Technika patinování a krakelování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Romana Benešová nám představí techniku patinování a krakelování. Patinovat můžete všechny materiály - sklo, kachlík, dřevo, kov, mušle, korálky. Na připravený podklad nanesete 1 mm silnou vrstvičku podkladového laku v mléčné barvě. Po vyschnutí mléčná barva zmizí a celý povrch zprůhlední. Na to nanesete praskací lak, který po 10 minutách začne praskat. Nakonec na to nanesete tmavší barvu, kterou ihned setřete. Barva ulpí pouze v prasklinkách a vytvoří patinovaný vzhled. Pomocí způsobu nátěru můžete měnit intenzitu popraskání. Krakelování je technika, kdy se vytvoří podkladová popraskaná vrstva pod ubrouskovou techniku. Nejdříve nanesete tmavší barvu, po zaschnutí překryjete krakelovacím lakem. Nakonec se nanese vrstva vrchní, která ihned začne popraskávat a vytvářet popraskaný vzhled.

Publikováno: 6.4.2006, Autor: Receptář prima nápadů 2006 (11)

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba podnosu ze starého rámu

Výroba podnosu pomocí starého rámu na obraz.

Přenos fotografií na dřevo

Veronika Chaloupková ukáže jak si doma vyrobit dekoraci pomocí fotografií.

Jak přenést fotografii na dřevo

Přenesení fotek na dřevo může být skvělý dárek, nebo dekorace do domu. Fotky stačí vytisknout na kancelářský papír, natřít lepidlem, přilepit na dřevo a po 12 hodinách namočit a setřít.

Dekorace květináče

Láďa Hruška představí techniku zvanou dekupáž

Okurkový lák

Lák z okurek je dobrý na kocovinu, ale také jako hnojivo pro kyselinomilné rostliny a keře. Dále ho můžete využít na zbavení se plevelu.

Organizér do dílny

Organizér do dílny