Prodlužte terase život – ochraňte ji před vlhkem

Ochrana terasy před vlhkostí je stěžejní pro to, aby vydržela dlouho v kondici, a vy jste ji mohli naplno využívat pro relax i zábavu. Jak ji před vlivem vody a vlhkosti chránit?

Ochrana terasy před vlhkostí jí prodlouží život
Ochrana terasy před vlhkostí jí prodlouží život (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč je ochrana terasy před vlhkostí důležitá?

Ochrana terasy před vlhkostí je nezbytná pro její dlouhou životnost. Vlhkost na terase může způsobit různé problémy, jako je poškození materiálů – to zahrnuje hnilobu dřeva, korozi kovových prvků nebo výskyt plísně na povrchu terasy. Navíc může vlhkost vytvořit nezdravé a nepříjemné prostředí pro pobyt na terase a váš odpočinek. Všechny tyto problémy pak zvyšují náklady na opravy a údržbu.

Mokrá místa mohou znamenat problém
Mokrá místa mohou znamenat problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když ochrana terasy před vlhkostí není

Ochrana terasy před vlhkostí je důležitá především v případě dřevěné terasy – pokud totiž vlhkost dřeva přesáhne určitou hodnotu, stane se oblíbeným terčem dřevokazného hmyzu i hub. Pro hmyz je tato hranice nižší, a to 15 %, houby objevíte obvykle až při vlhkosti 20 % a více. Při dlouhodobé vlhkosti se pak dřevo může deformovat – vlnit, a dokonce praskat. Můžete tedy pozorovat následující:

  • výskyt plísní a hub
  • hnijící dřevo
  • deformity terasových prken
  • vodu stojící na povrchu terasy po dešti

Co obnáší ochrana terasy před vlhkostí?

Když se řekne ochrana terasy před vlhkostí, můžete si pod tímto pojmem představit několik možností. Jde o použití impregnačních prostředků, lazur či ochranných olejů, které výrazně prodlouží životnost terasových prken.

Sanační nátěry chrání dřevo před biologickými škůdci, podle označení účinkují každý na jiný problém – FB je proti houbám, P je proti plísním, IP proti hmyzu. Následně je třeba ještě vybírat podle toho, kde je dřevo umístěné, a to od konstrukčně chráněného dřeva až po dřevo nechráněné.

Krycí nátěry či lazury vám dovolí zachovat přirozenou barvu dřeva, ale také mu dát, jakoukoli barvu si zamanete. Kromě barvy ale dřevěným prknům zajistí ochranu. Myslete ale přitom na to, že barva se na nejvíce namáhaných místech ošoupe, ochodí a bude třeba ošetření provádět častěji než například u oleje jednou ročně.

Ochranné nátěry pravidelně opakujte
Ochranné nátěry pravidelně opakujte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oleje jsou hojně používaným prostředkem k ošetření dřeva nejen na terase. Zvýrazní jeho přirozenou kresbu, zároveň pronikají hluboko do struktury dřeva a odpuzují vodu a nečistoty, čímž terasu chrání. Zabraňují tvorbě trhlin na povrchu a také brání vzniku šedé patiny. Protože se vsakují a netvoří na povrchu silnou vrstvu, nedochází u nich k olupování či odírání. Olej pak můžete využít i na další dřevěné prvky v zahradě. Ošetření je třeba provádět pravidelně, minimálně jednou do roka.

Chraňte terasu už při stavbě

Ochranu před vlhkostí zajistíte už ve chvíli stavby, je to takzvaná konstrukční ochrana. Patří do ní dostatečně velký přesah střechy, který ochrání jak sloupy a stěny, tak z velké části i podlahu. Dřevo by mělo být umístěno alespoň 300 mm nad zemí, aby bylo co nejméně zasahováno zemní vlhkostí. Svou práci odvedou také distanční podložky, které se vkládají mezi jednotlivá prkna do míst, kde se kříží s hranoly, vzniká díky nim tenká spára. Tou může proudit vzduch, a dřevo tak lépe dýchá a vysychá.

Po dešti kontrolujte stav terasy
Po dešti kontrolujte stav terasy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana terasy před vlhkostí znamená taky pravidelnou údržbu

Žádná ochrana terasy před vlhkostí nebude dokonale fungovat, pokud nebudete povrch pravidelně udržovat. Jen včasné nalezení a řešení problémů s vlhkostí zabrání vážnějším škodám a prodlouží životnost terasy.

  • Terasu pravidelně kontrolujte po dešti či sněhových nadílkách, zda se na povrchu nedrží voda. Hledejte také výskyt plísní, mokrého dřeva či pokřivená prkna.
  • Odstraňujte nečistoty, které na terase zůstávají – ať už jde o napadané listí nebo jehličí atd. Ty mohou bránit odtoku vody a vysychání dřeva.
  • Na povrch pravidelně nanášejte vybraný prostředek na ochranu před vlhkostí.

Zdroj informací: ispas.cz, obi.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na vstup na terasu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chcete mít propojený byt s terasou? A víte, jak toho docílit?

Ošetření dřevěné terasy

Ukážeme Vám, jak dřevěnou terasu vyčistit pomocí tlakové myčky, následně jak natřít barvou, kterou rozmícháme spirálovým míchadlem a natřeme štětcem, nebo válečkem.

Ochrana proti bodavému hmyzu

Jak se ochránit před bodavým hmyzem?

Přípravky proti mravencům

Přípravky proti mravencům

Půdopokryvné růže

Dnes si řekneme něco o půdopokryvných růžích. Můžete se těšit na pana Václava Macháčka.

