Nejvhodnější podlahová krytina pro podlahové topení

U výstavby nových domů či bytů, ale i u renovací, se stále častěji setkáváme s využitím podlahového topení. Tento typ topení vám rovnoměrně a efektivně rozvede teplo po celém prostoru a výrazně zvýší komfort vašeho bydlení. Pro jeho správnou funkci je však nezbytné dobře zvážit podlahovou krytinu, kterou na něj položíte.

Plovoucí vinylová podlaha Fatra SILVERO-click, Dub bavorský, cena 908 Kč/m2, zdroj: efatra.cz
Plovoucí vinylová podlaha Fatra SILVERO-click, Dub bavorský, cena 908 Kč/m2, zdroj: efatra.cz (Zdroj: efatra.cz)

Klíčovým parametrem při výběru podlahové krytiny pro podlahové topení je tepelný odpor, který ovlivňuje rychlost přenosu tepla materiálem. Jedná se o hodnotu, která udává míru odporu vůči pronikání tepla. Důležité je vybrat materiál s co nejnižším tepelným odporem, což zajistí rychlejší a efektivnější ohřev podlahy.

Voděodolná vinylová podlaha Fatra SILVERO-top, Dub elegant, cena 920 Kč/m2 (Zdroj: efatra.cz)

Dlažba je často považována za ideální volbu pro podlahové topení, a to především díky svému nízkému tepelnému odporu, který umožňuje její rychlý ohřev. Nicméně, dlažba může být velmi tvrdá a chladná pro chůzi, zejména když je podlahové topení vypnuté. Na druhé straně například koberce mají opravdu vysoký tepelný odpor a pro podlahové topení jsou zcela nevhodné.

Vinylové podlahy představují skvělou alternativu s ohledem na pohodlí i tepelný odpor. Na rozdíl od dlažby je chůze po nich příjemná a to celoročně i bez zapnutého podlahového topení. U vinylových podlah se můžeme setkat s lepenými či plovoucími vinylovými podlahami.

Vinylová podlaha Fatra SILVERO-fix, Dub porto, cena 617 Kč/m2 (Zdroj: efatra.cz)

Lepené vinylové podlahy mají nízký tepelný odpor a jsou proto ideální pro prostory s podlahovým topením a také velmi často doporučovány. Jejich instalace ale může být trochu náročnější. Podklad musí být před pokládkou zcela vyrovnaný a bez jakýchkoliv nerovností.

U plovoucích vinylových podlah mívají lidé občas obavy z velkého tepelného odporu. Nicméně, u plovoucích vinylových podlah s integrovanou podložkou tyto obavy nejsou na místě. Celovinylová podložka u podlah SILVERO-top je pečlivě navržena tak, aby dosahovala tepelného odporu podobného jako u lepených vinylových podlah.

Vinylová podlaha Fatra SILVERO-fix, Dub měsíční, cena 617 Kč/m2 (Zdroj: efatra.cz)

Podlahy SILVERO-click s HDF deskou a korkovou podložkou sice vyžadují trochu více času na nahřátí, avšak tím zajišťují delší dobu udržení tepla po vypnutí topení. Navíc poskytují měkčí a příjemnější pocit při chůzi.

Vinylové podlahy SILVERO jsou k dispozici přímo od výrobce, české společnosti Fatra, na webové stránce www.efatra.cz. Pro lepší představu o barevném provedení je možné si objednat vzorek podlahy přímo domů.

 

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Údržba střešních oken

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Michal Kadlec divákům předvede, co je potřeba udělat při údržbě starších střešních oken.

Stříkaná tepelná pěna

Řešíte při stavbě domu tepelnou izolaci? Jednou z možností je tepelná stříkaná stěna.

Chov sklípkanů

Pan Šejna popisuje, jak můžeme doma chovat sklípkany.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?