová vložka

Proč široký komín netáhne a jak tuto chybu napravit pomocí komínové vložky.

Údržba komínů

Komín je důležitý především v době, kdy je topná sezóna. V létě o něm ani nevíme. Přesto právě mimo topnou sezónu bychom měli řešit jeho čištění a případné opravy.

Díky počasí se nám zkomplikovalo oplechování komína, až opadne sníh, budeme pokračovat

Aby komín dlouho vydržel a byl nehroutil se, je důležité jej tzv. oplechovat. Jednoduše řečeno, zabalit ho celý do plechu. Jelikož ale bylo v Tišících tuto zimu hodně sněhu, nebylo možné oplechování provést. Proto nám technici ze společnosti Střechy Bohe

Tipy pro efektivní údržbu komínu

Reportáž o čištění komínu, proč musíme komín čistit, jak často je nutné ho čistit...

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.