Jak se liší naše Velikonoce od těch zahraničních?

Jak slavíme Velikonoce u nás, je všeobecně známo. Ale víte, jak probíhají Velikonoce v zahraničí? Vyšupání vlastnoručně upletenou pomlázkou by mnohé národy braly jako týrání žen, ale hostiny, vajíčka a další tradice nalezneme dokonce i za mořem.

Vydejte se s námi poznat Velikonoce v zahraničí
Vydejte se s námi poznat Velikonoce v zahraničí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Jsou Velikonoce v zahraničí jiné než ty naše?

Pokud bychom se pustili do hledání rozdílů mezi Velikonocemi v zahraničí a těmi českými, museli bychom nastudovat tradice každé země zvlášť. Vše se odvíjí od převládající víry v dané zemi. Některé symboly zůstávají společné, jako jsou vajíčka, zajíčci, výzdoba či hostina. Náboženské tradice jsou pak společné především v oslavách Velkého pátku, kdy byl Ježíš ukřižován, a Velikonoční neděle, kdy došlo ke Kristovu zmrtvýchvstání. Obdobná je také velikonoční výzdoba a pořizování vajíček – ať už těch od slepiček nebo čokoládových. Ovšem některé zvyklosti jsou z našeho pohledu přinejmenším podivné. Pojďme se na zvyky některých zemí podívat blíž.

Velikonoční výzdoba zahrady
Velikonoční výzdoba zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zvony odlétají do Říma

Naši výpravu za Velikonocemi v zahraničí začneme na jihu. V Itálii se Velikonoce slaví opravdu ve velkém. Většina obyvatelstva se hlásí ke katolické církvi, proto jsou oslavy především v duchu církevních tradic. Nejdůležitější osobou těchto svátků je papež, který má po celý týden napilno. Na Zelený čtvrtek, kdy podle pověsti odlétají zvony do Říma pro požehnání svatého otce, provádí papež tradičně rituál mytí nohou. Odkazuje na Ježíšovo gesto pokory, které prokázal apoštolům před svým ukřižováním. 

Na Velký pátek vede papež křížovou cestu v Koloseu. V tento den se i v dalších městech a obcích vydávají věřící na procesí a křížové výpravy. O Velikonoční neděli slouží papež velikonoční mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, kde pronáší požehnání Urbi et Orbi. Na Velikonoční pondělí se rodina vypraví většinou za zábavou – buď jede do přírody, navštíví některou z konaných slavností nebo zavítá na koncert, kterých se po celém státě pořádá velké množství.

Křížová cesta v Koloseu v Římě
Křížová cesta v Koloseu v Římě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tradičním pokrmem je moučník ve tvaru holubice jako symbolu míru. Jedná se o sladký pokrm s kandovaným ovocem a mandlemi. Po půstu přijde vhod jehněčí či skopová pečeně. Podává se též slaný neapolský koláč se šunkou a sýrem, zdobený celými vejci ve skořápce. Chybět nesmí preclíky, jejichž spletený tvar má připomínat spojené ruce při modlitbě. 

Tradiční italský pokrm colomba pasquale
Tradiční italský pokrm colomba pasquale (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Velikonoce v zahraničí – Velká Británie

Na naší cestě za Velikonocemi v zahraničí putujeme dále do Británie. Tady nás překvapí mnoho opravdu originálních tradic. Pomlázku byste zde hledali marně. Velikonoce začínají v úterý tzv. palačinkovým dnem. Pořádají se běžecké závody, jejichž účastníci mají na sobě zástěry a v ruce třímají pánev s palačinkou. Tu musí na mnohdy až 400metrové trati několikrát otočit. 

Na Zelený čtvrtek panovník promlouvá s arcibiskupem a poté rozdává stříbrné mince ve speciální ražbě seniorům za jejich zásluhy pro společnost. Podle tradice, která sahá až do 13. století, je rozděleno tolik mincí, kolik je panovníkovi let. 

Děti pořádají hon na vajíčka, která jim tam nechal velikonoční zajíček. Dospělí po zahradě nebo v parku poschovávají čokoládová vajíčka, která pak děti hledají. Na hlavách nosí speciální velikonoční klobouky. Tato tradice připadá na Velikonoční neděli. 