ČTĚTE DÁLE

Prodlužte terase život – ochraňte ji před vlhkem
Prodlužte terase život – ochraňte ji před vlhkem

Terasa

Účinná ochrana terasy před vlhkostí je důležitá pro to, aby dřevěná prkna zůstávala dlouho bez poškození. Jaké prostředky pro její ochranu existují?

Posezení na terase i v chladném počasí? S ohřívačem vám bude teplo
Posezení na terase i v chladném počasí? S ohřívačem vám bude teplo

Terasa

Podzimní večery jsou nádherné. Zapadající slunce halí krajinu do zlata a vy byste si končící den rádi vychutnali na terase, jenže je příliš velká zima? S ohřívačem vám na ní bude krásně. Jaký vybrat?

Prosluněná a zastřešená terasa
Prosluněná a zastřešená terasa

Terasa

Dnes je standardním příslušenstvím rodinného domu venkovní místo pro odpočinek. Proto se v posledních letech roztrhnul pytel se systémy zastřešení teras. Vzhledem k trvanlivým materiálům je nejlepším řešením hliníková konstrukce.

Využijte dokonale venkovní prostor a vytvořte si letní bydlení na zahradě
Využijte dokonale venkovní prostor a vytvořte si letní bydlení na zahradě

Terasa

Máte-li to štěstí, že si budete užívat teplé dny na zahradě (i kdyby byla sebemenší) a chcete ji vyšperkovat na novou sezonu, jste jistě na lovu nápadů a inspirací. Možná jsou ty naše pro vás jako stvořené.

Bioklimatická pergola: 3 otázky, které určí, jestli ji potřebujete
Bioklimatická pergola: 3 otázky, které určí, jestli ji potřebujete

Terasa

Pohyblivost, světlo a vzduch. To jsou ve stručnosti tři stěžejní oblasti, kterými byste se měli zabývat. Prozradí vám totiž, jestli je bioklimatická pergola pro vás to pravé, nebo vám postačí levnější řešení.

Venkovní dlažba k bazénu i na terasu
Venkovní dlažba k bazénu i na terasu

Terasa

Jaro je tu a s ním přišel i čas na úpravy a změny na vaší zahradě či terase. Kromě klasických činností, jako je ošetření dřevěného nábytku, vyčištění grilu nebo koupě nových truhlíků, jsou jarní měsíce ideální pro úpravy terasy, pergoly i bazénu a jeho okolí.

Vybíráme dlažbu k bazénům
Vybíráme dlažbu k bazénům

Terasa

Plánujete-li letos stavbu bazénu, máte nejvyšší čas začít, pokud chcete stihnout sezónu. Nedílnou součástí bazénu je i jeho nejbližší okolí, které často přechází v terasu. Jestli jste se nerozhodli, jaký materiál tam položíte, máme pro vás inspiraci.

Jak nasvítit zahradu? Nízkonapěťové osvětlení je bezpečné a jednoduché na instalaci
Jak nasvítit zahradu? Nízkonapěťové osvětlení je bezpečné a jednoduché na instalaci

Terasa

Nasvícená zahrada je nejen krásná, ale také praktická. Nemusíte už klopýtat s baterkou po cestičkách a lekat se každého stínu. Navíc se můžete kochat osvětlenými zákoutími, které tak získají naprosto nový rozměr. A světýlka rozvěšená na terase vykouzlí pravou romantiku letních večerů. Na to vše je ideální nízkonapěťové zahradní osvětlení.

Soukromá džungle, pracovna i wellness. Kolik zaplatíte za zimní zahradu svých snů?
Soukromá džungle, pracovna i wellness. Kolik zaplatíte za zimní zahradu svých snů?

Terasa

Vhodně zařízená a vybavená zimní zahrada zajímavě rozšíří váš životní prostor. Může být vaším stálezeleným útočištěm a druhým obývákem pro trávení volných chvil uprostřed přírody. Nabídne posezení v křesle s oblíbenou knihou nebo neotřelé stolování. Jak ji zařídit? Poradíme vám!

Udělejte si luxusní terasu z přírodního kamene. Podle našeho návodu ji zvládnete svépomocí
Udělejte si luxusní terasu z přírodního kamene. Podle našeho návodu ji zvládnete svépomocí

Terasa

Kámen je přírodní materiál, který prakticky bez údržby vydrží věky. Navíc si spolu s ním domů přinesete i kus přírody a budete se tak cítit mnohem příjemněji. Pokud se právě chystáte budovat terasu, pak kámen je pro ni jako stvořený. Přinášíme návod, jak si ji postavíte úplně sami.

Koberec na zahradu? Proč ne!
Koberec na zahradu? Proč ne!

Terasa

Koberec v obývacím pokoji je pro nás už samozřejmostí, navozuje pocity pohodlí a tepla. Stejný luxus si můžete dopřát ale i na terase. Pojďte se s námi podívat, proč budete z koberce na terase nebo zahradě nadšení.

Vydlážděte si terasu přírodním kamenem. Poradíme vám, jak na to
Vydlážděte si terasu přírodním kamenem. Poradíme vám, jak na to

Terasa

Chcete-li terasu přirozeně začlenit do zahrady, slaďte ji s materiály používanými na zahradě a stylem domu. Přírodní kámen se hodí do moderního i venkovského stylu. Naštěstí pokládka terasy z kamene není vůbec náročná, ale určitá pravidla vyžaduje. Jaká to jsou?