Jak budovat vztah s vaší kočkou?

Budovat vztah s kočkou je běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Ne každá kočka je nadšená přítomností člověka ve svém "teritoriu", některá je vysloveně plašanka, jiná nekomunikativní. Trpělivost a pozorování je klíč k úspěšnému spojení. Respektujte území své kočky a pokuste se o neverbální komunikaci – tedy jakési vytvoření sdíleného jazyka, kterému budete vy i kočka rozumět. Nabídněte svým mazlíčkům odměny a povzbuzení nebo vytvářejte společné rituály.

Dobrý vztah s kočkou si majitel musí doslova zasloužit
Dobrý vztah s kočkou si majitel musí doslova zasloužit (Zdroj: Martina Pilzová)

Budujte si vztah s kočkou a nepokazte si jej

Když kočka přijde jako nový návštěvník do vašeho domu, je z toho všeho sama vyjevená. Ocitla se sama v neznámém prostředí plném cizích pachů, které navíc nemusí být všechny zcela příjemné. Kočka se cítí zmatená, vystrašená a nejistá. Její reakce tak mohou být překvapivé a nevypočitatelné.

V první řadě, když doma kočku vyndáte z přepravky, jí nechte vše očuchat, všude se protáhnout, poznat každou skulinu domu a samozřejmě vyznačit své teritorium. Tím dáte kočce najevo, že jí své působiště nabízíte k dispozici. 

Pokud se vaše kočka cítí být v bezpečí a chráněná, tak vás bude mít ráda ještě více
Pokud se vaše kočka cítí být v bezpečí a chráněná, tak vás bude mít ráda ještě více (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dalším krokem je, dopřát kočce bezpečné útočiště, místo, odkud může tiše pozorovat okolí a o nových vjemech důkladně popřemýšlet. Nesnažte se jí hned nasměrovat do pelíšku, který jste jí určili. Místo kočce nemusí vyhovovat a prvotní třenice váš vztah s kočkou opravdu nevylepší. Kočka totiž pravděpodobně zaleze do nejtemnějšího, koutu nebo se vyšplhá na tu nejvyšší skříň. Nechte ji být, objeví se sama, jakmile dojde k názoru, že jí u vás nic nehrozí.

V době, kdy se kočka stane novým členem domácnosti, musíte mít pro ni připraveno všechno nezbytné k jejímu spokojenému životu – především stabilní místo, kde bude mít mističky na krmivo a vodu, a další místečko pro kočičí toaletu. 

Hlaďte vaši kočku po celém těle, abyste zjistili, na kterých místech po těle má pohlazení nejraději
Hlaďte vaši kočku po celém těle, abyste zjistili, na kterých místech po těle má pohlazení nejraději (Zdroj: Martina Pilzová)

Nezoufejte, pokud kočka vaši snahu o pelíšky, škrabadla, kočičí hračky a další "nezbytné" doplňky bude bojkotovat. Jejich hloubavá a zvídavá povaha jim velí si nacházet pro nás až nepochopitelná místa k odpočinku. Nepohrdnou zejména všemi typy lepenkových krabic, a zde obzvlášť platí, že čím menší, tím lepší. 

Jakmile se u vás kočka zabydlí, přijde se seznámit s členy rodiny. Až kočka přijde sama a přátelsky si o vás začne otírat čelo, dejte jí najevo svou náklonnost a fakt, že u vás je v bezpečí. Vztah s kočkou je na dobré cestě. Kočka prostě potřebuje svůj čas, a když ho dostane, bohatě se vám v budoucnu odmění svou vrnivou přítomností. V žádném případě za ní ale neběhejte a nenuťte kočku se s vámi mazlit, pokud ona nechce. Výsledkem bude nejspíš naštvaná číča a vaše tvář či ruka, ozdobená parádním škrábancem.

Aby kočky žily spokojeným a zdravým životem, tak potřebují lásku
Aby kočky žily spokojeným a zdravým životem, tak potřebují lásku (Zdroj: Martina Pilzová)

Kočky mají rády svou rutinu. To znamená nestěhovat je z místa na místo, nestěhovat jejich záchodky a krmítka. Neměňte také výrazně jejich krmicí návyky a značky krmiva – to udělejte pouze v případě, že kočkám vysloveně nechutná.

