Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Pomalé vaření šetří náš čas, který bychom jinak trávili poskakováním v kuchyni. Kromě tohoto bonusu navíc získáme pokrmy, které budou mít dokonale vyladěnou chuť i konzistenci. Pro pomalý způsob vaření se používají pomalé hrnce. Jaké jsou jejich výhody a jak nám mohou pomáhat v každodenním životě, se dozvíme právě v tomto článku.

Pomalé vaření je zdravé i pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomalé vaření je zdravé i pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomalé vaření v pomalém hrnci

Pomalé vaření je velice oblíbenou formou přípravy zdravého a chutného jídla. Pro jeho realizaci potřebujeme pouze pomalý hrnec. Nejedná se o žádnou převratnou technologii. Pomalý hrnec nás provází v kuchyni již zhruba od poloviny 20. století. Šetří nám peníze i čas strávený v kuchyni, a navíc se velice snadno čistí. Jedná se zkrátka o plnohodnotného pomocníka, díky kterému můžeme v této uspěchané době připravit úžasné jídlo plné vitaminů a vyladěných chutí.

Pomalý hrnec je elektrický hrnec, do kterého jednoduše naskládáme veškeré potřebné suroviny, a po zapnutí už pracuje za nás. Po celou dobu vaření si udržuje konstantní teplotu těsně pod bodem varu a zcela sám za nás připraví oběd či večeři. Během několika hodin tak máme uvařeno – nemusíme nic míchat, kontrolovat ani podlévat.

Díky tomu, že hrnec udržuje nižší konstantní teplotu, se jídlo připravuje mnohem šetrněji. Doba pomalého vaření je sice poměrně dlouhá, ale vzhledem k tomu si potraviny zachovají maximální množství živin. Můžeme se tak těšit na zdravé jídlo plné chuti.

Potraviny si ponechávají své živiny
Potraviny si ponechávají své živiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z čeho se skládá hrnec na pomalé vaření

Hrnec pro pomalé vaření se skládá z 3 základních částí. Jednou z nich je spodní elektrický kotel, který zajišťuje ohřev a udržuje konstantní teplotu hrnce. Součástí kotle je samozřejmě termostat společně s časovačem. Uvnitř hrnce najdeme vyjímatelnou kameninovou nádobu. V této nádobě dochází k samotnému vaření. Vzhledem k tomu, že ji můžeme z hrnce pohodlně vyjmout, můžeme uložit uvařený pokrm do ledničky. Vnější část hrnce je tvořena kovovým obalem s držáky. Jedná se vlastně o ochranný plášť.

V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky
V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomalé hrnce se liší podle přidaných doplňků. Některé mohou být navíc vybaveny displejem, který nám zobrazuje zadané parametry po celou dobu vaření, přednastavenými programy či automatickým vypnutím hrnce. Hrnce pro pomalé vaření mohou být také vybaveny časovačem nebo funkcí udržování teploty. Skvělý je odložený start. Dopředu si můžeme naplánovat přípravu obědu, který se uvaří zcela sám. Odloženým startem tak můžeme docílit přípravy jídla, které bude hotovo ve chvíli, kdy se vrátíme třeba z práce. Pomalé hrnce jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli, jež bývá často barevně upravena.

Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje
Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vybrat hrnec na pomalé vaření

Sortiment hrnců na pomalé vaření se stále rozšiřuje. Vyznat se v džungli bohaté nabídky je stále obtížnější, ale existuje několik parametrů, které by nám při koupi neměly uniknout. Při výběru hrnce bychom se měli zaměřit na funkce, které přímo ovlivňují samotnou práci s přístrojem i jeho funkčnost.

V první řadě by nás měl zajímat příkon. Obvykle se tato hodnota pohybuje kolem 250 W, což dělá z pomalého hrnce i přes dlouhou dobu vaření úsporného pomocníka. Hledisko, jež nesmíme podcenit, je objem, který samozřejmě volíme podle počtu strávníků, pro něž budeme nejčastěji pokrm připravovat.

Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat
Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímat by nás měl i použitý materiál hrnce. Nejen, že zajišťuje odolnost celého přístroje, ale navíc dotváří i jeho kompletní design. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na jednotlivé funkce, kterými je pomalý hrnec vybaven. Pomalé hrnce se v současné době vyrábí buď s manuálním ovládáním, nebo digitálním. U digitálního pomocníka můžeme přímo na displeji kontrolovat zadané hodnoty i čas zbývající do konce přípravy jídla.

Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření
Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč volit pomalé vaření

Nespornou výhodou pomalého vaření je absence tuků a minimální množství použité soli. Vaření se tak stává velmi zdravým. Jedná se o ideální způsob úpravy surovin, jak z hlediska zdravotního, tak i pro příznivce nejrůznějších diet.

V pomalém hrnci můžeme připravit celou řadu zajímavých jídel počínaje polévkami přes omáčky po guláše. To však není zdaleka všechno, co tento pomocník umí. Zvládá i přípravu všech druhů zeleniny a masa na nejrůznější způsoby, ale i výrobu marmelád, povidel či dezertů. Pomalý hrnec je zkrátka univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni.

Zdroj informací: www.tophrnce.cz; www.mojipomocnici.cz; www.gourmetacademy.cz; www.alza.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Je hrnec opravdu jako hrnec? A jak se vaří linguine?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké nádobí se v kuchyni používá? Jaký hrnec použít a na co?

Finta do kuchyně - vaření vajec

Finta do kuchyně - vaření vajec

Jak vyčistit filtr digestoře

Láďa Hruška představuje vychytávku, se kterou snadno vyčistíte filtr Vaší digestoře pomocí sody.

Meruňková marmeláda

Meruňková marmeláda

Hrnce firmy Potten & pannen

V této reportáži se podíváme na hrnce firmy Potten & pannen. Představit nám je přišel pan Pavel Staňek.

Drátování hrnců

O drátování hrnců

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?