Děti pořádají hon na vajíčka, na hlavách mají velikonoční klobouky
Děti pořádají hon na vajíčka, na hlavách mají velikonoční klobouky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Nejbláznivější tradice ovšem připadá na Velikonoční pondělí. Jde o závody gumových kachniček. Očíslované kachničky jsou vsypány do řeky, nejrychlejší z nich vyhrává. Její majitel získá velké čokoládové vajíčko. Výtěžek z prodeje kachniček jde na charitu. 

Chcete se zúčastnit závodu gumových kachniček?
Chcete se zúčastnit závodu gumových kachniček? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tradiční jídlo je opět jehněčí či skopové se sladkými bramborami a jarní zeleninou. Hřebem celé hostiny pak představují hot cross buns – sladké buchtičky z kynutého těsta s hrozinkami, které jsou zdobené cukrovou polevou ve tvaru kříže. Žádaný je také ovocný dort zvaný simnel s marcipánovými kuličkami, které symbolizují apoštoly. 

Hot cross buns podávají v Británii
Hot cross buns podávají v Británii (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Velikonoce v zahraničí nás zavedou za Velkou louži

Co by to bylo za putování za Velikonocemi v zahraničí, kdybychom nezavítali do USA. Zatímco u nás je na Velikonoční pondělí vyhlášen státní svátek, v Americe je běžný pracovní den. Velikonoce se slaví od pátku do neděle. Místní komunity pořádají velmi oblíbené průvody. I zde nalezneme tradici barvení vajíček. Ta se schovávají spolu s těmi čokoládovými různě po domě a v zahradě, kde je děti v neděli hledají. Nesmí chybět výzdoba, na kterou si Američané potrpí. 

Zajímavá je tradice, která se koná tradičně i před Bílým domem. Jde o závody v koulení vajíček. Tato tradice se zde udála poprvé v roce 1878. Oproti jiným místům chybí před sídlem prezidenta kopec, ze kterého by se vajíčka kutálela, zato zde nechybí výjimečný rozhodčí. Této role se zhostí sám prezident. Tradičním jídlem, které se podává, je pečená šunka nebo jehněčí.

Počátky závodů v kutálení vajíček sahají až do 18. století
Počátky závodů v kutálení vajíček sahají až do 18. století (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Velikonoce u protinožců

Výčet tradic o Velikonocích v zahraničí zakončíme v Austrálii. Velikonoce jsou zde mnohdy důležitější než Vánoce. Díky vlivu Británie zde nalezneme i podobné tradice při oslavách. V Austrálii se drží stejně jako u nás pracovní volno na Velký pátek a Velikonoční pondělí. V kostelích probíhá řada církevních obřadů a mší spojených s chorálovými zpěvy. 

Děti před svátky ve školách pořádají přehlídky vlastnoručně vyrobených velikonočních klobouků. O svátcích pak rodiny vyráží většinou do přírody užít si poslední teplé dny. I v těchto končinách pořádají hony na vajíčka, která však neschovává tradiční zajíček. Velikonočního zajíčka byste v Austrálii hledali marně. Vzhledem k invazi zajíců je pohlíženo na toto u nás oblíbené zvířátko velice negativně. Výslužku u protinožců nosí bilbi, česky vakojezevec či bandikut králíkovitý. Tento vačnatec má stejně jako zajíc dlouhé uši a zvyk hopkat na zadních. 

Velikonoční bilbi nahradil jinde oblíbeného zajíčka
Velikonoční bilbi nahradil jinde oblíbeného zajíčka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Velikonoce provází mnoho společenských a sportovních akcí. Tradičním pokrmem jsou hot cross buns. Bochánky s hrozinkami a křížem na povrchu chutnají podobně jako mazanec. Tradice velí rozlomit darovaný bochánek vejpůl a sníst ho s milovanou osobou. Symbolizuje mír a štěstí.

Ať už budete slavit Velikonoce v zahraničí, nebo si užívat naše české tradice, určitě je prožijte se svými blízkými v rodinném kruhu. Udělejte si čas na své děti, povyprávějte jim legendy, které jsou s Velikonocemi spjaté, ať naše tradice pokračují dál. Nezapomeňte na velikonoční říkačky. Obvyklou říkačku Hody, hody, doprovody můžete nahradit moderní verzí:

  • "Hody, hody, pohodíčka,
    přišel jsem si pro vajíčka.
    Já jsem malý zajíček,
    zmaluji ti zadeček."

Zdroj informací: www.radynacestu.cz, www.ceskevelikonoce.cz, www.milujivelikonoce.cz, dopohadky.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

Jakou velikonoční dekoraci preferujete při výzdobě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Velikonoční dekorace ze skla je krásným bytovým doplňkem.