A jak poznat, že se vztah s kočkou nevyvíjí příznivě? Kočka umí dát velmi jasně najevo, kde jsou vaše hranice "vlezlosti" do jejího osobního prostoru. Mezi nejznámější patří zploštělé uši, divoce mávající ocas nebo extrémně stažené panenky. Tlumené bublavé mručení, syčení a prskání je už jen krůček od toho, aby vás kočka vyexpedovala ze své blízkosti.

I když jsou kočky samostatní tvorové, tak potřebují pozornost člověka a péči
I když jsou kočky samostatní tvorové, tak potřebují pozornost člověka a péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vztah s kočkou upevnit?

Kočce se vyplatí podlézat. Uplácejte ji pamlsky a láskyplnou péčí. Kočka si velmi rychle zvykne, že když vám dá najevo náklonnost, bude odměněna nějakou malou dobrotou. Naučte se ale najít vhodný konsensus, abyste si z kočky nevykrmili Otesánka.

Dalším způsobem, jak si vztah s kočkou upevnit, je hra. Kočky si většinou rády hrají s čímkoliv, co šustí, a co mohou to bez obav rozsápat a zneškodnit. Jejich pud lovce jim velí skočit prakticky po všem, co se hýbe a mohlo by být potenciální večeří. Tradiční mašličky a papírky můžete nahradit moderním laserovým světélkem a kočka bude v sedmém nebi. Trpělivost přináší dobrý vztah s kočkou. Když bude ochotná si s vámi hrát a nechá se pohladit, máte vlastně vyhráno. 

Nejjednodušší způsob, jak si vaši kočku získáte, je přes lásku k jídlu
Nejjednodušší způsob, jak si vaši kočku získáte, je přes lásku k jídlu (Zdroj: Martina Pilzová)

Zásadně se nesnažte být ukvapení. Kočka je tvor, který má na všechno dost času – tedy i na vás. Seznamování s kočkou může být běh na dlouhou trať. Některé k vám přilnou hned, jiné budou potřebovat týdny. Vztah s kočkou si nevybudujete ze dne na den, ale jakmile si vás kočka oblíbí, získali jste dokonalého společníka, který vás bude okupovat. Zanechá za sebou nesmazatelnou stopu, i když mnohdy jen v podobě chlupů na všem oblečení a prakticky na všem, na co se jen podívá.

Chovejte se k vaší kočce jako k nezávislému zvířeti, objevujte jedinečnou osobnost vaší kočky, naučte se a respektujte řeč těla vaší kočky a udržujte svou kočku v bezpečí. Tak vztah s kočkou neutrpí šrámy.

Zdroj informací: catio.cz, roedorium.com, wikihow.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Chování pro zvyšování sebevědomí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přirozené sebevědomí by měl mít každý pes. Proto nebude od věci naučit se některé triky, jak psovi zdravé sebevědomí dodat formou hry.

Venčení kočky domácí

Venčení kočky domácí

Správný výběr krmiva pro kočky

Správný výběr krmiva pro kočky.

Výsadba vodních rostlin

Vysazování miniaturních leknínů do nádob.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka, obří mazel i šéf. Jaký je její chov?

Chov perských koček

Jiří Slabý ukazuje perské kočky a vysvětluje, jakou jim věnovat péči.

ČTĚTE DÁLE

Jak budovat vztah s vaší kočkou?
Jak budovat vztah s vaší kočkou?

Mazlíčci

Stojíte před prvními kroky, jak navázat vztah s kočkou a vytvořit ideálně lásku na celý život? Co je hlavní motto? Dejte jí prostor a k ničemu ji nenuťte!

Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba
Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mazlíčci

Mainská mývalí kočka zaujímá dominantní místo ve skupině velkých plemen koček. Jsou to přátelské a klidné kočky, které trochu, ale zbytečně budí respekt.

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.