Jak vybrat domácí vinotéku? Držte se těchto zásad

Přemýšlíte o domácí vinotéce? Ještě si nejste jisti, zda má smysl do ní investovat, případně, jakému modely dát přednost právě ve vaší domácnosti? Přinášíme vám informace, které vám mohou rozmýšlení i následné rozhodování dost usnadnit. Přečtěte si, proč mít domácí vinotéku a podle čeho vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejlépe.

Jak vybrat domácí vinotéku? Držte se těchto zásad, zdroj: Freepik
Jak vybrat domácí vinotéku? Držte se těchto zásad (Zdroj: Freepik)

Proč mít domácí vinotéku

Domácí vinotéka pomůže udržet víno v perfektním stavu, což ocení všichni, kdo si rádi vychutnají kvalitu, kterou nabízí jen profesionálně stáčené víno. Pokud vínu nerozumíte, nevadí. Vězte, že víno z domácí vinotéky vždy chutná lépe, nabídne lepší zážitek a pomůže s uchováním lahví, které potřebují „dozrát“.

Budete-li pít kvalitní vína, zájem o další informace o nich přijde sám a přirozenou cestou. Domácí vinotéka vám pomůže vytříbit cit pro víno, ať už bude pocházet odkudkoliv na Zemi. Pravidelný Lidl leták, ale i letáky Tesco a dalších marketů občas přinášejí velmi dobrá česká a světová vína v akčních slevách. Vinotéka vám je pomůže uchovat po dlouhou dobu v nejlepší možné kvalitě.

Podle čeho vybírat domácí vinotéku

Abyste mohli vybrat správně, musíte si ujasnit 6 hlavních otázek, respektive odpovědí na ně. Pak už půjde výběr vína skoro sám.

1. Ujasněte si kapacitu vinotéky

Odpovězte si na otázku, kolik lahví vína budete chtít skladovat. A v jakých objemech. 0,75 l je sice nejběžnější objem, ale zdaleka ne jediný. Mnoho druhů vín potkáte v lahvích o objemu 0,5 l nebo jen 200 ml. Anebo v objemech větších. Možná už jste si vybírali stojany na víno – ani tady se to bez rozhodnutí se o kapacitě neobešlo.

Jak vybrat domácí vinotéku? Držte se těchto zásad
Jak vybrat domácí vinotéku? Držte se těchto zásad (Zdroj: Freepik)

2. Chcete vinotéku volně stojící nebo vestavnou?

Vinotéky se vyrábějí ve dvou základních provedeních, podobně jako další elektrospotřebiče. Pořídit proto můžete vestavnou lednici na víno, stejně tak tu volně stojící. U volně stojících bude důležitý i design tak, aby co nejlépe sednul k ostatním prvkům v místnosti.

3. Stanovte si rozpočet

Ceny vinoték se liší nejen v závislosti na výrobci a značce, ale i podle vlastností vinotéky a funkcí, které dokáže nabídnout. Udělejte si základní průzkum mezi cenami těchto zařízení a stanovte si pro vás únosný rozpočet. Na domácí spotřebiče sice lze poměrně snadno získat půjčku, ale zrovna vinotéka nepatří k nezbytným věcem. Na tu je dobré si nejprve našetřit a rozhodnout se, kolik za ni budete ochotní dát.

4. Zvolte počet zón

U vinoték můžete vybrat jednodušší provedení s jednou zónou pro všechny typy vína, nebo kombinované prostředí s více zónami pro různé teploty vína. Jste-li ve víně už nyní trochu znalí, pak jistě víte, že různé druhy vína (nejen odrůdy, ale i typy zpracování) by se měly skladovat v různých teplotách. Jestliže neplánuje věnovat se vínu příliš pečlivě, s jednou zónou si jistě vystačíte: nastavíte přijatelný kompromis pro všechny lahve.

5. Zvažte doplňkové funkce

Ventilátor, antivibrační systém, UV filtr, LED osvětlení atp. To jsou další z funkcí, které může vaše vinotéka také umět. Rozhodněte se, o které z nich stojíte, které vyloženě potřebujete, a které jsou naopak zbytečně zaplacené.

6. Porovnejte energetickou náročnost

Vzhledem k tomu, že se očekává mnohaletý provoz vinotéky, preferujte energeticky úsporný model. Ale to si do výběru jistě zařadíte sami, energetickou náročnost řešíme v podstatě vždy, když vybíráme cokoliv s nutností elektrického pohonu.

Jak si výběr usnadnit

Odpovědi na některé otázky mohou být, zejména když s vínem začínáte, příliš složité. Pomoci si můžete různými recenzemi na vinotéky, hodnocením jejich uživatelů, ale i návštěvou akcí, které jsou věnované vínu. Nemusí se jednat hned o festivaly vína, stačí navštívit vinné sekce na společenských a kulturních akcích, vinné stánky atd. Tady se o vínu a zacházení s ním můžete dozvědět vše, co potřebujete k následnému výběru vinotéky.

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí vinotéka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Znalec vína Marek Šurýn popovídá o výhodách domácí vinotéky.

Vinotéka z novodurové trubky

Krok po kroku vám ukážeme, jak si z obyčejné novodurové trubky, kterou je potřeba jen rozřezat a zbrousit, jednoduše vyrobíte domácí vinotéku.

Víno

Zajímáte se o víno, nebo ho jen rádi pijete? V tom případě se jistě rádi dozvíte, jak si správně vybrat dobré víno.

Jak poznat kvalitní víno

Víno je nápoj, který se pije už přes 6000 let. Jak ale vybrat kvalitní víno je pro některé z nás možná stále složité. Zjistíte, jak vybrat víno podle ceny, odrůdy nebo etikety a následně jak a jaké víno skladovat doma.

Jak skladovat víno

Reportáž o správném uskladnění vína v případě, že nemáme sklep, jakou vybrat správnou vinotéku, jaké druhy vinoték existují, jaké funkce mají...

Pěstování hroznů

Rady, jak správně pěstovat hroznové víno.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?