Květinová velikonoční dekorace

Návod na jednoduchou velikonoční dekoraci.

Výroba velikonočního věnce

Reportáž o výrobě velikonočního věnce, popis výroby takového věnce.

Vyrobte si velikonočního zajíčka z ubrousku

Zajíček z ubrousku vám zkrášlí Velikonoční oběd.

ČTĚTE DÁLE

Nestihli jste velikonoční výzdobu? Velikonoční dekorace se nemusíte vzdát!
Nestihli jste velikonoční výzdobu? Velikonoční dekorace se nemusíte vzdát!

Velikonoce

Máte takové směny v práci, že nestíháte žádné přípravy na Velikonoce? I na poslední chvíli si můžete vyrobit krásné velikonoční dekorace.

Zařiďte si Velikonoce v přírodním stylu
Zařiďte si Velikonoce v přírodním stylu

Velikonoce

Velikonoce v přírodní barvě rozhodně nejsou jen v jedné barvě a v žádném případě nejsou nudné. Poradíme vám, jak je zařídit podle posledních trendů.

Květinářka radí: Nebojte se vyrobit si svou vlastní velikonoční dekoraci
Květinářka radí: Nebojte se vyrobit si svou vlastní velikonoční dekoraci

Velikonoce

Ještě je stále čas vyrobit si nějakou dekoraci na nadcházející svátky jara. Velikonoční hnízdo bude originálním doplňkem svátečně nazdobeného stolu.

Upečte si sladký velikonoční věnec
Upečte si sladký velikonoční věnec

Velikonoce

Velikonoční stůl nemusí zdobit pouze beránek nebo mazanec. Úžasně voňavý sladký věnec plněný 3 různými náplněmi krásně vypadá i báječně chutná.

Vsaďte letošní jaro na oranžovou
Vsaďte letošní jaro na oranžovou

Velikonoce

Rozzařte svůj domov a pořiďte si oranžové jarní dekorace. Od oranžových vajíček přes textilie a dekorace až po oranžové potraviny – to vše přinese radost.

Žlutá je barvou Velikonoc. Ozdobte s ní svůj domov
Žlutá je barvou Velikonoc. Ozdobte s ní svůj domov

Velikonoce

Žlutá barva Velikonoc patří k stěžejním barvám jarních svátků. Víte, co symbolizuje a jak moc Velikonoce ovlivňuje? My ano a rádi vám to prozradíme.

Jak se liší naše Velikonoce od těch zahraničních?
Jak se liší naše Velikonoce od těch zahraničních?

Velikonoce

Velikonoce v zahraničí se od našich liší různě. Společnými symboly jsou vajíčka, zajíček, hostiny, ovšem mrskání pomlázkou byste hledali marně.

Vezměte tentokrát Zelený čtvrtek doslova
Vezměte tentokrát Zelený čtvrtek doslova

Velikonoce

Zelený čtvrtek je součást velikonočních svátků, tak proč si ho neužít? Pusťte do domova jaro a zelenou barvu – na talíř i do dekorací, bude vám hned veseleji.

Netradičně tradiční Velikonoce
Netradičně tradiční Velikonoce

Velikonoce

Tradiční Velikonoce jsou pro každého jiné. Někdo je má spojené s křesťanskými tradicemi, jiný naopak vyzkouší něco nového.

Zelený čtvrtek se nese na vlně zelené barvy
Zelený čtvrtek se nese na vlně zelené barvy

Velikonoce

Zelený čtvrtek je předzvěstí nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Velikonoce jsou časem nejrůznějších lidových zvyků i tradic.

Velikonoční pondělí je oslavou jara
Velikonoční pondělí je oslavou jara

Velikonoce

Velikonoční pondělí je oslavou příchodu jara a je spojeno s mnohými zvyky. Je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista a významným křesťanským svátkem.

Už vás nebaví barvit kraslice? Ozdobte vajíčka s mašličkami
Už vás nebaví barvit kraslice? Ozdobte vajíčka s mašličkami

Velikonoce

Sváteční výzdoba by vás měla bavit a používat stále dokola ty samé velikonoční dekorace, je už trochu nuda. Máme pro vás zajímavý tip. Vyzkoušejte vyrobit vajíčka provlékaná mašličkami! Působí moderně i romanticky, a proto se hodí do každého interiéru. Jak na to?