Příprava sekačky na novou sezónu: Na co nezapomenout?

Sekačky je vždy třeba náležitě zazimovat. Ne každý to však během podzimního shonu stihne, případně spoléhá na čas a energii jara. V tuhle dobu se opravdu dá ještě leccos zachránit. A máte dvě možnosti. Svou sekačku můžete svěřit do rukou odborného servisu, což je vždycky jistota, nebo si poradit svépomocí. Jak? To vám prozradí následující řádky.

Příprava sekačky na novou sezónu: Na co nezapomenout?
Příprava sekačky na novou sezónu: Na co nezapomenout? (Zdroj: Shutterstock)

Co obnáší příprava zahradní sekačky na sezónu?

Čištění sekačky

Sekačka by měla být čistá již z podzimního období. Jedině důkladným vyčištěním jste si mohli zajistit, že sekačka nezačala korodovat. Pokud jste to na podzim neudělali, očistěte sekačku nyní. Bude potřeba odstranit trávu, prach, hlínu, a to jak z nože a vyhazovacího tunelu, tak z koše. Ten by měl zůstat bez nečistot včetně otvorů, ze kterých proudí vzduch. Pokud se vám bude koš kvůli nedůkladnému vyčištění ucpávat, sekačka nebude nabírat trávu tak důkladně, jak by mohla, a vaše práce bude marná a pomalá.

Kontrola nože

Někdy je nutné nůž vyměnit za nový. Zejména v případě, kdy je nějak poškozen, je ohnutý nebo tupý. Jindy postačí nůž přebrousit a vyvážit. S takovým nožem se vám bude pracovat jedna radost. Broušení i vyvážení je vždy lepší nechat na expertech v servisu.

S tupým nožem se vám bude sekat daleko hůře a trávník podle toho bude vypadat. Bude spíše otrhaný nežli posekaný. Sekačka bude trpět jakbysmet, její výkon bude nízký a vy se zbytečně nadřete. S nevyváženým nožem se to má ještě jinak. Ten vám sekačku může rovnou poničit a snížit její životnost. Bude způsobovat nadměrné zatížení motoru, ložisek a celého stroje.

Kontrola vzduchového filtru

I tato záležitost, pokud byste ji opomenuli, vám může přinést poničení motoru a zkrácení jeho života. Totiž to, jak sekačkou proudí vzduch, je alfa a omega celé práce. Na vzduchový filtr proto myslete alespoň jednou ročně. Kontrolujte jej vícekrát, pokud pracujete v prašném prostředí (je-li třeba v sezóně více sucho).

Výměna benzínu v sekačce

S výměnou paliva neváhejte, postaráte se tak o poklid celého období bez zanešeného systému. A že vám starty půjdou od ruky, to bude záruka. Proč se palivo musí měnit? Pokud stálo v sekačce přes zimu, mohla do něj vniknout voda, což si nepřejeme. V současných sekačkách se navíc může usazovat přidaná biosložka.

Výměna a doplnění oleje

Benzínové sekačky volají ještě po jedné tekutině, a to po oleji. Jednou za rok olej měňte úplně, ovšem vždy, před každým použitím, hlídejte jeho doplnění. Jen tak ochráníte motor před trvalým poškozením.

Příprava sekačky na novou sezónu: Na co nezapomenout?
Příprava sekačky na novou sezónu: Na co nezapomenout? (Zdroj: Shutterstock)

Drží šrouby? Mažou maziva?

Aby sekačka pracovala, jak má, je nutné, aby vše sedělo pevně na svých místech. Prohlédněte utažení spojů, promazání kol a lanek. Co je potřeba, to dotáhněte a promažte.

Kontrola svíčky v sekačce

Málo zanesenou svíčku stačí otřít nebo vyměnit za novou. Svíčka nesmí být černá. Kdyby tomu tak bylo, motor nepracuje správně. V tu chvíli přichází na řadu servis. Do motoru byste se určitě neměli pouštět sami.

Přenechte péči o sekačku profesionálům

Pokud si na předsezónní servis sami netroufáte, můžete svůj stroj svěřit do rukou profesionálů v servisu zahradní techniky. Vyškolení technici vše výše uvedené zajistí a sekačku vám vrátí v optimálním stavu. Vy se pak budete moct pustit rovnou do prvního sečení.

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak v nadcházející sezóně správně udržovat sekačku

Víte, jak správně udržovat sekačku v jarní sezoně?

Zahradní sekačky

Zahradní sekačky

Výběr sekačky na trávu

Výběr sekačky na trávu

Jak vybrat travní sekačku s pojezdem

Jak vybrat travní sekačku s pojezdem

Domácí kutil: motorová vozidla pro děti

Ukázka po domácku sestavených retro motorových vozidel pro děti.